Informacje
Bp Zieliński: Caritas nas nie wyręcza w miłosierdziu
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę powołania Caritas diecezjalnej. W koszalińskiej katedrze wspominano także śp. bp. Czesława Domina, założyciela tej instytucji, który zmarł 29 lat temu.
„Bardzo pragnąłem znaleźć się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim” – Karol Wojtyła na KUL
Karol Wojtyła – najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał – kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez prawie ćwierć wieku. Kim był dla swoich uczniów i przyjaciół z lubelskiej uczelni? – Był on świetnym nauczycielem – dyskretnym, nie narzucającym swojego zdania, ciepło zdystansowanym, pełnym szacunku dla myśli drugiej osoby, co więcej autentycznie zainteresowanym tym, co mówi i kim jest. Traktował pracę studentów poważnie, podobnie jak swoją pracę – wspominał zmarły w 2010 roku uczeń, przyjaciel i współpracownik Ojca Świętego, ks. prof. Tadeusz Styczeń.
Dni Kolbiańskie w Harmężach: świadectwo chrześcijańskiej nadziei potrzebne bardziej niż kiedykolwiek
„Nasze zadanie jako świadków, jako tych, którzy żyją sakramentami, którzy posługują się logiką chrześcijańską w codziennym życiu, jest dzisiaj potrzebne bardziej niż kiedykolwiek” – zwrócił uwagę o. Kazimierz Malinowski OFMconv, dyrektor Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia, gdzie 14-16 marca odbywały się 23. Dni Kolbiańskie. Tematem sympozjum było „Franciszek i Maksymilian – pielgrzymami nadziei”.
Całun Turyński w Roku Jubileuszowym będzie można wirtualnie „dotykać”
W Roku Jubileuszowym Całun Turyński zostanie pokazany z użyciem technologii cyfrowych. Wierni przybywający na przełomie kwietnia i maja do Turynu, z okazji przypadającego 4 maja wspomnienia liturgicznego Świętego Całunu, będą mogli skorzystać z technologii cyfrowych, aby przyjrzeć się Całunowi w sposób tak dokładny, jak nigdy wcześniej.
Papież na „Anioł Pański”: dziękuje za modlitwy, apeluje o pokój i realizację procesu synodalnego
O swej łączności z chorymi, wdzięczności za modlitwy, zwłaszcza dzieciom, ale także o trosce o pokój w świecie zapewnił Franciszek wiernych w tekście przygotowanym na dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański”. Ojciec Święty nawiązał także do procesu synodalnego i jego realizacji w całym Kościele.
Papież na „Anioł Pański”: dziękuje za modlitwy, apeluje o pokój i realizację procesu synodalnego
O swej łączności z chorymi, wdzięczności za modlitwy, zwłaszcza dzieciom, ale także o trosce o pokój w świecie zapewnił Franciszek wiernych w tekście przygotowanym na dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański”. Ojciec Święty nawiązał także do procesu synodalnego i jego realizacji w całym Kościele. Publikujemy tekst papieskiego wystąpienia: Drodzy Bracia i Siostry, dobrej niedzieli! Dziś, w drugą […]
Do końca roku potrwają prace zabezpieczające tarnowską katedrę przed wilgocią
Osuszenie i zabezpieczenie przed zawilgoceniem murów budynku bazyliki katedralnej w Tarnowie – m.in. takie prace zostaną wykonane dzięki pieniądzom z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Te środki przyznane zostały jeszcze za poprzedniego rządu. Dotacja wynosi ok. 3,5 mln zł.
Jałmużna w Wielkim Poście – dar dla paulińskich misji w Afryce
O tym, że jałmużna uczy nas solidarności, bo pomaga pokonywać razem napotkane trudy i przeciwności, tam, gdzie sami jesteśmy bezbronni i bezradni – przypomina o. Piotr Łoza z Zarządu Zakonu Paulinów w wielkopostnym liście do współbraci. Zachęca wspólnotę do hojności serca, aby jałmużna wielkopostna przeznaczona została na pomoc paulińskim misjom w Kamerunie i RPA. W ten dar serca dla Afryki włączają się także jasnogórscy pielgrzymi.
Kielce: Harcerze i parafia św. Wojciecha uczcili św. Maksymiliana Kolbego
Dzień Harcerski ze świętym Maksymilianem, który odbył się w sobotę 15 marca, oraz wprowadzenie relikwii świętego do najstarszej parafii w Kielcach w niedzielę 16 marca – to wydarzenia, które zgromadziły harcerzy i ojców z Niepokalanowa. W czasie uroczystości oddano Kielce, harcerzy oraz Rycerzy Niepokalanej w opiekę św. Maksymiliana Kolbego.
Bp Bryl do społeczności Uniwersytetu Kaliskiego: żyjcie nadzieją i zanoście ją innym
– W kontekście Roku Jubileuszowego, który przeżywamy w Kościele i zaproszenia papieża Franciszka, abyśmy byli ludźmi nadziei możemy powiedzieć, że potrzebujemy takich szczególnych przeżyć jak uczniowie na Górze Tabor, żebyśmy sami żyli nadzieją i tę nadzieję potrafili zanieść innym – mówił bp Damian Bryl, który w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji święta Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.


