Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2024 – Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu

05 czerwca 2024 | 09:00 | Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, hsz | Gostyń Ⓒ Ⓟ

Sample Orszak Trzech Króli 2024 | Fot. Agnieszka Urbaniak

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski. Wspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Wśród finalistów znalazła się Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, której proboszczem jest ks. Grzegorz Robaczyk. W parafii posługują także wikariusz – ks. Michał Dziedzic i senior ks. Artur Przybył.

 

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

Od lat w parafii działa Parafialny Zespół Caritas, a w 2019 roku dołączono do niego Akademicki Caritas. W 2021 roku obie jednostki przekształcono w jedno Regionalne Centrum Caritas. Działalność tej wspólnoty opiera się na kilku programach realizowanych przez parafię.

Jednym z programów jest Spiżarnia Caritas, gdzie wolontariusze trzy razy w tygodniu odbierają żywność, która jest bliska terminowi ważności, i rozdają ją potrzebującym. Pod opieką parafii znajduje się obecnie 350 osób, a rocznie wydawanych jest 21 ton żywności. Kolejnym ważnym projektem jest FEAD, który polega na pomocy najuboższym poprzez przekazywanie im żywności unijnej, długoterminowej. Program ten obejmuje 70 beneficjentów. Parafia realizuje również program „Karta Biedronki na codzienne zakupy”, który wspiera osoby starsze o niskich emeryturach, umożliwiając im asystencję zakupową poprzez karty Biedronki zasilane każdego miesiąca kwotą 180 zł na osobę.

W 2023 roku, we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim, zrealizowano projekt FAMI, przeznaczony dla uchodźców wojennych. Projekt ten polegał na pomocy uchodźcom w znalezieniu pracy i wyrównaniu ich szans na rynku pracy. Organizowane były zajęcia z języka polskiego, zajęcia rozwojowe, pomoc w uzyskaniu ważności dokumentów dotyczących wykształcenia, zajęcia z pisania CV oraz odkrywania umiejętności, a także wprowadzenie w tajniki Urzędu Pracy i Urzędu Skarbowego.

Wolontariat domowy to kolejna inicjatywa, której celem jest zwalczanie nie tylko ubóstwa materialnego, ale także samotności. Wolontariusze pracujący w tym dziale mają pod opieką konkretną osobę potrzebującą pomocy, z którą spędzają czas, pomagają w pracach domowych i idą na zakupy.

Bożonarodzeniowa Zbiórka Żywności aktywizuje wszystkich parafian do pomocy najuboższym. Zespół Caritas zbiera wtedy produkty długoterminowe i przekazuje je w formie paczek świątecznych najuboższym parafianom. „Paczuszka dla Maluszka” to kolejna inicjatywa, w której parafianie aktywnie uczestniczą, zbierając artykuły dla niemowląt, które następnie przekazywane są do Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie.

Docenieniem działalności Parafialnego Zespołu Caritas są nagrody otrzymane w 2023 roku, tj. Nagroda Signum Caritatis dla najlepszego Parafialnego Zespołu Caritas w Archidiecezji Poznańskiej oraz Nagroda „Edmunda” za najlepszy wolontariat Powiatu Gostyńskiego.

Wspólnoty parafialne

W parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Małgorzaty w Gostyniu działa wiele wspólnot, które angażują parafian w różnorodne formy duchowej i społecznej aktywności. W skład Żywego Różańca wchodzi 12 Róż, w tym jedna młodzieżowa. Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego, prowadzona przez Siostry Służebniczki, liczy około 30 uczestników. Członkowie tej wspólnoty spotykają się co miesiąc, analizują życie błogosławionego Edmunda, organizują akcje charytatywne, odwiedzają gostyński szpital lub Zakład Opieki Lekarskiej oraz wyjeżdżają w miejsca związane z bł. Bojanowskim.

Rodzina Radia Maryja, prowadzona przez ks. prałata Artura Przybyła, liczy około 12 osób. Redakcja „Wiadomości Parafialnych” to grupa około 10 osób, która zajmuje się wydawaniem miesięcznika parafialnego. Krąg Biblijny, prowadzony przez wikariusza – ks. Michała Dziedzica, zajmuje się analizą Pisma Świętego. Wspólnota Szafarzy liczy 9 szafarzy, a w czerwcu tego roku powiększy się o kolejnych 6.

