Drukuj Powrót do artykułu

Gdańsk: wręczono nagrody Pro Ecclesia et Populo

16 stycznia 2016 | 23:09 | jrst Ⓒ Ⓟ

Już po raz 18. wręczone zostały w Gdańsku nagrody Pro Ecclesia et Populo – najważniejsze na Pomorzu nagrody dla świeckich pracujących na rzecz Kościoła.

„Pro Ecclesia et Populo” – „Dla Kościoła i Narodu” to nagroda, którą honorowani są świeccy, którzy swoją bezinteresowną pracą wspierają działalność Kościoła. Dotąd nagrodę otrzymało ponad sto osób. W sobotni wieczór wręczono kolejnych sześć.

Laureaci reprezentują różne środowiska i typy działalności. Adam Hlebowicz – szef Radia PLUS – został doceniony za działalność w obszarze kultury i współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaków Trzech Króli, które na ulicach Gdańska od lat gromadzą tysiące osób.

Jacek Kłeczek został odznaczony za gorliwą postawę w krzewieniu kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa, służbę życiu, małżeństwu i rodzinie. Jacek Kłeczek od lat promuje naturalne metody rozpoznawania płodności i jest związany z Poradnictwem Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej.

Z kolei Witold Forkiewicz zyskał uznanie kapituły dzięki swojemu zaangażowaniu w życie parafii pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie. Pracował nad zagospodarowaniem Placu III Tysiąclecia, ma na swoim koncie wystawy poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II.

Państwo Krystyna i Jarosław Paszek od wielu lat pracują na rzecz małżeństw i nauczania narzeczonych, a także prowadzą dla nich Spotkania Małżeńskie.

Kapituła nagrody zauważyła też wieloletnią pracę Joanny Mufel, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującej wsparcia w salezjańskich ośrodkach wychowawczych w Rumi, Wejherowie, Koleczkowie i Bolszewie na Pomorzu.

Kapituła każdego roku docenia też działalność artystyczną. Tym razem nagrodę dostał sopocki chór Pro Anima z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza prowadzony przez Maję Zalesińską.

– To są osoby, bez których nasze społeczności lokalne byłyby wyraźnie uboższe – mówi KAI senator Prawa i Sprawiedliwości a zarazem przewodniczący Nagrody „Pro Ecclesia et Populo” Antoni Szymański. Warto dziękować i doceniać ludzi, którzy chcą służyć innym – mówi senator Szymański.

Ludzie świeccy są wielką wartością kościoła, bez nich Kościół nie mógłby istnieć – to słowa uczestniczącego w uroczystej gali bp. Wiesława Szlachetka, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.
W uroczystości w Dworze Artusa udział wzięło około dwustu osób, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i działacze licznych na Pomorzu stowarzyszeń katolickich.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Gdańsk: wręczono nagrody Pro Ecclesia et Populo

17 stycznia 2015 | 21:07 | jah Ⓒ Ⓟ

Kilkaset osób wzięło udział 17 stycznia w gali wręczenia odznaczenia Pro Ecclesia et Populo. Uroczystość odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich, którzy poprzez swój pozytywny wkład ubogacili działanie Kościoła i społeczności lokalnej rozumianej jako element wspólnoty narodowej.

W uroczystości wziął udział bp Wiesław Szlachetka. – Nagrodzeni w szczególny sposób wykorzystują swoje talenty i charyzmaty otrzymane od Boga w pracy na rzecz innych. Serdecznie wam gratuluję i życzę dalszych sukcesów – powiedział. Głos zabrał także Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, który podziękował odznaczonym za ich zaangażowanie w rozmaite lokalne inicjatywy.

Laureaci tegorocznej edycji nagrody Pro Ecclesia et Populo:

Zofia Rozalewicz-Zielińska – za wielkie zaangażowanie w służbie na rzecz małżeństwa i rodziny poprzez 40-letnią posługę w Poradnictwie Rodzinnym, a także służbę w społeczności lokalnej, jako pielęgniarka środowiskowa;

Ewa Kohnke – za olbrzymie zaangażowanie w działalność Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, którego celem jest propagowanie i udzielanie szeroko rozumianej pomocy psychologicznej w oparciu o katolicką, zintegrowaną koncepcję człowieka, łączącą wymiar fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy;

Cecylia i Mirosław Soroka – za wielki wysiłek włożony w propagowanie dialogu, prowadzącego do spotkania męża i żony oraz umacnianie ich więzi z Bogiem, za zaangażowanie i pomoc w organizacji "Wakacji z Dialogiem", rekolekcji dla małżeństw oraz za serce wkładane w prowadzenie kursów przygotowujących narzeczonych do sakramentu małżeństwa;

Jerzy Guzek – za 20-letnie aktywne zaangażowanie w działalność wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Niepokalana" oraz wzorową służbę na rzecz parafii w tym również za posługę kościelnego, pełnioną od 16 lat;

Maria Kurr-Wenta – za wierne zaangażowanie w organizację oraz aktywne pielgrzymowanie w najdłuższej w Polsce pielgrzymce pieszej z Helu na Jasną Górę, przygotowanie i prowadzenie punktu medycznego przez 19 dni jej trwania w okresie 33 lat (łącznie przez 627 dni);

Ryszard Fryska – za aktywne uczestnictwo w organizacji Konkursu Biblijnego Akcji Katolickiej, skuteczne organizowanie działań Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i współpracę z Gdańskim Telefonem Zaufania;

Danuta Grodzicka-Kozak – za znakomitą współpracę w ramach programu "Rodzina +", polegającego na promowaniu rodzin wielodzietnych, połączoną z ochroną środowiska oraz za pomoc w przygotowaniu letniego wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących poprzez wspieranie działań Caritas, jako organizatora tych wakacji dla ok. 800 dzieci i młodzieży.

