Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2024 – Parafia św. Mikołaja w Jedlni

06 czerwca 2024 | 21:48 | Parafia św. Mikołaja w Jedlni, amk | Jedlnia Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Grażyna Rojek

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski. Wspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Wśród finalistów jest parafia św. Mikołaja w Jedlni (diecezja radomska), gdzie proboszczem jest ks. Janusz Smerda.

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

W parafii działa Caritas i Wolontariat, do których należy 37 osób. Członkowie mają koszulki z napisem „wolontariusz” oraz logo ze św. Mikołajem z obrazu z parafialnego kościoła. Każdego roku parafia dokumentuje około 30 działań. W 2023 roku przeprowadzono zbiórkę odzieży dla osób potrzebujących i 28 stycznia br. przekazano je do siedziby Caritasu do Radomia.

12 lutego dwaj wolontariusze odebrali meble od ofiarodawcy i zawieźli je dla samotnej matki z pięciorgiem dzieci. Następnie 26 lutego przekazano 5 paczek po 15 kg do Caritas Radom w ramach akcji Paczka dla Ukrainy. Prowadzono zbiórkę produktów spożywczych i higienicznych. Parafia włączyła się również w Akcję „Pola Nadziei”. Rozdając żonkile prowadzono zbiórkę pieniężną na potrzeby Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Zebrano 1700 zł.

10 czerwca odbył się w Drugi Parafialny Dzień Seniora. Ksiądz proboszcz zasponsorował seniorom wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej.

7 lipca dwie wolontariuszki kwestowały na pogrzebie w kościele św. Barbary w Pionkach, ponieważ rodzina zmarłego zamiast kwiatów prosiła o zbiórkę pieniężną na leczenie Franciszka Błasińskiego (chłopiec jest chory na wrodzoną łamliwość kości). Zebrane pieniądze w kwocie 3930 zł przekazano mamie chłopca.

W sierpniu w parafii odbyła się zbiórka artykułów w ramach XV edycji akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. Pomagając w ten sposób przygotowano wyprawki szkolne dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.

W grudniu na odpust parafialny rano po Mszy św. roratniej przychodzi z prezentami do kościoła św. Mikołaj. By mu pomóc, przygotowano 220 paczek dla dzieci. Przed świętami Bożego Narodzenia przygotowywano świąteczne stroików dla seniorów z parafii – przygotowano 81 upominków bożonarodzeniowych, do których włożono własnoręcznie wykonane stroiki, opłatki i kalendarze parafialne. Seniorzy otrzymują także życzenia i drobne upominki przed świętami wielkanocnymi. Są to babeczki, cukrowe baranki, czekoladowe jajeczka i barwinek do koszyczka. W 2023 roku 12 parafian otrzymało „Karty Biedronki”. Potrzebujący otrzymali wsparcie finansowe w wysokości 185 zł na karcie przedpłacowej i przez 10 miesięcy mogą robić zakupy w sieci sklepów Biedronka. W tym roku karty otrzymało 15 seniorów i kwota na zakupy wynosi 200 zł.

W styczniu bieżącego roku zakupiono poduszki dla rodziny będącej w trudnej sytuacji materialnej. W lutym, w drugą niedzielę Wielkiego Postu nazywaną również „Ad Gentes”, wolontariusze prowadzili zbiórkę pieniężną, by wesprzeć ofiarą pieniężną kapłanów z diecezji którzy pracują na misjach m.in na Ukrainie i w Mołdawii.

W parafii są prowadzone działania cykliczne: porządkowanie Miejsc Pamięci Narodowej: mogiły Powstańców Styczniowych i ks. Józefa Gackiego na Starym Cmentarzu oraz na Nowym Cmentarzu mogiły Junaków, młodych chłopców zastrzelonych przez Niemców podczas II wojny światowej.

W ubiegłym roku w parafii wprowadzono dla dzieci nowy zwyczaj „Wielkanocne szukanie jajek” – dzieci do lat siedmiu wokół kościoła szukają jajek niespodzianek, ukrytych wcześniej przez wolontariuszy. Zabawa sprawia dzieciom wiele radości.

Działający przy parafii przygotowują salę i poczęstunek podczas różnych spotkań i gości przybywający do parafii. W tym roku przygotowano poczęstunek dla członków Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Armonia” występującego w kościele św. Mikołaja w Jedlni w ramach cyklu koncertów Staropolskie Kolędowanie.

