Informacje
Święty Maksymilian Maria Kolbe, męczennik miłości i szaleniec Maryi [Patron Dnia]
Św. Jan Paweł II nazwał go „męczennikiem miłości”, a bł. kard. Stefan Wyszyński „szaleńcem Maryi” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 14 sierpnia przypada wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Jest patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce, obrońców życia i dziennikarzy.
Do Charkowa dotarł wysłany przez papieża transport pomocy humanitarnej
Pomoc charytatywna od papieża Franciszka dotarła w samo serce konfliktu w Ukrainie. Do Charkowa dojechał wysłany z Watykanu tir wypełniony po brzegi żywnością, artykułami higienicznymi, lekarstwami i odzieżą. Transport został zorganizowany przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Kierujący nią kard. Konrad Krajewski przypomniał, że od chwili wybuchu pełnoskalowej wojny z Watykanu wyjechało ponad 240 tirów z różnoraką pomocą dla umęczonej Ukrainy.
Nuncjusz w rocznicę „Cudu nad Wisłą”: modlitwa i zgoda przyczyniają się do zwycięstwa
Wielkie i niespodziewane zwycięstwo, które wspominamy, było możliwe, ponieważ w obliczu niebezpieczeństwa utraty życia, wolności i religii Polacy osiągnęli wielką jedność między sobą – podkreślił w homilii podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie abp Antonio Guido Filipazzi. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył 13 sierpnia Eucharystii, która rozpoczęła uroczystości 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
Licznie z Radomia, z tradycją z Kalisza, od paulinów ze Słowacji i w jedności z Łomży
Na Jasną Górę dotarło dziś 12 pielgrzymek pieszych; wśród nich najliczniejsza pielgrzymka radomska, a w niej 6 135 pątników, pielgrzymka z tradycją wieków, czyli kaliska, grupa zagraniczna z paulińskiej parafii we Vranovie nad Topl’ou. Dzień zamknęła 40. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska która w Roku Modlitwy odkrywała ten wyjątkowy dialog z Bogiem.
Białoruś dotknięta laicyzacją
Jak wynika z analizy socjologicznej przeprowadzonej w lipcu 2024 r. przez Centrum Badań Społecznych i Humanitarnych Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego przeprowadzonych na zlecenie Białoruskiego Instytutu Studiów Strategicznych liczba ateistów na Białorusi wzrosła, podczas gdy udział wyznawców prawosławia spadł o 10 procent.
Rośnie liczba diakonów stałych – w Brazylii jest ich już ponad 6 tysięcy
W Brazylii systematycznie rośnie liczba diakonów stałych. Jest ich już w tym kraju Ameryki Południowej około 6,2 tys., a grono to poszerzy się wraz z zapowiedzianymi święceniami nowych mężczyzn do tej posługi.
Abp Wojda przestrzega przed konsekwencjami pustki duchowej
Jak wygląda wiara w mojej rodzinie, jak często rozmawiamy o Bogu i jak często wspólnie się modlimy? – pytał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej 13 sierpnia podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego w Kalwarii Pacławskiej.
Rumunia – historyk Kościoła krytykuje niedawne decyzje o kanonizacji
Połowa spośród 16 duchownych, których kanonizację w przyszłym roku zapowiedział 12 lipca br. Rumuński Kościół Prawosławny (RoKP), w okresie międzywojennym popierała lub przynajmniej sympatyzowała z faszyzmem i skrajną prawicą. Przypomniał o tym rumuński historyk Kościoła Ionuţ Biliuţă w artykule „Faszystowska hagiografia” na łamach portalu Public Orthodoxy. Jednocześnie zapytał retorycznie: czy przyszła kanonizacja będzie oznaczać legitymizację przez Kościół postaw neofaszystowskich i antysemickich, obserwowanych w dzisiejszym prawosławiu rumuńskim.
4,5 tys. pątników na Jasnej Górze – z Kielc, Włocławka i Sosnowca
W sumie ok. 4,5 tys. pątników przybyło na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce kieleckiej, a także z diec. włocławskiej i sosnowieckiej. W tym roku na szlak wyruszyli młodzi przekonując, że chcą tworzyć wspólnotę Kościoła, a także rodziny, dla których ważne jest przekazywanie tradycji pielgrzymowania do Królowej Polski. To właśnie Matka Boża łączy pokolenia Polaków.
„Śpiewaj i idź” – dlaczego pielgrzymuję na Jasną Górę?
„Śpiewaj i idź” – mówił już św. Augustyn. To recepta, która sprawdził każdy pątnik podążający na Jasną Górę. Piesze pielgrzymowanie wciąż nazywane fenomenem na skalę światową, jest nade wszystko „świętym wędrowaniem”- szukaniem Boga i w czasach „nieznośnej lekkości bytu”, przypomnieniem, że rozmowa, uśmiech, podzielenie się kanapką czy poniesienie plecaka za tego, komu sił brakuje są swoistym „sakramentem brata” i że każdy ma szansę być świętym.


