Informacje
Diecezja radomska – rekordowa liczba pielgrzymów idzie na Jasną Górę
Rekordowa liczba – 6135 osób – idzie w 46. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.
Bp Lityński do pielgrzymów: Mamy być ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję
„Wasze pielgrzymowanie pokazuje, kim mają być wyznawcy Chrystusa, kim mamy być sami dla współczesnego nam świata – ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję” – mówił bp Tadeusz Lityński, który 12 sierpnia przywitał na Jasnej Górze pielgrzymki wędrujące do Matki Bożej Częstochowskiej.
Bp Musioł: Kościół nie schodzi do katakumb i nie tworzy bezpiecznej enklawy
– Czy dzisiejsze nastawanie na Kościół jest wystarczające, aby zejść do katakumb. Odpowiedź brzmi: Nie! Bo to zejście byłoby jedynie pragnieniem stworzenia jakiejś enklawy kultywującej kulturę przeszłości, stworzenia wygodnego status quo, włącznie z obroną przywilejów i korzyści. Byłoby oznaką prywatyzacji naszej wiary i zachowania bezpiecznego dystansu do świata – mówił w poniedziałek wieczorem bp Waldemar Musioł do uczestników 48. Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę.
Rozpoczął się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Jeśli krzyża nam zabraknie, to przestaniemy mieć możliwość wejścia do nieba. Sami sobie odbierzemy łaskę bycia zbawionym – mówił bp Edward Kawa OFMConv. ze Lwowa, , który w poniedziałek wieczorem przewodniczył Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Większość grup pieszych przybyła tu właśnie w poniedziałek, a we wtorek i w środę będą uczestniczyć w nabożeństwach charakterystycznych dla Odpustu Kalwaryjskiego: Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej i Dróżkach Pana Jezusa.
Płocki chór katedralny koncertował w bazylice w Fatimie
Płock chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej koncertował w bazylice Trójcy Przenajświętszej w Fatimie. Koncert odbył się w ramach tournée chórzystów po Portugalii. Młodzi artyści śpiewali podczas Mszy świętych, a w czasie koncertów wykonywali utwory sakralne.
Codzienność proboszcza – reportaż
Realia
Parafia jest jedna, wioski, które ją tworzą, oddalone od siebie o sześć kilometrów, są dwie. Jedna liczy czterystu mieszkańców, druga trzystu. Przed wojną mieszkali tu Niemcy, którzy po jej zakończeniu pewnego dnia zostali zgarnięci i załadowani do pociągów, jadących na zachód. Na ich miejsce osiedlili się Polacy, wypędzeni ze wschodu. W tej mniejszej zamieszkali ludzie z jednej kresowej wioski, którzy znali się od pokoleń, więc więzi są tu mocniejsze. Proboszcz też jest jeden, mieszka w większej wiosce, w której jest tylko jeden sklep. Jest tu od ośmiu lat. I mówi, że każdemu życzy taką parafię.
Francuska koszykarka z igrzysk olimpijskich: wiara jest moja siłą
Uczestniczka zakończonych wczoraj Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu francuska koszykarka Alexia Chery podkreśla, że wiara chrześcijańska zajmuje ważne miejsce w jej życiu i to ona jest jej siłą. 25-letnia zawodniczka, która wraz z koleżankami z drużyny zdobyła srebrny medal olimpijski, mówiła o tym w podkaście „Système féminin” (Kobiecy system).
Ochrońmy dzieci przed pornografią. Obywatelska inicjatywa ustawodawcza
Korzystanie przez dzieci i młodzież z treści pornograficznych jest coraz powszechniejszym problemem i dotyczy coraz młodszych ludzi. Badania pokazują, że dotarcie do treści pornograficznych nie stanowi problemu dla ok. 3/4 małoletnich w Polsce. Instytut Ordo Iuris przygotował projekt ustawy mającej na celu ograniczenie dostępu do pornografii wśród dzieci. Za brak wdrożenia takich działań groziłaby blokada portali przez dostawców internetu oraz zablokowanie usług płatniczych.
Abp Polak: Kościół wdraża tzw. ustawę Kamilka i podnosi standardy ochrony małoletnich
– Chodzi o to, żeby osoby mające kontakt z dziećmi w pracy Kościoła, posiadały odpowiednią wiedzę, wiedziały, jak reagować na trudne sytuacje – mówi abp Wojciech Polak, Prymas Polski, a zarazem delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, informując o wdrażaniu standardów tzw. ustawy Kamilka w Kościele katolickim.
Wyruszyła piesza pielgrzymka na odpust krzeszowski
Dziś z legnickiej katedry wyruszyła piesza pielgrzymka do Krzeszowa, do głównego sanktuarium maryjnego diecezji legnickiej. Ponad 60 pielgrzymów wędruje po Pogórzu Kaczawskim i Rudawach Janowickich, by dotrzeć do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i wziąć udział w wielkim odpuście krzeszowskim ku czci Maryi Wniebowziętej.


