Informacje
Ambasador Kwiatkowski: dyplomaci mają świadomość zasług papieża Polaka
– Wspólna modlitwa tak wielu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego przy grobie św. Jana Pawła II, świadczy o tym, jak żywa jest dziś świadomość dziedzictwa i zasług papieża Polaka – mówi w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. W odpowiedzi na jego zaproszenie, w cotygodniowej polskiej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II uczestniczyło w czwartkowy poranek dwunastu ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej w tym dziekan korpusu dyplomatycznego, ambasador Cypru George F. Poulides.
Papież odpoczywa, modli się i wykonuje niektóre obowiązki
Papież Franciszek spędził popołudnie w Poliklinice Gemelli na odpoczynku, modlitwie i pełnieniu niektórych obowiązków roboczych – stwierdza oświadczenie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruniego, opublikowane 30 marca wieczorem.
Homilie głoszone przez świeckich? Droga synodalna
Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.
Wielkanoc w Ziemi Świętej w niespokojnych czasach
500 uczniów szkół katolickich zgromadziło się 24 marca na Via Dolorosa na Starym Mieście w Jerozolimie, aby przejść 14 stacji męki Jezusa od jego skazania do ukrzyżowania i do grobu. Inicjatywa franciszkanów w Ziemi Świętej przed Wielkim Tygodniem istnieje już od dawna, ale tym razem młodzi chrześcijanie przypomnieli o czymś innym: czerwone chusty, na których widniał wizerunek okaleczonej postaci Chrystusa, symbolizowały coraz częstsze przypadki nienawiści wobec chrześcijan i wandalizmu w Ziemi Świętej.
Kard. Koch: wyciągnąć wnioski z postawy Cyryla względem wojny
Rola rosyjskiej Cerkwi w wojnie na Ukrainie skłania do poważnego podjęcia tematu relacji państwo-Kościół w dialogu ekumenicznym. Zwrócił na to uwagę prefekt Watykańskiej Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan podczas konferencji na temat religii w krajach bałtyckich. Kard. Kurt Koch przypomniał, że w również w tych krajach istnieje realna obawa przed rosyjską inwazją. Wystarczy bowiem, że prezydent Putin uzna je za część Wielkiej Rosji.
Nadchodzi Święto Dobrej Książki – XXVIII Targi Wydawców Katolickich
Spotkania autorskie, nowości wydawnicze, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe – to tylko skromna zapowiedź atrakcji, jakie niosą za sobą XXVIII Targi Wydawców Katolickich (20-23 kwietnia).
„Nie przestają być z papieżem” – modlitwa wdzięczności za Jana Pawła II na Jasnej Górze
W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia, także na Jasnej Górze zanoszona będzie do Boga szczególna modlitwa wdzięczności za życie i pontyfikat papieża z Polski. Zaraz na jego progu Ojciec Święty powiedział: „nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” i prosił: „nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie”.
Modlitwa i kwiaty na grobie Aleksandry Piłsudskiej
Pamięć Aleksandry Piłsudskiej, żony marszałka Józefa Piłsudskiego, w przeddzień 60. rocznicy jej śmierci uczczono dziś na Cmentarzu Powązkowskim. Na grobie działaczki Organizacji Bojowej PPS, żołnierza POW i Legionów złożone zostały kwiaty i odmówiona modlitwa. Z uwagi na jej zasługi i działalność charytatywną rok 2023 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.
Kto będzie odprawiał liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w Watykanie?
Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re będzie odprawiał Mszę św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Watykanie. Potwierdził to sam kardynał gazecie internetowej „LaPresse”.
Kard. Müller: niemiecka „droga synodalna” nie reprezentuje nikogo poza sobą
– Niemiecka „droga synodalna” nie jest częścią konstytucji Kościoła sakramentalnego, nie jest niczym więcej niż nieformalnym ciałem. Nie może być mowy o prawnie wiążącej reprezentacji katolików. Członkowie tego ciała, wysłani przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) lub mianowani przez biskupów, nie reprezentują Kościoła w stosunku do państwa, społeczeństwa czy historii, a już na pewno nie katolików w ich posłuszeństwie wiary wobec Boga. Nie reprezentują nikogo poza sobą – mówi kard. Gerhard Ludwig Müller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla niemieckojęzycznego portalu kath.net.