Informacje
Ostatnie słowo należy do życia – komentarz ks. prof. Marcia Wysockiego
Przesłanie Świąt Wielkanocnych jest bardzo proste – dążymy do tego, żeby żyć wiecznie i zmartwychwstać. Te święta mówią o tym, że grzech i cierpienie, mimo tego, że obecne w naszym życiu, nie mają ostatniego słowa – mówi ekspert KUL, ks. prof. dr hab. Marcin Wysocki z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ks. prof. Wysocki podkreśla, że dla wierzących Święta Wielkanocne nie kończą się Wielkim Piątkiem, czyli dniem śmierci Zbawiciela.
Abp Śmigiel podczas Mszy Krzyżma: „Potrzebujemy kapłanów jak chleba powszedniego”
„Potrzebujemy kapłanów jak chleba powszedniego” – mówił abp Wiesław Śmigiel w homilii podczas Mszy Krzyżma, sprawowanej w Wielki Czwartek w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński, a koncelebrowali ją bp Henryk Wejman oraz niemal 200 kapłanów z całej archidiecezji.
Bp Solarczyk do kapłanów: jesteśmy pielgrzymami nadziei
Biskup Marek Solarczyk przewodniczył Mszy Krzyżma w radomskiej katedrze. W czasie liturgii odnowiono przyrzeczenia kapłańskie. Pobłogosławione zostały również oleje chorych, katechumenów i krzyżma. W koncelebrze uczestniczyło prawie 200 księży. Modlitwą otaczali zmarłego 14 kwietnia biskupa Piotra Turzyńskiego.
Olejek nardowy darem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie
W Wielki Czwartek, przedstawiciele wrocławskiej prowincji Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu (mieszkańcy diecezji bydgoskiej), przekazali na ręce biskupa ordynariusza – Krzysztofa Włodarczyka wyjątkowy dar, olejek nardowy Marii Magdaleny, sprowadzony bezpośrednio z Jerozolimy.
Msza Krzyżma Świętego w katedrze włocławskiej
W Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 roku, w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku sprawowana była Msza Krzyżma Świętego, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. W koncelebrze uczestniczyli biskupi seniorzy: ordynariusz Wiesław Mering i biskup pomocniczy Stanisław Gębicki oraz licznie zgromadzeni prezbiterzy diecezji. Wspólnota Kościoła diecezjalnego zgromadziła się wokół swojego biskupa, by modlić się o jedność duchowieństwa, odnowić przyrzeczenia kapłańskie i konsekrować święte oleje, które będą używane w posłudze sakramentalnej przez cały nadchodzący rok.
„Dziś trzeba nam takich jak Wy” – wkrótce premiera utworu „Ulmowie” Marcina Wargockiego
Poznanie historii i życia rodziny Ulmów zmieniło mnie i wywarło na tyle głęboki wpływ i duże wrażenie, że powstał utwór – tłumaczy Marcin Wargocki, który 27 kwietnia zaprezentuje nowy utwór pt. „Ulmowie” – poruszającą muzyczną refleksję nad bohaterstwem rodziny z Markowej. Premiera piosenki i teledysku odbędzie się na oficjalnym kanale YouTube artysty oraz we wszystkich serwisach streamingowych.
Bp Piotrowski podczas Mszy św. Krzyżma: my, kapłani, zostaliśmy zrodzeni z Eucharystii
– Nam, kapłanom, potrzebna jest świadomość, że zostaliśmy zrodzeni z Eucharystii – kapłaństwo żyje, działa i przynosi owoce właśnie z Eucharystii – mówił dziś bp Jan Piotrowski w homilii podczas Mszy św. Krzyżma w kieleckiej bazylice katedralnej.
Przedstawiciele wspólnot religijnych w Słowenii protestują przeciw zmuszaniu do kremacji zmarłych
Przedstawiciele ośmiu największych wspólnot religijnych w Słowenii przedstawili w środę 16 kwietnia w Lublanie wspólne oświadczenie przeciwko dyskryminacji w zakresie pochówku zmarłych.
Papież powierzył kardynałom przewodniczenie celebracjom wielkanocnym
Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re będzie przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice watykańskiej. Natomiast porannej Mszy św. wielkanocnej na Placu Świętego Piotra będzie przewodniczył kardynał Angelo Comastri, emerytowany wikariusz generalny Jego Świątobliwości dla Watykanu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
400. rocznica powstania Zgromadzenia Księży Misjonarzy
Św. Wincenty coraz bardziej dochodził do wniosku, że trzeba pójść dwiema drogami jednocześnie: poprawić formację duchowieństwa i zrobić coś dla poprawy świadomości religijnej ubogich mieszkańców wsi – wskazał misjonarz św. Wincentego a Paulo ks. Jerzy Rutkowski CM, którego Zgromadzenie 17 kwietnia obchodzi 400-lecie istnienia.


