Informacje
W Radomiu trwa szkoła ceremoniarza dla lektorów
44 ministrantów uczestniczy w szkole ceremoniarza, która odbywa się w dniach 18-24 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Dzisiaj Mszy świętej dla uczestników zajęć przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Bp Jan Ozga: Kościół w Kamerunie jest nadal bardzo tradycyjny i odznacza się wielką wiarą
Kościół nasz żyje dzisiaj tak, jak kiedyś i to nadaje mu siłę, która przyciąga do niego ludzi i uczy, jak żyć lepiej na co dzień – powiedział KAI polski biskup misyjny Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w środkowym Kamerunie. Podczas swego krótkiego pobytu w Polsce zgodził się na rozmowę z naszą agencją, przedstawiając różne, niekiedy zaskakujące dla Europejczyków przejawy miejscowych zwyczajów i sposobów myślenia.
Grzywna dla księdza za odwiedzanie witryn „ekstremistycznych”
1200 rubli białoruskich (równowartość ok. 1400 złotych) za subskrybowanie w Internecie witryn, uznawanych przez reżim Łukaszenki za „ekstremistyczne” – taką karę wymierzył białoruski sąd 19 sierpnia księdzu Pawłowi Jaroszewiczowi, proboszczowi parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Prużanie w diecezji pińskiej.
Joannici – rycerze sprawiedliwości i miłosierdzia
„Rosnące zaangażowanie i udział w naszych działaniach w Polsce sugeruje, że zakon nie tylko istnieje, ale kwitnie, wnosząc znaczący wkład w życie społeczności lokalnych, ucieleśniając tym samym wieloletnie tradycje joannickie we współczesnym kontekście” – mówi Herbert von Bose, komendator Komandorii Baliwatu Baliwatu Brandenburskiego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwanego Zakonem Joannitów.
Nowe inicjatywy w miejscu organizacji ŚDM w Lizbonie
Burmistrz Lizbony Carlos Moedas zapowiedział rozbudowę Parku Tagu, w którym w sierpniu 2023 r. odbyły się Światowe Dni Młodzieży, w tym nabożeństwa z udziałem papieża Franciszka. Wyjaśnił, że przyjęte w lipcu br. plany rozbudowy tego miejsca nie zakładają możliwości demontażu ołtarza papieskiego. Projekt ten przewiduje m.in. rozbudowę ścieżek dla spacerowiczów oraz tras rowerowych.
Katecheci w obronie lekcji religii – „Nic o nas bez nas”
Dziś, 21 sierpnia odbył się protest w obronie lekcji religii na Placu Zamkowym w Warszawie. W wyniku prac Ministerstwa Edukacji Narodowej za dwa tygodnie wejdzie w życie rozporządzenie o możliwości łączenia na lekcjach religii grup różnych wiekowo. Od września przyszłego roku ma odbywać się tylko jedna lekcja tego przedmiotu. – To już nie tylko promowanie braku tolerancji religijnej, ale próba legalizowania przez MEN dyskryminacji ze względu na przynależność religijną, czyli jawne uderzenie w prawa i wolności obywatelskie zagwarantowane w Konstytucji – mówił przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, Piotr Janowicz. Stowarzyszenie złożyło list do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowych regulacji.
Abp Szewczuk do przedstawicielki ambasady Niemiec o sytuacji religijnej na Ukrainie
Ustawa 8371 o zakazie działalności organizacji religijnych związanych z państwem-agresorem na Ukrainie nie jest zakazem działalności Kościoła, lecz ma na celu ochronę religii przed przekształceniem jej w oręż – powiedział podczas spotkania z kierowniczką Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Kijowie, panią Lisą Heike, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk.
Kielce: obchody 82 rocznicy likwidacji getta
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego – organizator obchodów 82 rocznicy likwidacji getta w Kielcach – od kilku dni konsekwentnie zaprasza kielczan i gości na upamiętniające wydarzenia, m.in. wczoraj 20 sierpnia, przy pomniku Menora.
W Czerwińsku nad Wisłą rozpoczyna się XXXI Festiwal Campo Bosco
Ksiądz z Osiedla, czyli ks. Rafał Główczyński SDS, raper Bęsiu, dziennikarz Paweł Kęska, solistka operowa Alicja Węgorzewska i Siewcy Lednicy będą gośćmi XXXI Festiwalu Campo Bosco pt. „Jestem Wyśniony” w dniach 22-25 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą, w diecezji płockiej. Uczestnicząca w nim młodzież będzie razem się modlić, szkolić i słuchać koncertów. Udział zapowiedział też biskup płocki Szymon Stułkowski.
Papież mianował ordynariusza dla katolików obrządku ormiańskiego Europy Wschodniej
Ojciec Święty mianował arcykapłana Kevorka Noradounguiana z Instytutu Duchowieństwa Patriarchalnego w Bzommar, dotychczasowego wikariusza patriarchalnego tegoż Instytutu i przełożonego Klasztoru Matki Bożej w Bzommar, ordynariuszem dla katolików obrządku ormiańskiego Europy Wschodniej przydzielając mu tytularną stolicę arcybiskupią Ormian Sebaste, z tytułem arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.


