Informacje

17 kwietnia 2025 | 14:08

Ostatnie słowo należy do życia – komentarz ks. prof. Marcia Wysockiego

Przesłanie Świąt Wielkanocnych jest bardzo proste – dążymy do tego, żeby żyć wiecznie i zmartwychwstać. Te święta mówią o tym, że grzech i cierpienie, mimo tego, że obecne w naszym życiu, nie mają ostatniego słowa – mówi ekspert KUL, ks. prof. dr hab. Marcin Wysocki z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ks. prof. Wysocki podkreśla, że dla wierzących Święta Wielkanocne nie kończą się Wielkim Piątkiem, czyli dniem śmierci Zbawiciela.

17 kwietnia 2025 | 14:04

Abp Śmigiel podczas Mszy Krzyżma: „Potrzebujemy kapłanów jak chleba powszedniego”

„Potrzebujemy kapłanów jak chleba powszedniego” – mówił abp Wiesław Śmigiel w homilii podczas Mszy Krzyżma, sprawowanej w Wielki Czwartek w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński, a koncelebrowali ją bp Henryk Wejman oraz niemal 200 kapłanów z całej archidiecezji.

17 kwietnia 2025 | 14:03

Bp Solarczyk do kapłanów: jesteśmy pielgrzymami nadziei

Biskup Marek Solarczyk przewodniczył Mszy Krzyżma w radomskiej katedrze. W czasie liturgii odnowiono przyrzeczenia kapłańskie. Pobłogosławione zostały również oleje chorych, katechumenów i krzyżma. W koncelebrze uczestniczyło prawie 200 księży. Modlitwą otaczali zmarłego 14 kwietnia biskupa Piotra Turzyńskiego.

17 kwietnia 2025 | 14:01

Olejek nardowy darem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie

W Wielki Czwartek, przedstawiciele wrocławskiej prowincji Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu (mieszkańcy diecezji bydgoskiej), przekazali na ręce biskupa ordynariusza – Krzysztofa Włodarczyka wyjątkowy dar, olejek nardowy Marii Magdaleny, sprowadzony bezpośrednio z Jerozolimy.

17 kwietnia 2025 | 14:00

Msza Krzyżma Świętego w katedrze włocławskiej

W Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 roku, w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku sprawowana była Msza Krzyżma Świętego, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. W koncelebrze uczestniczyli biskupi seniorzy: ordynariusz Wiesław Mering i biskup pomocniczy Stanisław Gębicki oraz licznie zgromadzeni prezbiterzy diecezji. Wspólnota Kościoła diecezjalnego zgromadziła się wokół swojego biskupa, by modlić się o jedność duchowieństwa, odnowić przyrzeczenia kapłańskie i konsekrować święte oleje, które będą używane w posłudze sakramentalnej przez cały nadchodzący rok.

17 kwietnia 2025 | 13:58

„Dziś trzeba nam takich jak Wy” –  wkrótce premiera utworu „Ulmowie” Marcina Wargockiego

Poznanie historii i życia rodziny Ulmów zmieniło mnie i wywarło na tyle głęboki wpływ i duże wrażenie, że powstał utwór – tłumaczy Marcin Wargocki, który 27 kwietnia zaprezentuje nowy utwór pt. „Ulmowie” – poruszającą muzyczną refleksję nad bohaterstwem rodziny z Markowej. Premiera piosenki i teledysku odbędzie się na oficjalnym kanale YouTube artysty oraz we wszystkich serwisach streamingowych.

17 kwietnia 2025 | 13:38

Bp Piotrowski podczas Mszy św. Krzyżma: my, kapłani, zostaliśmy zrodzeni z Eucharystii

– Nam, kapłanom, potrzebna jest świadomość, że zostaliśmy zrodzeni z Eucharystii – kapłaństwo żyje, działa i przynosi owoce właśnie z Eucharystii – mówił dziś bp Jan Piotrowski w homilii podczas Mszy św. Krzyżma w kieleckiej bazylice katedralnej.

17 kwietnia 2025 | 13:02

Przedstawiciele wspólnot religijnych w Słowenii protestują przeciw zmuszaniu do kremacji zmarłych

Przedstawiciele ośmiu największych wspólnot religijnych w Słowenii przedstawili w środę 16 kwietnia w Lublanie wspólne oświadczenie przeciwko dyskryminacji w zakresie pochówku zmarłych.

17 kwietnia 2025 | 13:01

Papież powierzył kardynałom przewodniczenie celebracjom wielkanocnym

Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re  będzie przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice watykańskiej. Natomiast porannej Mszy św. wielkanocnej na Placu Świętego Piotra będzie  przewodniczył kardynał Angelo Comastri, emerytowany wikariusz generalny Jego Świątobliwości dla Watykanu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

17 kwietnia 2025 | 13:00

400. rocznica powstania Zgromadzenia Księży Misjonarzy

Św. Wincenty coraz bardziej dochodził do wniosku, że trzeba pójść dwiema drogami jednocześnie: poprawić formację duchowieństwa i zrobić coś dla poprawy świadomości religijnej ubogich mieszkańców wsi – wskazał misjonarz św. Wincentego a Paulo ks. Jerzy Rutkowski CM, którego Zgromadzenie 17 kwietnia obchodzi 400-lecie istnienia.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.