Informacje
Zmarł 93-letni „biskup czasu przemian” Endre Gyulay
W wieku 93 lat zmarł 3 sierpnia w Szeged biskup Endre Gyulay – jedna z czołowych postaci Kościoła katolickiego na Węgrzech w czasie wielkich przemian politycznych. Emerytowany biskup diecezji Szeged-Csanád był pierwszym biskupem węgierskim, który jeszcze w czasach komunistycznych bronił linii kardynała-dysydenta Jozsefa Mindszenty’ego (1892-1975) i publicznie krytykował metody zastraszania stosowane przez węgierskie organy bezpieczeństwa. Jako biskup diecezji graniczącej z Rumunią był odpowiedzialny w Konferencji Biskupów Węgierskich m.in. za problematykę rumuńskich uchodźców.
Nikaragua – kolejne aresztowania ludzi Kościoła
Ksiądz Harvin Torres, administrator parafii Matki Bożej z Guadalupe w Matagalpa i rektor tamtejszego Wyższego Seminarium Filozoficznego św. Alojzego Gonzagi został wczoraj aresztowany przez nikaraguańską policję, co potwierdziły niezależnemu portalowi Depacho 505 kościelne źródła diecezjalne. Tym samym liczba księży uwięzionych w Nikaragui w ostatnim tygodniu wzrosła do 13.
Indie – w Vailankanni jest Matka witająca wszystkich
„Miliony pielgrzymów udają się z wiarą do sanktuarium Matki Bożej Dobrego Zdrowia w Vailankanni, w indyjskim stanie Tamil Nadu, a liczne duchowe owoce, które są wydawane w tym sanktuarium, pozwalają rozpoznać nieustanne działanie Ducha Świętego w tym miejscu” – napisał prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor Manuel Fernández. List noszący datę 1 sierpnia został zatwierdzony przez papieża Franciszka- Jest on skierowany do biskupa Tanjore, Sagayaraja Thamburaja, w związku z wrześniowym świętem Matki Bożej Dobrego Zdrowia, której kult w Vailankanni sięga XVI wieku.
Czy katolicy dbają o środowisko? Rusza program „Piękno tej ziemi”
„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!” – głosił w homilii w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 roku Święty Jan Paweł II. Słowa papieża Polaka są dziś – w obliczu postępującej degradacji środowiska naturalnego i zmian klimatu – szczególnie aktualne. Odpowiedzią na wezwanie papieża o dbałość o polską przyrodę jest program „Piękno tej ziemi”.
Ponad 6 tysięcy pielgrzymów wyruszyło z wawelskiego wzgórza na Jasną Górę
– Mamy stawać się współobywatelami Królestwa Bożego. Mamy stawać się domownikami Boga, a przestawać być kimś na zewnątrz Kościoła, jakimś przechodniem czy wręcz kimś obcym. Mamy się wewnętrznie przemieniać – mówił abp Marek Jędraszewski na rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, która pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” wyruszyła dziś z wawelskiego wzgórza. Pątnicy dotrą na Jasną Górę w najbliższą niedzielę.
Bp Muskus: pielgrzymka to wyjście na spotkanie z tajemnicą
O tym, czy ta droga naprawdę was przemieniła, świadczyć będzie wszystko to, co wydarzy się, gdy wrócicie do swoich codziennych spraw i obowiązków – mówił bp Damian Muskus OFM do uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę ze Wspólnoty Skawina-Czernichów-Krzeszowice. Krakowski biskup pomocniczy odprawił dla nich Mszę św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie.
Paulini – mnisi od pieszych pielgrzymek
Najmłodsi zakonnicy nieraz uśmiechają się, że „co to za dziwactwo wyjeżdżać z Jasnej Góry do Warszawy, żeby wrócić na piechotę”, ale kiedy już doświadczą Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki „wchodzą w to” i idą…kolejny raz. Najstarsi z kolei podkreślają, że to „słodki trud”. Warszawska Piesza Pielgrzymka już po raz 313 wyruszyła dziś rano. Dotrze 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Weź udział w filmie o obronie krzyża
Krakowski Rafael Film prowadzi nabór statystów do swojej kolejnej produkcji filmowej. Dzieło pt. „Znak sprzeciwu” prezentować będzie obronę wartości krzyża przez uczniów z prowincjonalnej szkoły we Włoszczowie.
Londyn – biskupi potępiają akty przemocy
„Potępiam przerażającą przemoc w minionym tygodniu, zwłaszcza tę skierowaną przeciwko migrantom i miejscom ich zamieszkania” – stwierdził odpowiedziany w episkopacie Anglii i Walii za duszpasterstwo migrantów i uchodźców biskup Paul McAleenan. Zaznaczył, iż wydarzenia te wskazują na „całkowite lekceważenie wartości, na których opiera się życie obywatelskie naszego społeczeństwa”.
Jedna z najstarszych polskich pielgrzymek wyruszyła na Jasną Górę
Ponad 2,5 tys. pielgrzymów w 18 grupach wyruszyło po porannej Mszy na Jasną Górę. Międzypokoleniowo, radośnie, z ważnymi intencjami w sercach. Na drogę pobłogosławił im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który apelował, by pielgrzymowanie było też ewangelizacją. Hasło tegorocznej, 313 pielgrzymki, to “Uświęć ich w Prawdzie”. Najstarsza w Polsce, warszawska Pielgrzymka Piesza, w tym roku wpisana została na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.