Przy parafii organizowane są historyczne wieczory filmowe. Obejrzano filmy: „Rok 1863” oraz „Quo Vadis” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii
Mervyna Le Rova”. W ubiegłym roku po raz pierwszy parafianie wzięli udział w międzynarodowej akcji „Pola Nadziei”. Po mszach św. kwestowali wolontariusze z żółtymi balonami i żonkilami, a zebrane pieniądze zostały zawiezione do Caritas Diecezji Radomskiej i były przeznaczone dla osób objętych hospicyjną oraz
na zakup sprzętu do wypożyczalni Caritas. Dzieciom w kościele po Mszy św. zostały rozdane opaski odblaskowe a seniorom kamizelki odblaskowe pozyskane od sponsora.

Parafia pomaga ukraińskiej rodzinie, która zamieszkała na terenie parafii. Pomoc dotyczyła remontu domu, umeblowania i wystroju wnętrza. W kwietniu br. jeden z wolontariuszy podarował pralkę.

Parafialny wolontariat razem z przedstawicielami Caritasu pomaga podczas organizacji Biegu dla Niepodległej „Kocham Polskę”, przy organizacji dożynek parafialnych, prowadzona jest sprzedaż kalendarza parafialnego i kwartalnika „Nasza Jedlnia”, książek wydawanych co roku przez Stowarzyszenie Jedlnia i Parafię. W 2023 roku była to książka „Jedlnia w Powstaniu Styczniowym. Udział księży w Powstaniu Styczniowym”. Za swoją działalność Parafialny Zespół Caritas otrzymał podziękowania od ks. Damiana Drabikowskiego, dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.

Wolontariusze pomagali przy przygotowaniu ściany na której został namalowany mural z historią Jedlni „Bohaterom Naszej Niepodległości”. Również co roku odbywa się kwesta na cmentarzu parafialnym podczas Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku zbierano środki na budowę Tablicy Pamięci, by uczcić pamięć parafian poległych i pomordowanych na frontach wojen, w niemieckich obozach zagłady. Odsłonięcie tablicy zaplanowano na 15 sierpnia 2024 r.

Stowarzyszenie Jedlnia 5 kwietnia otrzymało nagrodę w Kategorii Społecznik Roku, organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Radomiu. Filmik z działań Stowarzyszenia przy Parafii św. Mikołaja w Jedlni:

Wspólnoty parafialne

Parafia św. Mikołaja w Jedlni to dynamiczna wspólnota, w której małe grupy parafialne odgrywają kluczową rolę. Dzięki nim wierni mają możliwość pogłębiania relacji z Bogiem, rozwijania swoich talentów, nawiązywania przyjaźni oraz wspólnej służby. Każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań, co czyni parafię miejscem otwartym i przyjaznym dla wszystkich. Jedną z najważniejszych wspólnot jest Stowarzyszenie Jedlnia, które działa od 2006 roku i liczy obecnie 54 osoby. Organizuje wiele ważnych wydarzeń, takich jak uroczystości rocznicowe, konkursy plastyczne, festyny i rajdy rowerowe. Stowarzyszenie zajmuje się również publikacją książek historycznych i kalendarzy parafialnych, co pozwala na pielęgnowanie lokalnej historii i tradycji.

Parafialny Wolontariat św. Mikołaja, składający się z 37 osób, prowadzi działalność charytatywną i wspiera formację chrześcijańską. Dzięki ich zaangażowaniu parafia skuteczniej realizuje misję społeczną, buduje więzi lokalne i wzmacnia wspólnotę wiernych.

Również Parafialny oddział Caritas skupia się na pomocy potrzebującym, realizując chrześcijańską posługę miłosierdzia.

Rodziny Domowego Kościoła regularnie gromadzą się na modlitwie i wspólnych spotkaniach, umacniając więzi rodzinne i duchowe. Organizują rekolekcje, dni wspólnoty oraz biorą udział w różnych wydarzeniach religijnych, co pozwala im na głębsze przeżywanie wiary i wzajemne wsparcie.

W parafii działają również grupy artystyczne, takie jak Orkiestra Dęta Boni Angeli i Zespół Ludowy „Królewskie Źródła”, które ubogacają uroczystości religijne i społeczne swoją muzyką i śpiewem.