Orkiestra Mayera, czyli Parafialna Orkiestra Dęta, składa się z 15 muzyków, którzy uświetniają swoją grą wszelkie uroczystości parafialne. Duszpasterstwo Młodzieży „Źródło”, prowadzone przez proboszcza, zrzesza młodzież w wieku od 13 do 25 lat i liczy niemal 60 osób. Spotkania odbywają się w każdy piątek i rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18:30, w której młodzież aktywnie uczestniczy. Duszpasterstwo obejmuje również zespół parafialny „Źródło”, który swoim śpiewem i grą chwali Boga podczas piątkowych Mszy św. oraz w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Zespół organizuje także cykliczne koncerty na terenie parafii oraz gra wyjazdowe koncerty podczas festynów i uroczystości w innych parafiach. W czerwcu zespół wyda swoją debiutancką płytę „U Źródła”, na której znajdzie się 10 autorskich utworów, z których dwa są już dostępne na YouTube.

Służba Liturgiczna Ołtarza, prowadzona przez księdza wikariusza, to grupa składająca się z 40 ministrantów, w tym 18 lektorów. Świetlica Parafialna pw. św. Dzieci Fatimskich działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 17:00 i jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Schola Dziecięca, prowadzona przez Siostry Służebniczki, śpiewa podczas każdej Mszy św. o godz. 11:00.

W parafii działa również Towarzystwo Miłośników Fary Gostyńskiej – wspólnota historyków gostyńskich oraz pasjonatów gotyku. Obecne jest także Centrum Rozwoju Seniora – wspólnota Seniorów, która polega na cotygodniowych spotkaniach w grupach zajęciowych tj. zajęcia z j. angielskiego, migowego, komputerowe, nowinek technologicznych, a także integracyjnych.

Inicjatywy ewangelizacyjne

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Gostyniu każdego roku podejmuje wiele inicjatyw ewangelizacyjnych. Organizuje Orszak Trzech Króli, jasełka w wykonaniu dzieci ze świetlicy parafialnej, koronkę na ulicach miasta, Marsz dla Życia oraz wydarzenie Holy Wins, które stanowi alternatywę dla Halloween. Holy Wins polega na przemarszu z relikwiami świętych ulicami Gostynia, wspólnej Mszy św., a następnie balu świętych w domu katolickim.

Każdego roku parafia organizuje również Jarmark Średniowieczny „Dzień z Małgorzatą”, utrzymany w tematyce średniowiecznej. W trakcie tego wydarzenia odkrywane są ruchome zabytki, które na co dzień nie są pokazywane, a także odbywają się koncerty średniowiecznej muzyki sakralnej.

Życie liturgiczne

Od poniedziałku do piątku Msze św. odprawiane są o godzinach: 6:30, 8:00 i 18:30. W poniedziałki Msza św. jest połączona z nabożeństwem ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego, we wtorki z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, a w czwartki z nowenną do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W soboty Msze św. odprawiane są o godzinach: 6:30, 8:00 i 17:00. W niedziele Msze św. odbywają się o godzinach: 8:00 (Msza św. senioralna), 9:30 (Msza św. młodzieżowa), 11:00 (Msza św. dziecięca), 12:30, 15:00 i 18:30.

Jak informują parafianie – „liturgia w parafii jest zawsze bogata”. Podczas Wigilii Paschalnej czytane i śpiewane są wszystkie planowane na ten dzień czytania i psalmy. Po Wigilii Paschalnej nie ma procesji, która odbywa się dopiero w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 6:00.

Uprawianie sportu

O poziomie aktywności sportowej w parafii mogą świadczyć sukcesy ministrantów w mistrzostwach archidiecezjalnych w piłkę nożną. W 2024 roku zajęli oni 3. miejsce w dwóch kategoriach wiekowych w mistrzostwach halowych oraz 1. miejsce w Mistrzostwach Archidiecezji Open, zdobywając również Nagrodę Fair Play i tytuł Strzelca Turnieju.

Parafia wynajmuje co tydzień halę sportową w poniedziałki od 19:00 do 21:00, aby wspólnoty mogły rozwijać swoją aktywność sportową. Przeważnie odbywają się tam rozgrywki piłki nożnej ministrantów i szafarzy. Dodatkowo, w ramach wolontariatu, młodzież jest co tydzień szkolona przez trenera piłki nożnej halowej, pana Jarogniewa Gieca.

Wspólne wyjazdy

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Gostyniu działa na wielu polach pod względem organizacji wyjazdów, dostosowując je tematycznie do różnych grup społecznych i wiekowych.

