Informacje
Diecezja radomska: 1300 osób na wakacyjnych rekolekcjach oazowych
Prawie 1300 osób uczestniczyło w wakacyjnych rekolekcjach organizowanych przez Ruch Światło-Życie Diecezji Radomskiej. 31 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku- Kamiennej odbył się dzień wspólnoty. Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W trakcie liturgii osiem osób przyjęło krzyż animatorski.
Mimo wojny w Zaporożu budowana jest szkoła
Ukraińskie dzieci przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. W wielu miejscach będzie to trudne, ponieważ, jak informuje Save the Children, w całym kraju rosyjskie bomby zniszczyły 3300 placówek szkolnych. Na terenach przyfrontowych zaledwie jedna trzecia uczniów ma szansę na powrót do klas, reszta kolejny rok będzie uczyć się zdalnie.
Jak podróżuje papież?
Papież Franciszek ma już na swoim koncie 44 podróże zagraniczne. We wrześniu odbędzie najdłuższą z dotychczasowym w czasie swego pontyfikatu. Chociaż cele się zmieniają, procedury podróży pozostają prawie niezmienione. Na pokładzie papieskiego samolotu jest zwykle m.in. grupa dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.
Najdłuższa i najbardziej niebezpieczna podróż papieża Franciszka
Podróż apostolska papieża Franciszka w dniach 2-13 września do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru jest pełna wyzwań związanych z bezpieczeństwem, w tym terroryzmem, przemocą plemienną, a nawet starciami między rywalizującymi grupami sztuk walki – stwierdza na łamach portalu „The Pillar” Luke Coppen.
Program podróży papieża do Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru
Papież Franciszek rozpoczyna najdłuższą podróż apostolską w czasie swego pontyfikatu. W ciągu dniach 2-13 września odwiedzi cztery kraje: Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Przeleci samolotem 32 814 kilometrów w kilku strefach czasowych. Będzie to jednocześnie pierwsza podroż zagraniczna Franciszka w 2024 roku.
Węgry – kard. Parolin dokonał poświęcenia odnowionej bazyliki prymasowskiej
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej dokonał dziś poświęcenia odnowionej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Ostrzyhomiu (Esztergom). Od 2018 r. ta potężna świątynia przechodziła gruntowną renowację, która wymaga jeszcze pewnych prac wykończeniowych.
Nowy konfrater Zakonu Paulinów
„Maryjo, opiekunko paulińskiego zakonu. Poświęcam i oddaję się Tobie”. Na Jasnej Górze do konfraterni, czyli duchowej rodziny Zakonu Paulinów został dziś włączony dr Marcin Konik, jeden z pomysłodawców cyfrowej biblioteki muzycznej klasztoru jasnogórskiego, kierownik biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie oraz członek zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów.
52. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej – #Rekodziękczynienie
Pomimo powszechnego przekonania, że młodzi ludzie odchodzą od Kościoła, to właśnie teraz stoi przed tobą ponad 80 młodych ludzi gotowych do służby Bogu i Kościołowi, gotowych do służby tym młodym, którzy tak licznie zgromadzili się dzisiaj na kalwaryjskim wzgórzu – dziękował abp. Markowi Jędraszewskiemu przedstawiciel animatorów Ruchu Światło-Życie. W czasie 52. Pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej – #Rekodziękczynienie metropolita krakowski pobłogosławił do posługi 88 kandydatów na animatorów oazowych. Błogosławieństwo do posługi otrzymały również nowa para diecezjalna Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej oraz siedem nowych par rejonowych.
Hutnicy upamiętnili Mszę św. odprawioną 44 lata temu przez ks. Jerzego Popiełuszkę
31 sierpnia 1980 r. na terenie strajkującej Huty Warszawa ks. Jerzy Popiełuszko odprawił Mszę świętą. W 44. rocznicę tych wydarzeń hutnicy i bliscy znajomi błogosławionego kapłana spotkali się na terenie zakładu na wspólnej modlitwie i wspomnieniach.
Kard. Nycz: takiego zawirowania w katechezie i oświacie dotąd nie przeżyłem
Takiego zawirowania, jakie jest i w szkolnictwie, i w oświacie, i w katechezie nie przeżyłem mimo, że zajmowałem się tymi sprawami przez wiele lat i były rozmaite rządy – powiedział kard. Kazimierz Nycz na początku Mszy św., która zainaugurowała odprawę katechetyczną w archidiecezji warszawskiej. Eucharystia sprawowana była w Świątyni Opatrzności Bożej. We Mszy św. oraz w spotkaniu, które miało miejsce tuż po niej, uczestniczyło kilkaset osób.


