Informacje
Jubileuszowe obchody 400-lecia klasztoru na Karczówce
Klasztor na zalesionym wzgórzu Karczówka – miejsce rozpoznawalne, charakterystyczne i ważne dla regionu – świętuje jubileusz 400-lecie istnienia. 17 sierpnia w sobotę Mszy św. na scenie plenerowej, ustawionej na tarasie widokowym, będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.
Bp Edward Kawa OFMConv w Oświęcimiu: o wojnie, cierpieniu, modlitwie i nadziei
„O co więc jest ta wojna? Ponad milion osób już zginęło – z jednej i z drugiej strony. A przecież to są ludzie, którzy zostali zamordowani. To pytanie, na które nie chcę usłyszeć odpowiedzi, bo trudno ją znaleźć, ale które zmusza mnie do myślenia, co zrobić, żeby coś takiego nigdy więcej się nie powtórzyło” – mówił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa OFM Conv podczas spotkania 9 sierpnia br. w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Wakacje w Polsce dla dzieci polonijnych z dziewięciu krajów
Dzieci mówią rodzicom, że zajęcia przez nas oferowane bardzo im się podobają. To dla nas najlepsze potwierdzenie, że warto organizować takie wydarzenia – powiedział Family News Service zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL dr Wojciech Wciseł. W ramach akcji „Lato z KUL” Uniwersytet zaprosił dzieci polonijne do Domu Pracy Twórczej KUL Rajchertówka w Kazimierzu Dolnym, gdzie przebywają w dniach 3-11 sierpnia br. To już trzecia edycja wydarzenia.
Bp Kawa w oświęcimskim Karmelu: naśladujmy dojrzałość chrześcijańską św. Teresy Benedykty od Krzyża
Do naśladowania postawy św. Teresy Benedykty od Krzyża – „abyśmy umieli kochać, poznawać Boga, żyć w prawdzie, wyznawać Jezusa jako Pana i Zbawiciela, żyć w pełni Ewangelią i być gotowi do złożenia swojego życia w ofierze – zachęcił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa OFMConv. Duchowny z Ukrainy przewodniczył 9 sierpnia uroczystej Mszy św. w oświęcimskim Karmelu z okazji 82. rocznicy śmierci wyniesionej na ołtarze męczennicy – karmelitanki i jej liturgicznego wspomnienia.
„Organy Archikatedry” już na półmetku. W niedzielę koncert zagra kierownik artystyczny festiwalu
W niedzielę 11 sierpnia podczas Festiwalu „Organy Archikatedry” zagra jego kierownik artystyczny – Przemysław Kapituła. – Chciałbym zaproponować program dwuczęściowy: w pierwszej, utwory Jana Sebastiana Bacha, jego niesamowite harmonie i najsłynniejszy wśród nich utwór: Toccata i Fuga d-mol, a w drugiej części muzyka romantyczna z utworem Mieczysława Surzyńskiego – zaprasza organista. To już 6. koncert z zaplanowanych 12. recitali organowych festiwalu.
Od 250 lat franciszkanie spowiednikami w Watykanie
250 lat temu, tj. 10 sierpnia 1774 r. papież Klemens XIV ustanowił franciszkanów z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych spowiednikami w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Zastąpili oni w tej posłudze jezuitów.
Dz 9,1-31: Duch Święty – kontynuując dzieło Zmartwychwstałego, konsekruje prześladowcę Kościoła na Apostoła Narodów
Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia (wyd. 5) 1 Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana 2 i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. 3 Gdy zbliżał się już w swojej podróży do […]
Ks. Tomasik o religii w szkołach: porozumienia nie było, nikt Kościoła o zgodę nie pytał
– To dyskryminacja wobec wiedzy religijnej. Nie widzę powodu, dla którego należy akceptować bezprawne działania minister edukacji – mówi w rozmowie z KAI kierownik Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW, ks. prof. Piotr Tomasik, komentując ministerialne plany organizowania lekcji religii w grupie międzyklasowej. – Porozumienia nie było. Konsultacja to co innego niż porozumienie. Człowiek, który rozumie podstawowe słowa w języku polskim, powinien wiedzieć, czym różnią się te dwa pojęcia.
W wyniku prac MEN nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole, od 1 września 2025 r. ma odbywać się tylko jedna lekcja tego przedmiotu tygodniowo, a łączenie grup ma być możliwe w ramach klas: 1-3, 4-6 i 7-8.
Władze Nikaragui potwierdzają deportację siedmiu księży
Wiceprezydent Nikaragui Rosario Murillo, żona prezydenta Daniela Ortegi, potwierdziła deportację do Watykanu siedmiu księży diecezji Matagalpa i Estelí, którzy wcześniej zostali aresztowani i przez kilka dni byli przetrzymywani w budynku seminarium duchownego w Managui.
Kard. Stephen Brislin przewodniczącym episkopatu Afryki Południowej
Kardynał Stephen Brislin z Kapsztadu został wybrany na przewodniczącego, abp Zolile Peter Mpambani z Bloemfontein na pierwszego wiceprzewodniczącego, a abp Siegfried Mandla Jwara z Durbanu na drugiego wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC). Obejmą oni swoje funkcje pod koniec stycznia 2025 roku.


