Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2024 – Parafia pw. Św. Antoniego w Nowej Soli

01 czerwca 2024 | 09:00 | Parafia pw. Św. Antoniego w Nowej Soli, hsz | Nowa Sól Ⓒ Ⓟ

Sample Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym FIAT | Fot. o. Mateusz Kaczorowski

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski. Wspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Wśród finalistów znalazła się Parafia pw. Św. Antoniego w Nowej Soli. Jej proboszczem jest o. Stanisław Szlosek OFMCap.

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

Przy parafii św. Antoniego w Nowej Soli aktywnie działa wspólnota Caritas rozdając codziennie rano chleb osobom potrzebującym. Z tej pomocy korzysta około 30 osób.  Jednocześnie parafialny Caritas, jeśli pomaga poprzez pomoc materialną osobom potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Caritas opiekuje się regularnie osobami chorymi (około 10 osób), bezdomnymi (współpraca z ośrodkami aktywacji społecznej) i uzależnionymi (około 4 osoby).  W pomoc zaangażowanych jest 6 osób. W 2023 roku wydano na te działania 4200 zł.

Przy Parafii św. Antoniego w Nowej Soli aktywnie działa wspólnota „Wspierająca ubogich”. Wspólnota ta, gromadząca osoby w różnym wieku, w tym studentów, organizuje comiesięczne spotkania dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych. Podczas spotkań wspólnota modli się z osobami ubogimi oraz wspólnie z nimi spożywa posiłek. Na spotkaniach obecny jest lekarz, który udziela porad medycznych potrzebującym. Z okazji świąt organizowane są także spotkania wielkanocne oraz wigilijne, podczas których wręczane są paczki świąteczne. W organizacji tych spotkań pomaga parafialny Caritas. W spotkaniach uczestniczy również wspólnota zakonna. W spotkaniach bierze udział do 30 osób, a zaangażowanych w pomoc jest około 10 osób. W roku 2023 na ten cel wykorzystano 10000 zł.

Osoby potrzebujące mogą zgłosić się do kancelarii parafialnej, aby uzyskać pomoc od proboszcza, który udziela wsparcia ubogim osobom i rodzinom, pokrywając koszty leków, w tym wykupując leki na receptę.

Wspólnota ewangelizacyjna „Sami Swoi” systematycznie, raz na pół roku, udaje się do noclegowni dla bezdomnych im. Brata Alberta w Nowej Soli. Podczas spotkań wspólnota wraz z potrzebującymi przeżywa adorację uwielbienia Najświętszego Sakramentu, podczas której jest możliwość spowiedzi świętej. Następnie odbywa się wspólny posiłek. W akcji bierze udział około 20 osób, a zaangażowanych w pomoc jest około 10 osób. W roku 2023 na ten cel wykorzystano 1000 zł.

Efekty działań charytatywnych – Parafia św. Antoniego w Nowej Soli utrzymuje stały kontakt z osobami potrzebującymi, dzięki czemu zna ich realne problemy i potrzeby. Niektóre osoby udaje się nakłonić do skorzystania z pomocy psychologicznej lub medycznej, a przede wszystkim duchowej (Msza święta i spowiedź święta). Ponadto kontakt osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z osobami posługującymi im, pomaga im wrócić do normalnego trybu życia.

Wspólnoty parafialne

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli jest miejscem, gdzie działa wiele wspólnot, umożliwiających parafianom rozwój duchowy i społeczny. Jedną z grup jest Ruch Światło-Życie, który zrzesza dzieci i młodzież. Dla rodzin działają Kręgi Domowego Kościoła, których w parafii funkcjonują trzy.

W parafii działa także Odnowa w Duchu Świętym FIAT. Opisywana parafia posiada dwie schole: dziecięcą i młodzieżową, które swoim śpiewem uświetniają liturgię. Liturgiczna Służba Ołtarza, w której skład wchodzą ministranci i lektorzy, oraz Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, pełnią ważną rolę w posłudze liturgicznej.

