Informacje
Kłecko – bp Orchowicz przewodniczył Mszy św. dożynkowej
O prymacie Boga w życiu, myśleniu i działaniu człowieka mówił bp Radosław Orchowicz podczas gminnych dożynek w Kłecku. Rozwój technologiczny jest potrzebny – stwierdził – ale bez błogosławieństwa i łaski Boga cały nasz trud poszedłby na marne.
Dzwon łódzkiej katedry o godz. 4:35 przypomniał o 85. rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej
– Dzwon towarzyszy nam w chwilach radosnych i smutnych. Dzwon przypomina nam o ważnych wydarzeniach i obwieszcza swym głosem to, co jest najistotniejsze dla człowieka. Dlatego dziś w kolejną rocznicę napaści na Polskę zabrzmiały nasze katedralne dzwony przypominając mieszkańcom miasta o tej tragicznej rocznicy – mówi ks. prał. Kulesza.
Ks. Tomáš Halík: Kościół w Europie potrzebuje „doświadczenia zmartwychwstania”
W Linzu zakończyło się 30 sierpnia spotkanie przedstawicieli europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności. Będzie ona obradowała w październiku w Watykanie. „Duchowe wprowadzenie” do warsztatów synodalnych w Linzu wygłosił znany czeski teolog i socjolog, ks. Tomáš Halík. On też podsumowując trzydniowe obrady zaapelował o pozytywne spojrzenie Kościoła w Europie, inspirowane chrześcijańską wiarą w Zmartwychwstanie.
„Dla Niej…” – Koncert Marcina Stycznia w Licheniu
– Zapraszam ludzi, aby wyruszyli w podróż, która nie tyle wiedzie w gorę, co wiedzie w głąb – mówił Marcin Styczeń, wykonawca koncertu, który odbył się w ostatnią sobotę sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Franciszek: ochrona środowiska to także kwestia naszego zbawienia
W kwestii ochrony stworzenia „stawką jest nie tylko życie doczesne człowieka w tej historii, ale przede wszystkim jego przeznaczenie do wieczności, eschaton naszego szczęścia” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który jest obchodzony 1 września. Jego hasłem są słowa: „Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem”.
Przewodniczący KEP na 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej: podejmijmy trud budowania pokoju
Powinniśmy robić wszystko, co tylko możliwe, aby budować pokój. Dzień 1 września wzywa nas do tego, abyśmy ten trud podjęli, abyśmy zechcieli i modlitwą, i naszą postawą, i troską, i wszystkim innym, podejmować trud budowania pokoju – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Ewangelia na niedzielę: zmiana myślenia może zdecydować o naszym życiu
Jesteśmy świadkami napięcia, które rodzi się między Jezusem i faryzeuszami. Zderzają się ze sobą dwie różne mentalności. Jezus odwołuje się do duchowego sensu przykazań. Postawa faryzeuszy pokazuje, że surowa i powierzchowna religijność prowadzi do surowego traktowania innych, do osądzania ich i pogardzania nimi. Tę kwestię rozwija duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, Ks. Piotr Stawarz, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 1 września.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: dziękuję SN za reakcję, wypowiedzi MEN bolesne
Prezydium Episkopatu złożyło petycję do Sądu Najwyższego w sprawie zgodności rozporządzenia MEN z Konstytucją, I Prezes SN to uczyniła i za to dziękuję. TK przychylił się do wniosku. Ministerstwo informuje, że zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych. Dla nas to jest bolesne, gdyż zmiany w rozporządzeniu uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące – mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial. W wywiadzie porusza też kwestię roli, jaką mają spełniać zarówno religia w szkole, jak i katecheza w parafii.
Bp Dajczak: rok 1980 potrzebny jest nam nie tylko we wspomnieniach
Obchody 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych zainaugurowała w Koszalinie Msza św. w katedrze. Liturgii przewodniczył bp senior Edward Dajczak. – Rok 1980 potrzebny jest nam nie tylko we wspomnieniach. On jest również potrzebny w krwioobiegu narodu – mówił hierarcha.
Na Jasnej Górze rozpoczęło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony
Na Jasnej Górze rozpoczyna się święto dziękczynienia za plony. To czas, kiedy polscy rolnicy z wdzięcznością składają Bogu dożynkowy chleb – symbol naszego dnia powszedniego, i przypominają, że związek z ziemią jest szczególnym wymiarem tradycji i kultury polskiej. Jutro (1 września) w głównych uroczystościach weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda.


