Informacje
Niedziela Wielkanocna bezdomnych, ubogich i wolontariuszy
Spotkają się w samą Wielkanoc, by celebrować ją w tym samym czasie, co wszyscy. W Lublinie osoby bezdomne, ubogie i samotne spędzą z wolontariuszami święta. Uroczyste spotkanie organizuje delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz z ekipą lubelskiego Centrum Wolontariatu.
Bp Olszowski: nadzieja rodzi się przez służbę
– Za każdym razem, gdy uczestniczymy w Eucharystii, przypominamy sobie, że nie jesteśmy sami. Że idziemy razem, z Jezusem, we wspólnocie. Że idziemy do celu. Jesteśmy pielgrzymami nadziei, a nadzieja rodzi się przez służbę! Bo służba czyni nasze życie owocnym. Służba czyni nasze życie sensownym – mówił bp Grzegorz Olszowski. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W homilii podkreślił wspólnototwórczy wymiaru Eucharystii.
Zmarł ponad stuletni jezuita o. Orsy – kanonista, który doradzał na Soborze Watykańskim II
W wieku 103 lat zmarł 3 kwietnia 2025 w jezuickim Domu Seniora Murray-Weigel Hall w nowojorskim Bronxie o. Ladislas Orsy SJ – profesor prawa kanonicznego. Był m.in. doradcą biskupów na Soborze Watykańskim II. Jego pogrzeb odbył się 8 bm. „Był on pod każdym względem gigantem i naprawdę uroczym człowiekiem, a jego dziedzictwo jest wspaniałe” – tak 16 kwietnia w mediach katolickich wspominał zmarłego William M. Treanor, dziekan wydziału prawa na uniwersytecie Georgetown, gdzie o. Orsy wykładał przez 30 lat.
Abp Jędraszewski przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej na Wawelu
– Została ta śmierć przemieniona mocą Chrystusowej miłości w dar życia, który nieustannie sprawowany jest w każdej Mszy św., będącej pamiątką Jego nieskończonej miłości – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej w katedrze na Wawelu.
Triduum Paschalne z Kardynałem Grzegorzem Rysiem: WIELKI PIĄTEK
– Ojcowie Kościoła mówili, że krzyż nie jest żadną szubienicą, krzyż jest łożem małżeńskim Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. Krzyż jest tym łożem, w którym Chrystus poślubia swój Kościół, a potomstwem tego związku jesteśmy my wszyscy. Wszyscy urodziliśmy się na Golgocie, wszyscy jesteśmy nowymi ludźmi, którzy się biorą od nowego Adama i nowej Ewy, którą na Golgocie jest Maryja jako synteza całego Kościoła. Nie adorujemy szubienicy, adorujemy miejsce naszych narodzin – pisze kard. Grzegorz Ryś w komentarzu do Ewangelii św. Jana na Wielki Piątek.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w katedrze polowej
– Liturgia Wielkiego Czwartku otwiera przed nami drzwi Wieczernika. Przekraczając próg katedry polowej znaleźliśmy się w jego centrum – mówił bp Lechowicz podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Triduum Paschalne. Podczas Eucharystii miał miejsce obrzęd obmycia nóg kombatantom.
Bp Włodarczyk: umywanie nóg i Eucharystia wyrażają tę samą miłość, do końca
„Umywanie nóg i Eucharystia wyrażają tę samą miłość, do końca” – mówił w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w bydgoskiej parafii św. Jadwigi Królowej, bp Krzysztof Włodarczyk.
Wielkanocne śniadania Caritas kieleckiej
Caritas kielecka we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie organizuje dla swoich podopiecznych spotkania przy świątecznym stole, z udziałem bp. Jana Piotrowskiego. W większości odbywają się one w Wielką Sobotę i w Niedzielę Zmartwychwstania.
Bp Kaleta: Eucharystia to dar i tajemnica
To, czym w swej istocie jest Eucharystia można najkrócej i najtrafniej określić jako dar i tajemnica – powiedział dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.
Bp Ciereszko: Eucharystia – tajemnica miłości i służby
Podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej bp Henryk Ciereszko wzywał wiernych zgromadzonych w archikatedrze do głębokiego przeżywania tajemnicy Eucharystii jako pamiątki i uobecnienia ofiary Chrystusa, który w Wieczerniku dobrowolnie przyjął mękę i krzyż dla naszego zbawienia. Po homilii, upamiętniając gest Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, obmył i ucałował nogi dwunastu mężczyznom.


