Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: Polacy i Niemcy modlili się o jedność chrześcijan

19 stycznia 2016 | 09:37 | wm Ⓒ Ⓟ

Polacy i Niemcy wspólnie modlili się o jedność chrześcijan 18 stycznia podczas nabożeństwa ekumenicznego w luterańskim kościele św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim. Homilię wygłosił katolicki ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.

Ks. Mirosław Wola w odniesieniu do hasła nabożeństwa ekumenicznego „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” powiedział, że świątynia, w której dziś na modlitwie o jedność chrześcijan spotykają się przedstawiciele różnych Kościołów, przed wojną była kaplicą cmentarną. Natomiast po wojnie zameldowana została w tej budowli rodzina. W miejscu kościoła znajdowała się obora, w budynku obok – mieszkanie. Taki stan trwał do roku 1963. A teraz możemy się tu wspólnie modlić – powiedział duchowny, który w 2010 r został wybrany ewangelickim biskupem wojskowym.

Bp Tadeusz Lityński w kazaniu podkreślił znaczenie modlitw ekumenicznych. „Ta świątynia staje się dziś Górą błogosławieństw. To, że jesteśmy tutaj już jest głoszeniem prawdy, że Bóg istnieje. Kiedy patrzymy dzisiaj na współczesny świat, na efekty pracy agencji reklamowych, firm PR, tendencje w sporcie, modzie, sztuce czy polityce to widzimy, że ważni są tylko ludzie sukcesu. Każdy chce rozmawiać z mistrzem świata lub zdobywcą konkursu chopinowskiego. A czy ktoś lubi ludzi smutnych? Czy ktoś jest zainteresowany ludźmi cierpiącymi, przeżywającymi ból? Flesze nakierowane są na ludzi sukcesu” – powiedział bp zielonogórsko-gorzowski Kościoła katolickiego, dopowiadając, że wbrew temu co proponuje świat, inaczej zachowuje się nasz Jezus. Kiedy patrzymy na krzyż, nie widzimy człowieka sukcesu. Widzimy obolałego, cierpiącego przez wieki, zadręczonego Chrystusa.

Zdaniem kaznodziei należy zauważyć kontrast nauki Chrystusa z tym co pokazuje świat. „Trzeba spojrzeć na krzyż i dostrzec, że z takich dwóch belek, z takiej katedry, Jezus przemawia do wszystkich i mówi słowami, które zauważają ludzi przegranych, upadłych zapomnianych”.

Hierarcha katolicki wyjaśnił, że aby to dostrzec potrzebna jest łaska chrztu oraz moc Ducha św., codzienna modlitwa i Słowo Boże. „Bóg wybrał nas abyśmy głosili miłość wobec wszystkich ludzi. Chrześcijanie z Łotwy, którzy przygotowali to nabożeństwo, proszą abyśmy zwrócili uwagę na leczenie ran, pomagali znajomym, budowali więzi i okazywali miłosierdzie” – wyjaśnił biskup.

Biskup Lityński wskazał również, że ekumeniczne spotkania są także poszukiwaniem Prawdy, czyli poszukiwaniem Jezusa. „Potrzeba zaangażowania na rzecz ludzkiej godności, obrony ludzi najsłabszych. Naszym obowiązkiem jest aby przy nich stanąć i wysłuchać” – podkreślił duszpasterz diecezji, a jednocześnie stwierdził, że bardzo się cieszy, iż po raz pierwszy, jako biskup zielonogórsko–gorzowski mógł stanąć w ewangelicko–augsburskiej świątyni.

W modlitwach uczestniczyli przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich: bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko – augsburskiego, Sławomir Rodaszyński z Kościoła ewangelicko – metodystycznego, pastor Dariusz Chudzik z Kościoła chrześcijan baptystów, ks. Jarosław Szmajda z Kościoła prawosławnego oraz ks. Dariusz Hubiak z Kościoła greckokatolickiego.

Kościół katolicki reprezentował obok bp. Lityńskiego, wikariusz biskupi ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz gorzowskiej fary, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu oraz przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej z prezesem Jolantą Mijas – Król.

Niemieckich chrześcijan reprezentowali duchowni Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego z Frankfurtu nad Odrą oraz z parafii ewangelickiej z kościoła św. Grtrudy. W nabożeństwie uczestniczył także prof. Paweł Leszczyński – sekretarz Polskiej Rady Ekumenicznej Oddz. Gorzów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: Polacy i Niemcy modlili się o jedność chrześcijan

18 stycznia 2015 | 13:53 | wm, tk Ⓒ Ⓟ

Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., a następnie nabożeństwem ekumenicznym rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki”, „Daj mi pić!””. W nabożeństwie pod przewodnictwem bp. seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Pawła Sochy uczestniczyli duchowni różnych wyznań z Polski i Niemiec.

„Niech ta Eucharystia wzmoże w nas pragnienie jedności w imię Chrystusa. Prośmy, aby wszyscy stanowili jedno” – powiedział w czasie Mszy św. wikariusz biskupi ks. Zbigniew Kobus – proboszcz gorzowskiej fary.

