Informacje
Msza za Ojczyznę i imieniny bł. ks. Jerzego Popiełuszki
23 kwietnia w kościele pw. Św. St. Kostki na warszawskim Żoliborzu obchodzone będą imieniny księdza Jerzego Popiełuszki a 27 kwietnia odbędzie się Msza św. za Ojczyznę w intencji jedności Narodu.
Przemyśl: abp Szal wręczył odznaczenia kościelne dla duchownych i świeckich
90 kapłanów oraz 23 świeckich zostało uhonorowanych odznaczeniami kościelnymi w uznaniu zasług dla archidiecezji przemyskiej. Wyróżnienia wręczył abp Adam Szal w Wielki Czwartek, podczas spotkania w Domu Biskupim w Przemyślu.
Kard. Ryś: katedra jest matką naszego kapłaństwa
Przychodzimy dziś do miejsca, w którym wyrośliśmy, przychodzimy do katedry, którą zawsze nazywamy matką wszystkich Kościołów. Ta katedra jest matką naszego kapłaństwa, miejscem, które nas wychowało do kapłaństwa – mówił dziś w Łodzi kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy Krzyżma św.
Msza z poświęceniem krzyżma w zielonogórskiej konkatedrze
W zielonogórskiej konkatedrze 17 kwietnia bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostało poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Jak co roku wzięli w niej udział kapłani z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którzy odnowili swoje zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich.
Bp Włodarczyk: być księżmi – to dla nas najważniejsze i na tym musi nam zależeć
„Być księżmi – to dla nas najważniejsze i na tym przede wszystkim musi nam zależeć” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.
Bp Kasyna: sukces kapłańskiego przepowiadania polega na tym, że porusza ono sumienia
„Sukces kapłańskiego przepowiadania polega na tym, że porusza ono sumienia”, powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie.
Bp Wątroba: Kościół to wspólnota grzeszników
„Nie ma i nigdy nie było takiego Kościoła, który pielęgnowałby święty spokój i zamykał się w czterech ścianach. Od samego początku jest to wspólnota grzeszników, świadomych swojej słabości. Jednak spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem pozwala im pogodzić się z historią swoich porażek i dezercji spod krzyża” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 r. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. Poświęcono również krzyżmo, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez cały rok.
Wielki Czwartek w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Przed południem, w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, przewodniczył uroczystej Mszy Krzyżma Świętego, w trakcie której pobłogosławione zostały oleje święte, a księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. – Niech odnowione przyrzeczenia kapłańskie staną się dla nas okazją, by na nowo uświadomić sobie naszą godność i wielkość obdarowania, ale także nasze powołanie i zobowiązanie do służby – podkreślał w homilii metropolita warmiński. Eucharystia zgromadziła prezbiterów z całej archidiecezji.
Prowincjał Marek Ochlak OMI biskupem na Madagaskarze
Ojciec Święty Franciszek mianował 17 kwietnia 2025 r. o. Marka Ochlaka OMI, przełożonego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze.
Prymas Polski do kapłanów o stawaniu w prawdzie o sobie, szacunku i przyzwoitości
Nie my jesteśmy w centrum, lecz Bóg – przypomniał kapłanom w Wielki Czwartek Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślając, że uświadamianie sobie tej prawdy każdego dnia na nowo pomaga uniknąć pokusy pospolitości i strzeże przed frustracją. Przydaje się też to, co jest niezwykle proste i zarazem bardzo trudne – zwykła ludzka przyzwoitość, szacunek dla każdego, bycie dla drugich.


