Informacje
Z mocą nadziei – piesze pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej i Zielonogórsko-Gorzowskiej
– Choć nogi obolałe, to serca odnowione. Pielgrzymka sił nie odbiera, a dodaje, przede wszystkim duchowych, ale i fizycznych też, bo chce się żyć – potwierdzali zgodnie pątnicy 41. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej i 42. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Modlili się za małżeństwa i rodziny, Ojczyznę, o trzeźwość narodu, przypominali o mocy nadziei, która jest fundamentem chrześcijańskiej wiary.
Ks. Marek Weresa z diecezji siedleckiej rozpoczyna pracę w Dykasterii ds. Komunikacji
Ks. dr Marek Weresa zaczyna pracę w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego – Vatican News. Ukończył on studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz studia doktoranckie z teologii środków społecznego przekazu na Wydziale Teologicznym UKSW. Przez ostatnie lata pracował w mediach – zawodowo związany z Katolickim Radiem Podlasie oraz Regionalnym Portalem Informacyjnym Podlasie24.pl.
32. Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę dotarła przed obraz Jasnogórskiej Matki
11 sierpnia zakończyła się 32. Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej 270 pielgrzymów, 118 mężczyzn i 152 kobiety, w tym 14 kapłanów, 3 diakonów, 4 siostry zakonne i dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Pątnicy przez dwa tygodnie przemierzyli ponad 500 km, aby dotrzeć przed wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.
Kard. Parolin rozmawiał z nowym prezydentem Iranu: preferujmy dialog, negocjacje i pokój
Dziś rano kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, odbył rozmowę telefoniczną z Masudem Pezeszkianem, nowym prezydentem Islamskiej Republiki Iranu.
Sukces „Holy Games” w Paryżu – kontynuacja w czasie paraolimpiady
„Zdobyliśmy doświadczenie, które warto przenieść na codzienne duszpasterstwo, ponieważ nasza otwartość przekłada się na wzrost zainteresowania wiarą, chrześcijaństwem i samym Kościołem” – podkreślił ks. Jean-Christophe Helbecque podsumowując „Holy Games”, czyli „Święte Igrzyska”, które towarzyszyły olimpiadzie w Paryżu. Wydarzenie będzie kontynuowane we wrześniu podczas paraolimpiady.
Złota medalistka olimpijska w pchnięciu kulą: to wiara doprowadziła mnie do sukcesu
To była mała sensacja ostatnich dni Igrzysk Olimpijskich w Paryżu: niemiecka kulomiotka Yemisi Ogunleye zdobyła 9 sierpnia złoty medal w pchnięciu kulą. Po największym sukcesie w dotychczasowej karierze podkreśliła, jak ważna jest dla niej wiara chrześcijańska.
Prof. Borecki: Rozporządzenie min. Nowackiej kwalifikuje się do zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego
Minister Nowacka, wydając rozporządzenie zmieniające bez porozumienia z Kościołami i związkami wyznaniowymi rozporządzenie MEN z 1992 r. ws. nauczania religii w szkolnictwie publicznym naruszyła art. 12 ust. 2 ustawy z 1991 r. o systemie oświaty. Postąpiła też niezgodnie z § 74 rozporządzeniem premiera z 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. Naruszyła zatem fundamentalną konstytucyjną zasadę legalizmu czyli praworządności, stanowiącą, iż organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa – tłumaczy prof. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że uzasadnione byłoby zaskarżenie owego rozporządzenia nowelizującego do Trybunału Konstytucyjnego.
W tym tygodniu Polska Pielgrzymuje na Jasną Górę
Studenci, rodziny, strażacy, żołnierze, mieszkańcy stołecznej Pragi i uczestnicy „Pielgrzymki Matki” – 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie, pątnicy z najdalszych zakątków Pomorza i zza południowej granicy ze Słowacji – łączy ich jedno: pielgrzymowanie na Jasną Górę. W tym tygodniu przypada kulminacja natężenia ruchu pielgrzymkowego przed uroczystością Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, 15 sierpnia. Po maryjnym święcie „krótka przerwa” i już 17 i 18 sierpnia przyjdą mieszkańcy Opolszczyzny, gliwiczanie i sympatycy dominikańskiego stylu życia i pielgrzymowania. Wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod Szczytem będą transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube
Bp Wiesław Śmigiel w Kanadzie: Polacy wciąż budują żywą wspólnotę
Sierpień to miesiąc, w którym Polacy z całego świata podejmują pielgrzymki, nie tylko w Polsce, ale także w miejscach, gdzie osiedliła się Polonia. W tym roku, biskup Wiesław Śmigiel, jako członek Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, po raz trzeci uczestniczy w niezwykłych uroczystościach w Midland w Kanadzie. To miejsce stało się znaczącym punktem spotkań dla Polonii, która z dumą gromadzi się tutaj, aby celebrować wiarę i pielęgnować swoje tradycje.
Czechy nakazały rosyjskiemu księdzu prawosławnemu opuszczenie kraju
Na początku sierpnia przełożony tzw. „podworja” [rodzaj przedstawicielstwa kościelnego – KAI] Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w Czechach ks. Nikołaj Liszczeniuk został uznany przez władze tego kraju za „persona non grata” (osobę niepożądaną) i nakazano mu opuszczenie go w ciągu miesiąca. Oskarżono go, że „przy poparciu władz rosyjskich stworzył strukturę wpływów i zagrożenia bezpieczeństwa Czech”.