Franciszkański Zakon Świeckich oraz Parafialny Zespół Caritas zajmują się pomocą potrzebującym, organizując wsparcie materialne i duchowe. Wspólnota Wspierająca Ubogich angażuje się w organizację spotkań dla osób bezdomnych i ubogich.

Parafialny Klub Sportowy „Antoni” oraz Parafialny Klub Biegowy „Wilki z Lasu” promują zdrowy tryb życia i integrację przez sport. W parafii działa Krąg Biblijny, a Grupa Modlitwy Św. Ojca Pio i Żywy Różaniec wspierają wspólnotę modlitwą.

Neokatechumenat, działający w trzech wspólnotach, oraz Wspólnota ewangelizacyjna Sami Swoi, prowadzą działalność ewangelizacyjną. Formację chrześcijańską oferuje Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła i Rycerstwo Niepokalanej. W parafii działa również Koło Przyjaciół Radia Maryja i Wspólnota Anonimowych Alkoholików.

Inicjatywy ewangelizacyjne

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli organizuje różnorodne rekolekcje i sesje ewangelizacyjne. Jednodniowe rekolekcje z o. Johnem Bashoborą przyciągnęły aż 500 uczestników, oferując wszystkim chętnym możliwość pogłębienia swojej wiary. Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła co kilka miesięcy prowadzi weekendowe sesje ewangelizacyjne, które również cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kawiarenka parafialna, otwarta codziennie od 7:00 do 21:00, jest miejscem spotkań parafian z duszpasterzami oraz innymi wiernymi. Organizowane są w niej również cykliczne spotkania z muzyką na żywo, gry planszowe i inne wydarzenia, na które wstęp jest wolny dla wszystkich.

Wspólnota ewangelizacyjna Sami Swoi prowadzi ewangelizację w schronisku im. Brata Alberta w Nowej Soli, organizując spotkania zarówno w Wielkim Poście, jak i w Adwencie. W domu zakonnym odbywają się także ewangelizacyjne spotkania dla ubogich. Członkowie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym dwa razy w roku, wraz z proboszczem, odwiedzają domy i mieszkania, wręczając fragmenty Pisma Świętego. Podobne działania podejmują wspólnoty neokatechumenalne, które dodatkowo organizują ewangelizację uliczną ze śpiewem i czytaniem Słowa Bożego.

W okresie wielkanocnym organizowane jest Paschalne Nabożeństwo Światła. Podczas tego wydarzenia wierni przemierzają różne części parafii, rozważając stacje spotkań z Chrystusem Zmartwychwstałym i śpiewając radosne pieśni wielkanocne. W każdą środę po wieczornej Mszy świętej odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, która ma różnorodny charakter – od adoracji uwielbienia, przez uzdrowienia, namaszczenie olejem św. Charbela, aż po modlitwę wstawienniczą.

Parafia organizuje także międzyparafialny Orszak Trzech Króli, który integruje całe środowisko miasta. Na placu kościelnym, znajdującym się w centrum Nowej Soli, odbywają się różnorodne festyny, w tym festyn parafialny św. Antoniego i festyn na Dzień Dziecka. W kościele organizowane są również koncerty muzyczne.

Podczas Adwentu organizowane są darmowe śniadania po roratach dla dzieci i młodzieży, z których korzysta około 30 osób. W inicjatywę zaangażowanych jest około 10 osób. W tym roku śniadania i kawa były również dostępne dla dorosłych. W 2023 roku na te cele przeznaczono 1000 zł.

Życie liturgiczne

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli może poszczycić się aktywnym zaangażowaniem wiernych w życie liturgiczne. W parafii służy 20 ministrantów, w tym 7 ministrantów powyżej 30 roku życia. Wspólnota nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu liczy 8 osób, a posługę akolitów pełnią 2 osoby.

W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały tydzień, w tym również w niedzielne popołudnia. Sakrament pokuty i pojednania dostępny jest przed każdą Mszą świętą oraz podczas dyżurów spowiedzi poszczególnych kapłanów, codziennie od 17:00 do 18:30.

Podczas każdej Eucharystii w dni powszednie wierni mogą wysłuchać krótkiej homilii, a niekiedy mają okazję do refleksji i milczenia. W niedziele i uroczystości, przed każdą Mszą świętą, czytany jest krótki komentarz wprowadzający w temat czytań liturgicznych i charakter dnia.