Kluby sportowe – piłkarski, tenisa ziemnego i stołowego – integrują społeczność parafialną poprzez organizację różnorodnych wydarzeń sportowych.

Ministranci, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „MIRIAM”, schola oraz inne grupy modlitewne i artystyczne wnoszą do życia parafii duchową głębię i piękno, wspierając wiernych w ich duchowej drodze. Koła Różańcowe (17 grup) angażują się w modlitwę i różnorodne działania parafialne, umacniając duchowe życie wspólnoty.

Parafia św. Mikołaja w Jedlni to miejsce, gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce i rozwijać się duchowo, społecznie i kulturalnie. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i grup, parafia tętni życiem, stając się prawdziwą wspólnotą wiary i działania.

Inicjatywy ewangelizacyjne

Parafia św. Mikołaja w Jedlni podejmuje wiele działań ewangelizacyjnych, które mają na celu szerzenie wiary i wzmacnianie wspólnoty parafialnej. Trzech nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej wspiera kapłanów w udzielaniu Komunii podczas Mszy świętej oraz odwiedza chorych i starszych parafian w niedziele, przynosząc im Eucharystię.

W parafii odbywają się liczne spotkania i wydarzenia, które gromadzą wiernych. 6 stycznia 2023 roku parafianka Milena Brzyska dzieliła się swoimi doświadczeniami z wolontariatu misyjnego w Kostaryce. Kolejne spotkania integracyjne, takie jak opłatkowe, odbywają się po Świętach Bożego Narodzenia i Wielkanocnych w Domu Ewangelizacyjnym „Zacisze”, prowadzone przez księży Janusza Smerdę i Dominika Kowalewskiego.

Uczniowie szkół podstawowych angażują się w przygotowanie Jasełek, które są prezentowane w kościele, przypominając parafianom historię Maryi i Józefa przy dźwiękach kolęd. Parafia organizuje również rekolekcje wielkopostne i adwentowe, które prowadzą znani duchowni, takie jak ks. dr hab. Jacek Kucharski i ks. dr Maciej Będziński, co przyczynia się do pogłębienia wiary uczestników.

Z okazji różnych rocznic, jak np. 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, odbywają się koncerty pamięci. Parafia gości również misjonarzy, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, jak np. ks. Roman Nakoneczny z Kolumbii, podkreślając znaczenie bycia misjonarzem w codziennym życiu.

Od 1 do 16 marca 2023 roku w kościele odbyła się nowenna w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. W parafii działa Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „MIRIAM”, która poprzez modlitwę, adorację i wspólne czytanie Pisma Świętego zgłębia wiarę i rozwija relacje z Bogiem.

Rycerze św. Jana Pawła II organizują regularne spotkania modlitewne, czytają i komentują adhortacje Jana Pawła II, a także podejmują inicjatywy wspierające najuboższych i potrzebujących. W kruchcie kościoła znajduje się regał z książkami „Przeczytaj i oddaj”, z którego wierni mogą korzystać, znajdując tam literaturę o wierze i kulturze chrześcijańskiej.

Parafia wydaje gazetę „Nasza Jedlnia” oraz reprinty historycznych książek związanych z Jedlnią, co pozwala parafianom lepiej poznać historię swojej społeczności. Wszystkie te inicjatywy mają na celu pogłębianie wiary, wspieranie potrzebujących i integrowanie wspólnoty parafialnej.

Życie liturgiczne

W Parafii św. Mikołaja w Jedlni życie liturgiczne jest bogate i różnorodne, obejmując regularne Msze Święte w dni powszednie, niedziele i święta, a także szereg nabożeństw. Przed każdą Mszą Świętą w niedziele, koła różańcowe odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w środy odbywa się Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W październiku organizowane są modlitwy różańcowe, prowadzone przez różne stowarzyszenia i wspólnoty. W pierwszą niedzielę miesiąca po każdej Mszy Świętej odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz adoracja.

Maj, jako miesiąc poświęcony Maryi, przynosi codzienne nabożeństwa majowe przed wieczorną Mszą Świętą oraz w niedziele. Nabożeństwa te odbywają się także przy kapliczkach, gdzie wierni śpiewają litanię i pieśni maryjne. W pierwszy czwartek miesiąca odprawiane są modlitwy powołaniowe, w pierwszy piątek Msza Święta z możliwością spowiedzi, a w pierwszą sobotę miesiąca adoracja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi.

