HeLO KUL – event rekrutacyjny dla licealistów
18 marca 2025 | 12:05 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ

Przed maturzystami wiosenny maraton wyzwań. W maju czeka ich egzamin maturalny, a następnie wybór uczelni i kierunku studiów. Chcąc wesprzeć uczniów ostatnich klas szkół średnich w tych trudnych decyzjach KUL przygotował specjalny event rekrutacyjny HeLO KUL. To już druga edycja tego wydarzenia, do udziału w którym zaproszono blisko 150 licealistów. Uczelnia zaprasza również na transmisję online na kanale YouTube KUL.
Startu wydarzenia zaplanowano na w środę 19 marca 2025 r. o godzinie 12.00, w sali teatralnej Teatru ITP (Centrum Transferu Wiedzy).
HeLO KUL 2025 składać się będzie z trzech dynamicznych paneli, podczas których przedstawiciele czterech szkół partnerskich KUL będą na żywo zadawać pytania władzom uniwersytetu, pracownikom i studentom. Do udziału zaproszono uczniów XXX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Lubelskim.
W panelu pierwszym pod hasłem „Przyszłość to KUL” udział wezmą:
ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski – rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odpowiadający za kierowanie całością uczelni; prezes-wolontariusz zaangażowany jest w działalność Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.
prof. dr hab. n. med. Maciej Banach – prorektor ds. Collegium Medicum; uznany kardiolog i nauczyciel akademicki. Należy do kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych. Znajduje się w 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie i jest na 4 miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce w obszarze medycyny.
dr n. med. Sebastian Radej – pracownik Instytutu Nauk Medycznych KUL, specjalista immunologii laboratoryjnej. Prowadzi zajęcia z anatomii, immunologii oraz fizjologii człowieka.
prof. dr hab. Iwona Niewiadomska – pełnomocnik ds. nauki; psycholog. Kierownik, koordynator merytoryczny, realizator wielu projektów naukowych oraz badawczo-rozwojowych. Jest jednym z twórców prowadzonego przez KUL programu resocjalizacji więźniów poprzez umożliwienie im zdobycie wyższego wykształcenia.
Panel drugi zatytułowany „Fajna nauka” gościć będzie pasjonatów nauki i dydaktyki:
dr Paweł Fortuna – pracownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL. W kręgu jego zainteresowań naukowych leży badanie psychologicznych uwarunkowań relacji człowiek-technologia (sztuczna inteligencja). Rozwija autorską koncepcję „cyberpsychologii pozytywnej”.
dr Katarzyna Pejda – koordynator kierunku sinologia KUL. Zajmuje się m. in. badaniami nad konfucjanizmem oraz tradycyjnym i współczesnym społeczeństwem chińskim. Prowadzi wykład z literatury i kultury Chin oraz podstawowy kurs języka chińskiego.
dr Bożena Czech-Jezierska – pracownik Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Prowadzi zajęcia z prawa rzymskiego i postępowań administracyjnych.
dr Anna Dutkowska – pracownik kognitywistyki KUL, popularyzatorka nauki. Zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami jak umysł, emocje i wyobraźnia zwierząt pozaludzkich.
W panelu trzecim pt. „Studenci KUL są cool” na pytania uczniów odpowiadać będą m.in. studenci-sportowcy oraz zagraniczni stypendyści oraz studenci dziennikarstwa – realizatorzy „Studenckiej Dychy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.