Informacje
Bp Pindel w Kalwarii Zebrzydowskiej: nawet w największe prześladowanie Kościół ma wychodzić do świata
„Kościół nie powinien zamykać się w trosce o siebie, ale nawet w największe prześladowanie wychodzić do świata i prześladowców, by dawać świadectwo o zbawieniu przez wiarę w Jezusa” – podkreślił bp Roman Pindel podczas Eucharystii sprawowanej 17 sierpnia br. w czasie Kalwaryjskiego Dnia Młodych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Duchowny przypomniał o prześladowaniach, z jakimi wyznawcy Chrystusa zmagają się od początku istnienia Kościoła.
Spencer: I nauka, i religia przyczyniają się do postępu
Więź między religią i wiarą a nauką staje się najważniejszym zagadnieniem naszych czasów, ponieważ nauka jest coraz bardziej w stanie przeprojektować na nowo naturę ludzką – taki pogląd wyraził angielski naukowiec Nicholas Spencer w rozmowie z hiszpańskim portalem Omnes. Jego zdaniem obie te dziedziny życia wnoszą znaczący wkład do postępu. Spencer ukończył studia w zakresie najnowszej historii i anglistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz jest doktorem filozofii po studiach w Cambridge, a obecnie członkiem „Theos Think Tank” – zespołu ekspertów w dziedzinie religii i społeczeństwa.
Judaistyczne inspiracje oraz nowatorskie wątki w Mowie Eucharystycznej Jezusa
Zgodnie ze średniowiecznymi tekstami karmienie się Torą miało przemieniać człowieka i utożsamiać go z tym, co spożywa. „Jesteś tym, co spożywasz”, to fraza, którą używają niektórzy badacze związku przepisów pokarmowych z budowaniem tożsamości w judaistycznej tradycji – pisze ks. dr Stanisław Sadowski, asystent w Katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki KUL, komentując fragment Mowy Eucharystycznej Jezusa w Ewangelii niedzieli 18 sierpnia.
Modlitwa podczas Tour de Pologne
Tłumy zgromadziły się wczoraj wieczorem w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Odbyła się tam modlitwa w ramach trwającego wyścigu Tour de Pologne. To inicjatywa organizatorów oraz ewangelizatora Marcina Zielińskiego, którzy już po raz czwarty zaprosili do modlitwy o bezpieczeństwo podczas zawodów.
Wręczenie nagrody „Srebrna Piszczałka”
Dziś, w niedzielę 18 sierpnia, podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry”, profesor Mieczysław Tuleja zostanie uhonorowany „Srebrną Piszczałką”. Wyróżnienie przyznawane przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zostanie wręczone laureatowi przez abp. Tadeusza Wojdę podczas koncertu o godz. 16.00 w warszawskiej archikatedrze.
Zmarła s. Halina Strzelecka SJE, b. przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii
Dziś rano zmarła w Domu Generalnym Sióstr Eucharystek w Pruszkowie s. Halina Teresa Strzelecka SJE, b. przełożona generalna, ekonomka, archiwistka i historyk Zgromadzenia.
Ewangelia na niedzielę: Jak wpływa na mnie Komunia święta?
W pewien szabat w Kafarnaum ok. 33 r. n.e. miała miejsce nie tylko dyskusja, ale prawdziwa kłótnia. Jan ewangelista użył słowa emachonto – „dyskutowali z przemocą”, „kłócili się mocno”. Słowa Jezusa wprowadzają atmosferę napięcia. Pytanie oburzonych w dosłownym tłumaczeniu brzmi: „Jak może ten nam dać ciało jego zjeść?” Tajemnicę Komunii świętej pogłębia dyrektor Centrum Formacji […]
„W szkole Jasnogórskiej Matki i Królowej” – przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
– Módlmy się za Kościół w Polsce, aby nie odchodził od Boga, by życie nienarodzonych było chronione i aby lekcje religii nie zniknęły ze szkół – apeluje ks. Marek Studenski. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej poprowadzi w tym roku duchowe przygotowanie do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
Duszpasterstwo rolników apeluje o pomoc poszkodowanym rolnikom
W związku ze szkodami, jakich doznały gminy położone w diecezji kieleckiej podczas lipcowego gradobicia, Kuria diecezjalna w Kielcach w komunikacie wystosowanym przez duszpasterstwo rolników, zachęca do organizacji pomocy pracującym na roli.
378. Gliwicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę
Pątnicy 378. Gliwickiej Pieszej Pielgrzymki tradycyjnie udali się bezpośrednio, by pokłonić się Matce, a dopiero potem na plac przed Szczytem, by się przedstawić i modlić podczas Mszy św. W 11 grupach na Jasną Górę przybyło 961 osób. Ich hasło to: „Ja jestem z wami”, które jest też nawiązaniem i podziękowaniem za tegoroczny Kongres Eucharystyczny.