Parafia posiada Kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu pw. św. Jana Pawła II, gdzie koła różańcowe prowadzą 24-godzinną adorację w ostatni dzień każdego miesiąca. Szczególnymi wydarzeniami są odpusty: 6 grudnia, w święto patrona parafii, oraz w pierwszą niedzielę października z procesją wokół kapliczek. Koła różańcowe dbają o zieleń wokół kapliczek i organizują polowe Msze Święte, takie jak ta 8 maja w Brzezinach i 18 maja w Poświętnem, oraz 40-godzinne nabożeństwo w czerwcu.

15 sierpnia odbywa się Msza Święta na cmentarzu za poległych w obronie Ojczyzny, złożenie kwiatów na grobie ofiar II wojny światowej. Życie liturgiczne parafii stanowi podstawowe źródło duchowego wzrostu i wspólnotowego przeżywania wiary. Ministranci, których grupa liczy 33 osoby, pomagają podczas Mszy Świętych, a schola parafialna i grupa „Schola i Przyjaciele” wzbogacają liturgię śpiewem.

Rycerze św. Jana Pawła II angażują się w liturgię jako ceremoniarze, czytając Pismo Święte i pomagając w organizacji Mszy. Rodziny Domowego Kościoła w pierwszą niedzielę miesiąca aktywnie uczestniczą we Mszy Świętej, niosąc dary, czytając modlitwy i śpiewając psalmy, co sprzyja integracji i wzmacnianiu więzi w parafii.

Koła Żywego Różańca wspierają inicjatywy i wydarzenia parafialne poprzez modlitwę, ofiary, organizację nabożeństw, rekolekcji i pielgrzymek. Ich aktywność i zaangażowanie sprawiają, że życie liturgiczne parafii staje się bardziej dynamiczne i pobożne, co jest kluczowe dla budowania wspólnoty wiernych.

Uprawianie sportu

W naszej parafii działa Klub Piłki Nożnej „Królewscy Jedlnia”, Klub Tenisa Ziemnego oraz niedawno powstała sekcja tenisa stołowego. Piłkarze mają możliwość rozwijania swoich umiejętności na pełnowymiarowym boisku trawiastym, a tenisiści na boisku wielofunkcyjnym ze sztuczną nawierzchnią. Klub piłkarski prowadzi zajęcia w pięciu grupach wiekowych, obejmujących zawodników w wieku od 7 do 14 lat, z liczbą trenujących wynoszącą blisko 90 osób. W roku 2024 klub „Królewscy Jedlnia” będzie reprezentowany przez pięć drużyn zgłoszonych do rozgrywek Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej: Trampkarzy Młodszych, Orlika Starszego, Orlika Młodszego oraz Żaka. Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej w każdy wtorek, czwartek i piątek. Dorośli piłkarze „Królewscy Jedlnia” rywalizują w Radomskiej Lidze Okręgowej.

W Klubie Tenisa Ziemnego trenuje 95 osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli, podzieleni na kategorie wiekowe: czerwoną, pomarańczową i zieloną. Rok 2023 był dla klubu intensywnym okresem, z aktywnością w Warszawsko-Mazowieckim Związku Tenisowym, Polskim Związku Tenisowym oraz Polskim Związku Tenisa Stołowego. Zawodniczki klubu zdobyły srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Województwa do lat 14 oraz zajęły 7 miejsce w finałach Drużynowych Mistrzostw Polski grupy A. W projekcie edukacyjno-sportowym „Kinder Joy for moving – Talentiada tenisowa” nasi tenisiści do lat 10 uczestniczyli we wrześniu. Podczas memoriału Asi Kowalczewskiej nasza zawodniczka osiągnęła finał, co przyniosło klubowi wyróżnienie w „Tenis Magazyn”.

Nasi zawodnicy odnieśli również sukcesy w 2024 roku: Lena Cibor zdobyła 1 miejsce w kategorii „Tenis 10” w Kozerkach, Kacper Wróbel wygrał w GKS Górnik Łęczna, a Zuzanna Drela zajęła 3 miejsce w IV Otwartych Halowych Mistrzostwach Podkarpacia.

