Informacje
Na dziedzińcu katedry Notre-Dame odbyła się międzyreligijna modlitwa o pokój i braterstwo
Sto lat po pierwszym takim wydarzeniu międzyreligijnym, na dziedzińcu katedry Notre-Dame w Paryżu odbyła się ceremonia podkreślająca pragnienie pokoju i braterstwa ludzi różnych religii obecnych na Igrzyskach Olimpijskich. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „W jaki sposób sport łączy się z tym, co najlepsze w naszym człowieczeństwie?”, które nawiązywało do szczytnych idei olimpijskich.
„Serce uwięzione na Jasnej Górze… – setna rocznica Mszy św. prymicyjnej bł. S. Wyszyńskiego
Sto lat temu, 5 sierpnia 1924 r., ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski i błogosławiony Kościoła katolickiego, odprawił w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszę św. prymicyjną. Modlił się, aby przynajmniej przez jeden rok mógł służyć Bogu i ludziom jako kapłan. „Matka Boża dodała mu sił i uczyniła tego cherlaka, tytanem polskiego Kościoła” – przypominają paulini.
Ks. prof. Ostrowski na Groniu Jana Pawła II: niedziela jest nam potrzebna do życia
„Niedziela powinna być dniem refleksji i spotkania z Bogiem, a nie dniem pracy i konsumpcji” – przypomniał ks. prof. Maciej Ostrowski, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie, ratownik GOPR, podróżnik, duszpasterz ludzi w drodze, który 4 sierpnia br. sprawował Mszę św. w beskidzkiej kaplicy górskiej na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.
Ponad dwa tysiące pielgrzymów wyruszyło na pątniczy szlak z Rzeszowa na Jasną Górę
W niedzielę, 4 sierpnia rozpoczęła się 47. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem: „Z Maryją w Kościele”. Mszy św. sprawowanej na placu Farnym w Rzeszowie o godz. 6.30, z udziałem pątników, przewodników, mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.
Bp Musioł: zażyłość z Maryją oznacza wspólne przeżywanie radości i wspólne kroczenie drogą cierpienia
Pomocniczy biskup opolski przewodniczył w Prudniku-Lesie uroczystościom odpustowym ku czci Matki Boskiej Anielskiej. Sumę odpustową pod przewodnictwem biskupa poprzedziła wspólna modlitwa różańcowa.
Wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę
334 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło na Pieszą Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona od Mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Polscy żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę po raz 31. Oprócz Polaków w kierunku Częstochowy wyruszyła dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Idę do Ojca”.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszyła na Jasną Górę
Dziś o 7 rano, po mszy, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz w kościele św. Anny, wyszła na Jasną Górę 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM). Jej hasłem są słowa „Idę do Ojca”.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP: zmiany dot. lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.
Bokser Ołeksandr Usyk ostro skrytykował Patriarchat Moskiewski
Tam nie ma wiary ani Boga, tam jest tylko struktura – tak o Patriarchacie Moskiewskim wyraził się znany bokser ukraiński Ołeksandr Usyk w rozmowie z ukraińskim kanałem Youtube „Bombardyr”. Skomentował on fakt, iż Rosja często zasłania się Kościołem prawosławnym, który z kolei błogosławi wojska walczące z Ukrainą.
Kard. Pengo kończy 80 lat. Zmienia się liczba kardynałów–elektorów
W poniedziałek 5 sierpnia skończy 80 lat arcybiskup-senior Dar es-Salaam w Tanzanii kard. Polycarp Pengo, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Liczba purpuratów uprawnionych do wyboru przyszłego papieża wynosi obecnie 124 na 236 członków Kolegium Kardynalskiego.