Parafia organizuje coroczne wyjazdy zagraniczne dla osób w każdym przedziale wiekowym, zazwyczaj w okolicach marca. W tym roku grupa 40 parafian odwiedziła Cypr, natomiast w 2023 roku Maltę. W poprzednich latach parafianie odwiedzili Portugalię, Izrael i Meksyk.

Każdego roku parafia organizuje wczaso-rekolekcje dla młodzieży, w których bierze udział niemal 60 uczestników. W 2023 roku młodzież spędziła czas w Chorwacji (Biograd na Moru), a w ferie 2024 wybrano się na tydzień do Rzymu. Organizacja tych wyjazdów jest całkowicie prowadzona przez parafię, która również zdobywa dotacje, aby koszty były jak najniższe. Przykładowo, wyjazd samolotowy do Rzymu kosztował młodzież 600 zł, natomiast 10 dni w Chorwacji 1200 zł.

Dla seniorów organizowane są wyjazdy w trzech kategoriach. Pierwsza to wyjazdy regionalne, realizowane w ramach programu poznawania Małej Ojczyzny, skierowane do osób starszych, których stan zdrowia nie pozwala na dalekie podróże. Te wycieczki odbywają się cztery razy w roku w obrębie powiatu lub sąsiednich powiatów. Druga kategoria to jednodniowe wyjazdy senioralne, które w tym roku obejmowały Wrocław, Rokitno i Świebodzin, a w ubiegłym roku Poznań. Trzecia kategoria to kilkudniowe wyjazdy dla seniorów. W 2023 roku była to pielgrzymko-wycieczka na Mazury, a w tym roku do Sandomierza. Wszystkie wyjazdy dla seniorów są dofinansowywane ze środków parafialnych lub zewnętrznych.

Stałe wyjazdy, które już na stałe wpisały się w harmonogram działalności parafii, obejmują miejsca takie jak Częstochowa, Lednica, Dzień Wspólnot Niezrzeszonych, Licheń, Górka Duchowna, Borek Wielkopolski oraz jednodniówki w górach w celu poszukiwania śniegu. Te wyjazdy są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych.

 

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Gostyniu wspiera zdrowy styl życia, szczególnie wśród młodych ludzi. Każdego roku organizowane są wyjazdy w góry – zimą jednodniowe, a latem kilkudniowe – aby wspierać aktywność fizyczną młodych.

Podczas jednego z takich 10-dniowych wyjazdów w Bieszczady, młodzież przeszła 320 km w górach. W Parku Narodowym Paklenica w Chorwacji młodzież zdobyła szczyty Vagansky Vrh i Manita Peć oraz przeszła Kanion Paklenicki. Trasy rozpoczynano o godzinie 3:00 nad ranem, aby uniknąć wysokich temperatur powietrza.

Każdego roku parafia organizuje także Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dziekana Dekanatu Gostyńskiego. Ponadto, do dyspozycji parafii jest hala sportowa w pobliskiej szkole, dostępna na dwie godziny w każdym tygodniu.

Cyfrowa parafia

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty w Gostyniu aktywnie uczestniczy w programie Polska Bezgotówkowa od czerwca 2023 roku. Jako administrator cmentarza, parafia prowadzi wszelkie płatności również drogą bezgotówkową, umożliwiając płatności kartą za Msze, zaświadczenia i inne usługi.

Cała administracja cmentarza została zindeksowana komputerowo i działa na autorskim programie parafii, co ułatwia pracownikom wyszukiwanie grobów wraz ze zdjęciami. Parafia dysponuje również dronem, a jeden z pracowników posiada licencję pilota drona, dzięki czemu możliwe jest nagrywanie i fotografowanie ceremonii oraz tworzenie komercyjnych ujęć dla innych wspólnot i osób zewnętrznych.

Parafia prowadzi swoją stronę internetową oraz konto na Facebooku. Wspólnoty parafialne, szczególnie wspólnota młodzieżowa, są aktywne na platformach społecznościowych takich jak Instagram, TikTok oraz YouTube, gdzie publikują swoje piosenki.

Parafia wydaje również miesięcznik „Wiadomości Parafialne”, dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Parafia posiada też swoje studio nagrań, co pozwala na profesjonalne tworzenie i edytowanie materiałów audio i wideo.

 

***

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

Więcej informacji o tegorocznej edycji Konkursu „Aktywna Parafia” można znaleźć na stronie internetowej: ekai.pl/aktywnaparafia.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.