„Seniorzy wyzwaniem dla Kościoła w Polsce”
01 października 2020 | 12:11 | Rafał Łączny Ⓒ Ⓟ
![Sample](https://www.ekai.pl/wp-content/uploads/2020/10/seniorzy_okladka.png)
Z prognoz GUS wynika, że w Polsce w 2050 roku osoby mające 60 lat i więcej będą stanowiły 40 proc. społeczeństwa. Już dziś stanowi to nie tylko wyzwanie dla państwa, ale wezwanie dla Kościoła. Odpowiadając na ten „znak czasu” 13 autorów – są wśród nich duchowni, socjolodzy, demografowie – wydało książkę, która w całościowy sposób, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i metodologicznym, podejmuje problematykę duszpasterstwa ludzi starych.
Publikacja „Seniorzy wyzwaniem dla Kościoła w Polsce”, pod redakcją ks. prof. UKSW dr hab. Tomasza Wielebskiego i dr. Mateusza Tutaka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UKSW w Warszawie, jako kolejna monografia z serii wydawniczej Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów „Teologia pastoralna w Polsce”.
Monografia stanowi cenny wkład w badania nad szeroko rozumianym fenomenem starości, a jej interdyscyplinarny charakter świadczy o nowoczesności, aktualności i perspektywiczności poruszanej tematyki. Zawarte w niej analizy i ich wyniki mogą być wykorzystane przez teoretyków i praktyków duszpasterstwa, przede wszystkim duszpasterzy oraz świeckich animatorów grup senioralnych na płaszczyźnie parafialnej i ponadparafialnej.
Na przykład ks. Albert Wołkiewicz, przytaczając opinie papieża Franciszka w odniesieniu do kondycji społeczeństwa trzeciej fali wobec procesów globalizacyjnych szuka odpowiedzi na pytania o skuteczność metod i form reakcji Kościoła katolickiego wobec wyzwań związanych ze starzeniem się, natomiast ks. Zbigniew Zarembski pisze o psychologiczno-pedagogicznych uwarunkowaniach duszpasterstwa ludzi w podeszłym wieku. Socjolog Mateusz J. Tutak ukazuje wyniki badań dotyczące życia seniora w Polsce oraz zmian w przeżywaniu religijności, traktując je jako wyzwanie dla duszpasterstwa. Z kolei ks. Jan Dziedzic odwołując się do działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ukazuje założenia i realizację duszpastersko-edukacyjnego programu dla seniorów. Jako przykład formy troski Kościoła o osoby w podeszłym wieku ks. Ryszard Sawicki ukazuje działalność Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” Caritas Diecezji Ełckiej. Mira Jankowska wskazuje na mentoring jako działanie łączące pokolenia, natomiast ks. B. Giemza pisze o przeżywaniu starości w kapłaństwie i życiu konsekrowanym.
Opracowanie z pewnością pomoże w systematycznym i całościowym spojrzeniu na rzeczywistość osób starych, a także w zaradzaniu ich potrzebom w sposób bardziej efektywny i adekwatny do aktualnych wyzwań.
Redaktorzy naukowego opracowania Mateusz J. Tutak i ks. Tomasz Wielebski, wykorzystując refleksję naukową różnych autorów tomu, przedstawiają swoją propozycję rozwiązań, skoncentrowaną wokół duszpasterstwa parafialnego. Należy jednak pamiętać, że budowanie modeli duszpasterskich jest działalnością naukową rzadko podejmowaną przez teologów i nie ma na gruncie polskim w tym względzie przetartych ścieżek.
„Seniorzy wyzwaniem dla Kościoła w Polsce”, pod redakcją ks. prof. UKSW dr hab. Tomasza Wielebskiego i dr. Mateusza Tutaka, Warszawa 2019.
Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.