W czerwcu 2023 roku byliśmy organizatorem „Słonecznego turnieju tenisa stołowego”, który zgromadził 80 zawodników z różnych regionów. Kluby sportowe w naszej parafii promują zdrowy styl życia i rozwijają umiejętności sportowe wśród mieszkańców, oferując profesjonalne treningi oraz możliwość udziału w lokalnych i międzyregionalnych rozgrywkach sportowych. Z okazji Dnia Dziecka na „Ogrodach Plebańskich” wolontariusze organizują gry i zabawy dla dzieci, co integruje społeczność parafialną.

Kluby sportowe w naszej parafii promują wartości takie jak fair play, współpraca i zdrowy styl życia, co pozytywnie wpływa na kulturę społeczną parafii. Poprzez organizację treningów i zawodów sportowych, kluby wspierają kształtowanie charakteru i budowanie pewności siebie u młodych mieszkańców. Dzięki organizacji różnorodnych wydarzeń sportowych, kluby przyciągają uwagę mieszkańców i gości, co sprawia, że parafia staje się bardziej znana i atrakcyjna.

Wspólne wyjazdy

Wycieczka dla seniorów do Muzeum Wsi Radomskiej 10 czerwca 2023 roku odbyła się wycieczka dla seniorów do Muzeum Wsi Radomskiej, zorganizowana w ramach II Parafialnego Dnia Seniora. Uczestniczyło w niej 31 seniorów pod opieką ks. Proboszcza Janusza Smerdy oraz wolontariuszek Anny Winiarskiej i Małgorzaty Wróbel. Seniorzy najbardziej interesowali się Domem Kościelnym z 1933 roku, który w międzywojennej Jedlni był centrum życia kulturalnego. Po wojnie budynek został przejęty przez gminę i służył innym celom. Po spacerze uczestnicy odpoczęli i posilili się w muzealnej karczmie.

Parafialna pielgrzymka W dniach 16-19 czerwca 2023 roku 47 parafian, pod opieką ks. Janusza Smerdy, wzięło udział w pielgrzymce. Zwiedzili Licheń, Rogalin, Kórnik i Kalisz. Rozpoczęli od lasu grąblińskiego, uczestniczyli we Mszach św. w Bazylice MB w Licheniu, zwiedzili rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego w Rogalinie, Zamek w Kórniku oraz Kalisz, jedno z najstarszych polskich miast. Pielgrzymi wrócili pełni wrażeń i wdzięczności za możliwość poznania nowych miejsc.

Wycieczka Stowarzyszenia Jedlnia i Parafii św. Mikołaja Stowarzyszenie Jedlnia i parafia zorganizowały wyjazdowe warsztaty historyczne na Litwę w dniach 16-19 sierpnia 2023 roku. Uczestnicy zwiedzili miejsca związane z królem Władysławem Jagiełłą, Kowno, Kiejdany, Wilno, Szydłów i Świętą Wodę. W programie znalazły się m.in. starówka Kowna, dom Adama Mickiewicza, kościół z kryptą Radziwiłłów w Kiejdanach oraz cmentarz na Rossie w Wilnie. Planują kolejną pielgrzymkę do Włoch we wrześniu 2024 roku, obejmującą m.in. Padwę, Asyż, Rzym i Monte Cassino.

Wyjazd na Ogólnopolskie Dożynki do Częstochowy 3 września 2023 roku 52 parafian pod przewodnictwem ks. Janusza Smerdy uczestniczyło w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze. Pielgrzymi, wyróżniający się specjalnym znakiem parafialnym, odmawiali różaniec i śpiewali pieśni maryjne w drodze. Na miejscu podziwiali wieńce dożynkowe, odwiedzili cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz Stacje Drogi Krzyżowej.

Wyjazd Kół Żywego Różańca do Sanktuarium w Wysokim Kole 7 października 2023 roku 42 osoby z parafii uczestniczyły w Diecezjalnej Pielgrzymce Kół Żywego Różańca do Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Pielgrzymów powitał kustosz ks. Artur Piasek, a Mszy św. przewodniczył biskup Marek Solarczyk, który wzywał do umacniania wiary poprzez orędownictwo Maryi.