– Odznaczenia Pro Ecclesia et Populo zostały przyznane już po raz siedemnasty. Łącznie z uhonorowanymi dziś ośmioma osobami liczba nagrodzonych przekroczyła 100 – podkreśla Antoni Szymański, przewodniczący kapituły nagrody Pro Ecclesia et Populo.

– Elementem niezmiernie ważnym przy ocenie kandydatów do nagrody jest ich wieloletnia aktywność. Chcemy podkreślić, że prawdziwą wartością nie jest jedno, spektakularne działanie w blaskach fleszy, ale długotrwała, cierpliwa, rzetelna praca na rzecz lokalnej społeczności – dodaje.

– To odznaczenie, z którego bardzo się cieszymy, jest dla nas bodźcem do jeszcze większej pracy. Mamy także nadzieję, że będzie zachętą dla innych do zaangażowania na rzecz drugiego człowieka – zaznaczyli laureaci Cecylia i Mirosław Soroka.

Na zakończenie przedstawiciele ruchów i organizacji katolickich przełamali się opłatkiem z biskupem Wiesławem Szlachetką i przedstawicielami lokalnych władz. Uroczystość uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Chóru Gminy Kolbudy "Camerata Santa Cecilia".

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Gdańsk: wręczono nagrody „Pro Ecclesia et Populo”

14 stycznia 2013 | 14:48 | als Ⓒ Ⓟ

Nagrody „Pro Ecclesia et Populo” czyli „Dla Kościoła i Narodu” zostały w niedzielę 13 stycznia uroczyście wręczone w Dworze Artusa w Gdańsku. Uhonorowanych zostało 6 osób działających aktywnie na rzecz lokalnych społeczności, szerzących wartości chrześcijańskie.

– Wyróżnienia trafiły do osób, o których nie przeczytamy na pierwszych stronach gazet – mówił Antoni Szymański przewodniczący kapituły konkursu. – To osoby, które pokazują, że można i, że warto dawać z siebie bardzo wiele. Bez nich nasze życie społeczne byłoby uboższe. Z jednej strony dziękujemy im, z drugiej pokazujemy jako wzór – dodał Szymański.

– Piękną cechą człowieka jest m.in. to, że potrafi zostawić swoje sprawy i wychodzić do społeczeństwa – podkreślił ks. infułat Stanisław Zięba, kanclerz kurii Metropolitalnej Archidiecezji Gdańskiej. Dodał, że „wyróżnione osoby nie oczekują uznania czy wdzięczności, bo mają w sobie potrzebę, by wyjść i służyć drugiemu człowiekowi. Oni są wsparciem dla rodzin, parafii, Kościoła”. – Oni sieją dobro, a owocuje ono wśród ludzi – przez dobro, miłość, szacunek dla siebie i to, że jesteśmy lepsi – dodaje ks. Zięba.

Uhonorowanych zostało 6 osób. Elżbieta Kożuch „za wyjątkowe zaangażowanie w życie społeczne swojej parafii poprzez animowanie działań Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, organizowanie pielgrzymek, spotkań tematycznych, wieczorów patriotycznych z okazji ważnych rocznic narodowych, a także wieczorów modlitewnych oraz współorganizowania Konkursu Biblijnego w Archidiecezji Gdańskiej”.

Andrzej Porębki „za udział w Społecznym Komitecie Budowy Pomika Ks. Bronisława Komorowskiego oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Bratniej Pomocy im. bł. Ks. Bronisława Komorowskiego, które podejmuje m.in. działalność pomocową i charytatywną oraz organizuje festyny sportowo-rekreacyjne”.

Daniela Rutkowska – „za wyjątkowe zaangażowanie w działalność Szkoły Nowej Ewangelizacji i Stowarzyszenia „Jezus Żyje”, prowadzenie ewangelizacji w ramach konkursów kerygmatycznych SNE Gdańsk oraz w ramach „Przystanku Jezus”, a także szkolenie ekip do samodzielnego prowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych oraz całokształt działań wychowawczych”.

Mirosław Pietrzak „za współorganizację Europejskiego Kongresu Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich, zaangażowanie w prace Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, wspieranie hospicjum w Gdyni oraz aktywny udział w akcjach charytatywnych,a przede wszystkim za nieustanną troskę o człowieka chorego, cierpiącego i znajdującego się u schyłku swojego życia”.

Anna Mrozowicz „za żarliwość i entuzjazm w działaniach na rzecz małżeństw i rodzin, m.in. poprzez organizację pacy Poradnictwa Rodzinnego w Archidiecezji Gdańskiej, konferencji, spotkań ze specjalistami oraz liczne szkolenia przekazujące młodym chrześcijanom fundament rodziny”.

Czesław Nowak „za konsekwentną postawę w obronie godności człowieka, osób represjonowanych w PRL-u, dbałość i aktywność w upamiętnianiu kapłanów i zasłużonych postaci w formie wznoszonych pomników oraz w nazwach ulic i placów”.

Nagrody „Pro Ecclesia et Populo”, czyli „dla Kościoła i Narodu” to odznaczenia, które przyznawane są osobom świeckim za szczególne zaangażowanie na rzecz Kościoła. W tym roku przyznano je po raz piętnasty. Kapituła składa się z 10 przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich z archidiecezji gdańskiej, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Klubu Inteligencji Katolickiej, Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. Do tej pory wyróżniono nimi ponad 100 osób.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.