Przy głównym wejściu do kościoła znajduje się ambonka z codziennym Słowem Bożym oraz krótkim komentarzem, z których wierni chętnie korzystają, przygotowując się do Eucharystii. Obok ambonki umieszczony jest koszyczek z fragmentami Słowa Bożego, które można zabrać ze sobą do modlitwy w ciągu dnia.

Parafia kładzie szczególny nacisk na przebieg liturgii poprzez zaangażowanie osób świeckich w czytanie Słowa Bożego i modlitwę wiernych. Raz w tygodniu wspólnota duszpasterzy celebruje Mszę świętą konwencką, w której uczestniczą wszyscy kapłani, dając świadectwo wspólnotowego przeżywania życia w jedności z wiernymi.

Raz w miesiącu, w pierwszą środę miesiąca, wieczorna Eucharystia jest Mszą świętą wszystkich wspólnot i ruchów działających w parafii. Po Mszy świętej wierni są zapraszani do kawiarenki na wspólną agapę.

Każdego tygodnia, w niedzielę, parafia wydaje Tygodnik Parafialny, zawierający intencje mszalne, ogłoszenia duszpasterskie oraz komentarz liturgiczny do Ewangelii. Tygodnik rozchodzi się w ilości 250 egzemplarzy i jest cennym źródłem informacji dla wielu parafian.

W kościele aktywnie używany jest ekran do wyświetlania pieśni liturgicznych oraz obrazów przed Mszą świętą i między pieśniami, co pomaga wiernym w głębszym przeżywaniu Liturgii Słowa.

Śpiew odgrywa ważną rolę w przeżywaniu liturgii. Schola dziecięca animuje śpiew na Mszy świętej dla rodzin z dziećmi. Schola muzyczna, składająca się z młodzieży i dorosłych, przygotowuje oprawę muzyczną na Święta Bożego Narodzenia i Triduum Paschalne.

Uprawianie sportu

W Parafii św. Antoniego w Nowej Soli działa Parafialny Klub Sportowy „Antoni”. Pod okiem trenerów dzieci, młodzież i dorośli mają możliwość trenowania różnych dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna, badminton, szachy, biegi i jazda na rowerze. Klub organizuje wszystkie zajęcia charytatywnie, w tym turnieje piłkarskie oraz zajęcia dla dzieci, na przykład gry planszowe. Klub zorganizował także Rowerową Drogę Krzyżową.

Parafia organizuje coroczny „Bieg do Pustego Grobu”. W 2024 roku odbyła się X Jubileuszowa Edycja. Bieg jest zawsze organizowany w drugi dzień Świąt Wielkanocnych i odbywa się na dystansie 10 km. Bierze w nim udział około 800 zawodników z całej Polski i z zagranicy. Nagrody i wyróżnienia są przydzielane w wielu kategoriach. W tym roku najmłodszym uczestnikiem, który ukończył bieg, był ministrant w wieku 10 lat, a najstarszy uczestnik miał 75 lat.

Bieg do Pustego Grobu ma duże znaczenie integrujące społeczeństwo, ponieważ całe miasto bierze udział w kibicowaniu sportowcom. Posiada również duże znaczenie sportowe, propagując zdrowy sposób spędzania czasu. Bieg ma także wymiar ewangelizacyjny – na każdym z wydarzeń obecny jest biskup oraz kapłani z parafii i okolicznych parafii. Czytana jest Ewangelia o zmartwychwstaniu, biskup prowadzi modlitwę, a na mecie wraz z proboszczami, prezydentem miasta i starostą wręcza medale dla każdego uczestnika, który ukończył bieg. Po zakończeniu biegu na placu przed kościołem oferowany jest gorący poczęstunek.

W Parafii działa Klub Biegaczy „Wilki z Lasu”, który zapewnia dzieciom i młodzieży regularne cotygodniowe treningi pod okiem trenerów. Liturgiczna Służba Ołtarza Parafii św. Antoniego zdobyła 2 miejsce w Diecezjalnym Turnieju Piłki Nożnej.

