Informacje
Bp Jezierski: nauczyciele religii to stały element pejzażu szkoły
W sobotę 31 sierpnia 2024 odbyła się w Elblągu uroczysta inauguracja nowego roku katechetycznego. Złożyły się na nią Msza święta w katedrze św. Mikołaja oraz spotkanie w auli seminarium duchownego. Inaugurację przygotował wraz ze współpracownikami bp Wojciech Skibicki, dyrektor wydziału katechetycznego kurii elbląskiej.
Ks. dr Wojtasik do katechetów: wśród wielu nieprzychylnych głosów trzeba zaufać Bogu, On o nas się troszczy
W ostatnim dniu wakacji w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbyło się spotkanie dla katechetów Archidiecezji Łódzkiej, którzy pracują w placówkach oświatowych Łodzi, Pabianic, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego. Mszy świętej przewodniczył ks. dr Piotr Sudowski, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. – Kiedy dziś stajemy na progu tego nowego roku szkolnego, kiedy wiemy jak wiele jest różnych głosów padających z różnych stron świata polityki, świata ludzi odpowiedzialnych za edukację, takich które są może nam nieprzychylne, może do końca ich nie rozumiemy, to chyba tym bardziej w takiej sytuacji trzeba nam zaufać Bogu, bo On o nas się troszczy – mówił ks. dr Marcin Wojtasik, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Łódzkiej.
Abp Szewczuk wyraził wdzięczność patriarsze Bartłomiejowi za jego uznanie dla roli i miejsca grekokatolików w Europie
Ważną rolę patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja w ruchu ekumenicznym i w sprzyjaniu podmiotowości chrześcijaństwa kijowskiego podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Wyraził mu również wdzięczność za postrzeganie i docenianie miejsca i znaczenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na ekumenicznej mapie Europy. Zwierzchnik UKGK mówił o tym podczas prezentacji ukraińskiego przekładu książki „Ekumeniczna misja wschodnich Kościołów katolickich w dzisiejszej Europie” 30 sierpnia w Kijowie.
Patriarcha Bartłomiej: kryzys klimatyczny o planetarnych wymiarach
Prawosławny patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I po raz kolejny wezwał do fundamentalnej refleksji w obliczu kryzysu klimatycznego. „Zmiany klimatyczne doprowadziły do sytuacji kryzysowej o planetarnych wymiarach”, podkreślił Bartłomiej I w liście pasterskim z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Dzieła Stworzenia i początku prawosławnego roku liturgicznego, które przypadają 1 września. „Co więcej, kryzysu klimatycznego nie można oddzielić od kwestii globalnej sprawiedliwości społecznej” – zaznaczył honorowy zwierzchnik światowego prawosławia.
Bp Muskus o debacie ws. katechezy szkolnej: nie należy rezygnować z prób porozumienia
Nie należy rezygnować z prób wspólnego wypracowania porozumienia i dążenia do jak najszybszego zakończenia kolejnej już w naszej powojennej historii batalii o obecność lekcji religii w polskiej szkole – pisze bp Damian Muskus OFM na temat szkolnej katechezy i rozmów między Kościołem a ministerstwem edukacji. Jego zdaniem emocjonalne wystąpienia obu stron utrudniają porozumienie w tej sprawie.
Bp Lityński: trzeba zauważyć wszelki ból i cierpienie w świecie, również krzywdę zwierząt i przyrody
“Potrzeba zauważenia wszelkiego bólu, zarówno ludzkiego, jak też bólu i cierpienia w świecie, który nas otacza. Również krzywdy, która dotyka świat zwierząt i całej przyrody – mówi KAI bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu „Laudato si” w ramach Rady ds. Społecznych KEP. 1 września Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, ustanowiony przez papieża Franciszka.
Bp Włodarczyk: chrześcijanin nie może być bezobjawowy i bezużyteczny
„Chrześcijanin nie może być bezobjawowy i bezużyteczny” – mówił w Bazylice Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Trzemesznie bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Augustyna, którego liturgiczne wspomnienie obchodzone było 28 sierpnia.
Kalwaria Pacławska – VI archidiecezjalna pielgrzymka osób starszych i chorych
Ludzie starsi i chorzy z archidiecezji przemyskiej zgromadzili się w sobotę 31 sierpnia na dorocznej pielgrzymce w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski nawiązał do słów, że cierpienie uszlachetnia człowieka. – To dziwne stwierdzenie, bo wiemy jak wiele cierpienie nas kosztuje. Ale jeżeli będzie ono przyjmowane w duchu chrześcijańskim jako daru, który jest trudny, ale którego nie można zmarnować – na pewno nas uszlachetni – stwierdził.
Radomianie solidarni z ks. Olszewskim
Radomianie domagali się uwolnienia ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości, podejrzanych w śledztwie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Manifestacja odbyła się wieczorem, 31 sierpnia na placu Jagiellońskim w Radomiu. W pikiecie udział wzięli m.in. Zbigniew Kuźmiuk i senator Stanisław Karczewski.
Kłecko – bp Orchowicz przewodniczył Mszy św. dożynkowej
O prymacie Boga w życiu, myśleniu i działaniu człowieka mówił bp Radosław Orchowicz podczas gminnych dożynek w Kłecku. Rozwój technologiczny jest potrzebny – stwierdził – ale bez błogosławieństwa i łaski Boga cały nasz trud poszedłby na marne.