Podczas nabożeństwa ekumenicznego kazanie wygłosił, proboszcz gorzowskiej parafii greckokatolickiej św. Josafata Męczennika, ks. Dariusz Hubiak. W oparciu o Ewangelię św. Jana (4,7) wyjaśniał sens rozmowy Samarytanki z Jezusem i odniósł ją do życia codziennego. Gdy kobieta mówiła o wodzie w dosłownym znaczeniu, Jezus wskazywał na Wodę Życia. Tak, jak ta kobieta nie rozumiała, tak też dziś często ludzie siebie nie rozumieją. „Nie możemy traktować Jezusa instrumentalnie, On nie jest do rozwiązywania problemów według naszych planów” – powiedział ks. Hubiak.

Rozważając słowa Ewangelii, greckokatolicki duchowny zachęcał, by zastanowić się i próbować zobaczyć kim jesteśmy, jak żyjemy i do czego zmierzamy. „Idąc tym tokiem myślenia zobaczymy rany naszego serca, ale też co nas boli, dlaczego cierpimy. Zobaczymy świat, który sami tworzymy. Potem wróćmy do Jezusa i powierzmy mu swoje rany, problemy – mówił ks. Hubiak. Zwrócił też uwagę, że kobieta z Samarii zrozumiała tę tajemnicę Jezusa i pojęła bezsens dotychczasowego, pogmatwanego i niemądrego życia.

„Samarytanka stała się pierwszą misjonarką głoszącą, że Jezus jest Mesjaszem. Jej świadectwo było proste i autentyczne. Zdołała przekonać Samarytan, by przyszli spotkać się z Jezusem” – mówił duchowny. Zachęcał chrześcijan różnych wyznań do tego by stanęli w prawdzie, pozbyć się uprzedzeń i z prostotą dziecka przyjąć Jezusa bez ideologiczno – historycznych barier. „Tak dziś odpowiada nam Samarytanka” – dodał.

W nabożeństwie wzięli udział chrześcijanie z Niemiec, m.in superintendent ewangelickiego okręgu Frankfurt nad Odrą Frank Schürer-Behrmann oraz dyrektor Katolickiego Centrum Studenckiego w Słubicach ks. Tadeusz Koźmiński – organizator ekumenicznego spotkania. Wspólnie modlili się przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich z Kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, prawosławnego i chrześcijan baptystów.

Na zakończenie Tygodnia Ekumenicznego, nabożeństwo pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta zostanie odprawione 24 stycznia o godz. 18.30 w zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego. Wezmą w nim udział duchowni i wierni z Zielonej Góry reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Kazanie wygłosi ks. Andrzej Dudra, proboszcz zielonogórskiej parafii prawosławnej.

Hasłem rozpoczętego dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest cytat z Ewangelii św. Jana: „Jezus rzekł do Samarytanki: 'Daj mi pić!'”(J 4,7). W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność wyznawców Chrystusa.

W trakcie Tygodnia, w świątyniach różnych wyznań w całym kraju odbywać się będzie wspólne nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego.

Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w świątyniach różnych wyznań zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów.

Materiały do obchodów tegorocznego Tygodnia Modlitw przygotowali tym razem chrześcijanie z Brazylii, skupieni w różnych organizacjach ekumenicznych. Jak tłumaczą, spotkanie Jezusa z Samarytanką zachęca nas do spróbowania wody z innej studni, a także do ofiarowania czegoś z siebie.

„W różnorodności wzbogacamy się nawzajem. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest uprzywilejowanym czasem modlitwy, spotkania i dialogu. Jest to możliwość poznania bogactwa i wartości znajdujących się w innych i proszenia Boga o dar jedności” – wyjaśniają hasło tegorocznego Tygodnia brazylijscy chrześcijanie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: Polacy i Niemcy modlili się o jedność chrześcijan

25 stycznia 2013 | 23:42 | wm Ⓒ Ⓟ

Polscy i niemieccy wierni Kościołów chrześcijańskich modlili się dziś w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim na zakończenie obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony był od 18 stycznia pod hasłem „Czego Bóg od nas oczekuje?”.

W wieczornym nabożeństwie udział wzięli duchowni katoliccy z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej z biskupem pomocniczym Tadeuszem Lityńskim oraz przedstawiciele Kościołów m.in: ewangelicko-reformowanego z biskupem Mirosławem Wolakiem. Obecni byli niemieccy pastorzy Wolfgang Iskraut i Christoph Bruckhoff z kościoła luterańskiego wraz z grupą niemieckich wiernych z Frankfurtu n/Odrą, proboszcz prawosławnej parafii z Gorzowa Wielkopolskiego Bazyli Michalczuk oraz pastor Dariusz Chudzik z Kościoła chrześcijan baptystów – także z Gorzowa.

Licznie uczestniczyli alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej w Paradyżu. Nabożeństwu przewodniczył bp Tadeusz Lityński a kazanie wygłosił pastor Dariusz Chudzik.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.