Informacje
Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej
Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.
Proboszcz z Gazy: rozejm przynosi nadzieję
„Wiadomość o zawieszeniu broni wywołała radość. Teraz wszyscy czekamy na to, aż rozejm wejdzie w życie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że będzie to trudna droga” – podkreśla ojciec Gabriel Romanelli. Jest on proboszczem jedynej katolickiej parafii w Gazie, która przez piętnaście miesięcy była miejscem schronienia dla setek palestyńskich rodzin. Pochodzący z Argentyny kapłan wskazuje, że każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Katolickie Radio Diecezji Płockiej ma nowego dyrektora
Michał Wichłacz, dotychczasowy wicedyrektor KRDP FM, decyzją bp. Szymona Stułkowskiego, został dyrektorem najstarszej katolickiej rozgłośni w Polsce. Jest to historyczny wybór, gdyż od 1991 roku funkcję dyrektora radia w diecezji nieprzerwanie pełnili księża.
Papież: na świecie jesteśmy pielgrzymami, a nie panami
Papież przyjął na audiencji przedstawicieli fundacji związanej z włoską firmą ubezpieczeniową Cattolica. W przemówieniu podkreślił, że pieniądze przynoszą więcej korzyści, gdy są inwestowane dla dobra innych.
Biskup Zaporoża: z cierpienia Ukrainy rodzi się nowa perspektywa jedności chrześcijan
„Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest tragiczna, ale ludzie odnajdują w niej żywego Boga” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło. Wskazuje, że doznawane cierpienie zjednoczyło wszystkie Kościoły chrześcijańskie. „Po wojnie ekumenizm będzie wyglądał zupełnie inaczej. Z cierpienia Ukrainy rodzi się nowa perspektywa jedności” – podkreśla biskup Zaporoża na początku Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Kard. Koch: celem ekumenizmu jest zniesienie podziału Wschód-Zachód
Podczas międzynarodowego sympozjum w Wiedniu, podjęto próbę ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku, które są znaczące w historii Kościoła. Dziś rok ten uważany jest za czas rozłamu między Kościołami na Wschodzie i Zachodzie. Mówienie o „schizmie” z 1054 roku jest w każdym razie przestarzałe, stwierdzono podczas sympozjum, które odbyło się w dniach 16-17 stycznia przed rozpoczynającym się dzisiaj Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Wojna w Ukrainie nadal eskaluje – dzieci masowo poszkodowane
Rok 2024 nie przyniósł osłabienia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. „Rosnąca liczba ofiar cywilnych jest alarmująca” – powiedziała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podsekretarz Generalna ds. Politycznych i Budowania Pokoju. Rosemary DiCarlo przedstawiła dane z raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Według dokumentu liczba ofiar wśród cywilów wzrosła o 30 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.
Papież: chcę, by gwardziści się żenili, rodzina jest ważna dla Kościoła
Cały Watykan, cała ta konstrukcja opiera się na grobach męczenników. Tu, pod nami, zostali pochowani – powiedział Papież przyjmując na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Przypomniał, że powstała ona z okazji Wielkiego Jubileuszu i teraz w Roku Świętym 2025 obchodzi swoje 25-lecie.
Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II
Papież Jan Paweł II był znany ze swego zamiłowania do sztuki w tym muzyki. Występowało przed nim wielu artystów. Polscy muzycy specjalnie dla niego komponowali utwory, jak np. „Osiem Błogosławieństw”, czy „ Nie zastąpi Ciebie nikt” – hymn, który powstał w 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Dla Jana Pawła II koncertował też Chór KUL.
Msza św. zainaugurowała kurs ewangelizatora wojskowego
Mszą św. sprawowaną w kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej pod przewodnictwem biskupa polowego Wiesława Lechowicza rozpoczął się kurs ewangelizatora wojskowego. Kurs potrwa do niedzieli bierze w nim udział 15 żołnierzy z całego kraju. Podczas jego trwania uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do środowiska wojskowego.