Opis działań parafii w latach 2023-2024 Parafia organizuje różne wyjazdy, które integrują społeczność i promują wartości duchowe. 9 grudnia 2023 roku parafianie wyjechali na spektakl „Opowieść Wigilijna” w Kałkowie, a 27 kwietnia 2024 roku ministranci i schola uczestniczyli w Diecezjalnej Pielgrzymce LSO w Radomiu. Wyjazdy te pomagają w budowaniu więzi międzypokoleniowych, integrując różne grupy wiekowe i wzbogacając wiedzę uczestników o różnorodności świata.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Parafia św. Mikołaja w Jedlni aktywnie promuje zdrowy styl życia i edukację zdrowotną poprzez organizację licznych wydarzeń i inicjatyw. Jednym z głównych wydarzeń jest coroczny Rodzinny Rajd Rowerowy do kapliczki św. Franciszka w Puszczy Kozienickiej. 25 czerwca 2023 roku odbył się XV Jubileuszowy Rajd z udziałem 120 osób, zakończony Mszą św. na łonie natury. W 2024 roku Rajd odbędzie się 30 czerwca.

Parafia wspiera również projekt tworzenia drewnianych rzeźb aniołów nawiązujących do historii lokalnych miejscowości, co ma na celu zachęcenie do rowerowych wycieczek po okolicy. Pierwszy Anioł „Powstaniec” powstał w Jaścach we wrześniu 2023 roku, a kolejne rzeźby będą kontynuowane.

Innym ważnym wydarzeniem jest cykliczny Bieg dla Niepodległej „Kocham Polskę”. W 2023 roku odbyła się jego czwarta edycja z udziałem 80 osób, a na 22 czerwca 2024 roku zaplanowano piątą edycję. Bieg odbywa się w różnych kategoriach wiekowych i dystansowych, a jego zwieńczeniem jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i pieczenie kiełbasek.

Parafia wspiera także Koło Wędkarskie im. ks. Józefa Gackiego, które promuje kontakt z naturą i redukcję stresu poprzez wędkowanie. Artykuły o zdrowym stylu życia i leczniczych roślinach publikowane są w gazecie parafialnej „Nasza Jedlnia”, dostępnej również w formacie PDF na stronie parafii.

Parafia współpracuje z psychologiem Aleksandrą Skórą, która pomaga parafianom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi. Ks. proboszcz Janusz Smerda i inni księża regularnie modlą się za zdrowie psychiczne wiernych.

Podczas parafialnych spotkań i wydarzeń serwowane są posiłki z ekologicznych produktów pochodzących z lokalnych gospodarstw, co wspiera zdrowe odżywianie. Parafianin Dominik Golberg prowadzi 15-hektarowe ekologiczne gospodarstwo, dostarczając zdrową żywność na parafialne uroczystości. Dzięki temu parafia promuje zdrowy styl życia i integrację społeczności.

Cyfrowa parafia

Księża z parafii św. Mikołaja w Jedlni prowadzą aktywną działalność online, komunikując się z wiernymi i organizując nabożeństwa oraz wydarzenia religijne za pośrednictwem Internetu, mediów społecznościowych, strony internetowej i aplikacji mobilnych. Parafia posiada stronę internetową jedlnia.com.pl, gdzie publikowane są informacje o wydarzeniach, grupach parafialnych, dane historyczne, filmy z uroczystości oraz gazeta parafialna „Nasza Jedlnia” w formacie PDF.

Wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach poprzez transmisje online z kościoła św. Mikołaja. Informacje o życiu parafii oraz możliwość kontaktu z księżmi dostępne są również na Facebooku, gdzie parafia i grupy działające w jej ramach mają swoje profile.

Dodatkowo, wierni mogą korzystać z wyszukiwarki GeoCmentarz, która umożliwia odnalezienie grobów bliskich na cmentarzu parafialnym. Księża wykorzystują technologie cyfrowe do efektywnej komunikacji, organizacji edukacji i działań duszpasterskich, umożliwiając parafianom uczestnictwo w życiu parafii, nawet jeśli są fizycznie daleko.

Cyfrowa formuła parafii uzupełnia tradycyjne formy spotkań i uczestnictwa, zapewniając wygodny kontakt z parafią i szybszy dostęp do informacji.

***

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

Więcej informacji o tegorocznej edycji Konkursu „Aktywna Parafia” można znaleźć na stronie internetowej: ekai.pl/aktywnaparafia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.