Wspólne wyjazdy

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli organizuje różnorodne wyjazdy i pielgrzymki dla swoich parafian, zapewniając im różnorakie doświadczenia duchowe i rekreacyjne. Zorganizowano wyjazdy w miejsca takie jak Ziemia Kłodzka, Czechy, Słowacja i Austria.

Dzieci i młodzież mają szansę wziąć udział w wyjeździe rekreacyjnym do Majalandu, co stanowi dla nich atrakcyjną formę spędzenia czasu wolnego i zabawy. Parafia organizuje także pielgrzymkę dzieci Pierwszokomunijnych do Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.

Liturgiczna Służba Ołtarza uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe do Trójmiasta, Schola dziecięca wzięła udział w kilkudniowym wyjeździe do Wrocławia.  OAZA Dzieci Bożych uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe do Krakowa. Młodzież z Parafii miała wziąć udział w tygodniowym spotkaniu młodzieży w Wołczynie.

Parafia zorganizowała również 11-dniową pielgrzymkę do Medjugorie, Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy i Pielgrzymkę Koła Przyjaciół Radia Maryja do Jakubowa. Członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich uczestniczyli w wyjeździe formacyjnym na Jasną Górę.

Parafia zorganizowała także okolicznościowy wyjazd wielkanocny do sanktuarium Grobu Pańskiego w Żaganiu połączony ze zwiedzaniem klasztoru i kościoła Zakonu Augustianów.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli, prowadząc szeroką działalność sportową (opisaną wcześniej), przy okazji ogłaszania akcji sportowo-wychowawczych, zachęca wszystkich do aktywnego i zdrowego trybu życia.

Parafia prowadzi również na małą skalę ekologiczny ogródek o charakterze rekreacyjno-działkowym. Ogród ten jest bogaty w liczne rośliny ozdobne i ekologiczne oraz posiada oczko wodne z kaskadą wodospadową. Teren ten sprzyja odpoczynkowi i modlitwie. Ekologiczna uprawa warzyw w parafii jest wykorzystywana w miejscowej kuchni.

W celu zbliżenia się do wiernych, a szczególnie do młodszego pokolenia, Parafia św. Antoniego w Nowej Soli wprowadziła do przestrzeni duszpasterskiej zwierzęta: dwa koty (Zuzię i Rudiego) oraz papużki faliste.

Z okazji Uroczystości św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów i miłośnika świata stworzonego, parafia organizuje błogosławieństwo zwierząt domowych oraz ich właścicieli.

Cyfrowa parafia

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli prowadzi stronę internetową (https://nowasol.kapucyni.pl/nowa/), na której znajdują się ogólne informacje parafialne, aktualne ogłoszenia oraz intencje Mszy świętych.

Parafia posiada również stronę na Facebooku (https://www.facebook.com/ParafiaSwAntoniegoWNowejSoli), gdzie regularnie zamieszczane są informacje o bieżących wydarzeniach oraz relacje z minionych akcji. Dedykowane strony posiadają także Bieg do Pustego Grobu (https://www.facebook.com/biegdopustegogrobu) i Klub Biegaczy Wilki z Lasu (https://www.facebook.com/profile.php?id=61557015864605).

Parafia św. Antoniego w Nowej Soli posiada również własny kanał na platformie YouTube (https://www.youtube.com/@sw.antoni-nowasol5765), gdzie można znaleźć materiały filmowe z parafialnych uroczystości.

W kościele działa ofiaromat, umożliwiający wiernym składanie ofiar za pomocą karty płatniczej.

Parafia regularnie wydaje kwartalnik „Głos św. Antoniego”, który zawiera artykuły o wydarzeniach w Parafii, a także Tygodnik Parafialny.

Wierni mogą zamawiać intencje Mszy świętych poprzez wiadomości e-mail lub dzwoniąc na parafialny  numer telefonu, który jest czynny przez cały dzień.

***

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

Więcej informacji o tegorocznej edycji Konkursu „Aktywna Parafia” można znaleźć na stronie internetowej: ekai.pl/aktywnaparafia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.