Informacje
Kard. Pengo kończy 80 lat. Zmienia się liczba kardynałów–elektorów
W poniedziałek 5 sierpnia skończy 80 lat arcybiskup-senior Dar es-Salaam w Tanzanii kard. Polycarp Pengo, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Liczba purpuratów uprawnionych do wyboru przyszłego papieża wynosi obecnie 124 na 236 członków Kolegium Kardynalskiego.
Sandomierscy pątnicy ruszyli na Jasną Górę
W niedzielny poranek po Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło „Rodzina zakorzeniona w Chrystusie i Kościele”.
Z Torunia wyruszyła Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Bp Wiesław Śmigiel celebrował Mszę świętą w toruńskiej katedrze, modląc się za pielgrzymów udających się na Jasną Górę. O godzinie 6 rano katedra św. Janów wypełniła się pielgrzymami oraz wiernymi wspierającymi ich w tej fizycznej i duchowej wędrówce. Tego dnia zgromadzili się nie tylko liczni pielgrzymi, ale również parafianie, mieszkańcy Torunia oraz wielu duchownych. Wśród obecnych byli także bp Józef Szamocki oraz księża z diecezji toruńskiej i pelplińskiej. Pielgrzymi, którzy przedstawili swoje intencje, wyruszyli w podróż do Częstochowy po Mszy św., planując dotrzeć tam 12 sierpnia. Ich wędrówka stanowi nie tylko fizyczne wyzwanie, ale przede wszystkim duchową podróż, która z każdym krokiem zbliża ich do Boga.
Msza w intencji ludzi morza w kościele morskim w Szczecinie
Msza św. w intencji ludzi morza odbyła się w niedzielne południe w kościele morskim w Szczecinie. W parafii pallotynów działa również duszpasterstwo ludzi morza, a świątynia jest najstarszym budynkiem w mieście, obok kościoła św. Piotra i Pawła. Liturgia była okazją do spotkania się ludzi związanych ze środowiskiem morskim, bo w stolicy Pomorza Zachodniego trwa finał Regat Wielkich Żaglowców – The Tall Ships Races.
Bp Pindel: odkryjmy w swym życiu uprzedzające działanie Boga
Do odkrywania w swym życiu „uprzedzającego działania Boga”, które pomaga nam przygotować się na trudne chwile zachęcił bp Roman Pindel, który 4 sierpnia przewodniczył sumie odpustowej w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce. Biskup bielsko-żywiecki zapewnił, że Bóg „kształtuje nasze wnętrze przez swoją łaskę oraz przez osoby, które spotykamy na naszej drodze”.
„Przewożą wiarę na dwóch kółkach” – pielgrzymki rowerowe na Jasną Górę coraz popularniejsze
– Zawsze pięknie, czasem tylko bywa trudno – tak najkrócej charakteryzują pielgrzymowanie na Jasną Górę ci, którzy wybierają „dwa kółka”. Niemalże każdego dnia na Jasną Górę przyjeżdżają teraz większe i mniejsze grupy rowerzystów. To bardzo popularna forma pielgrzymowania i wybiera ją coraz więcej osób.
Papież: literatura kształci serce i umysł, otwiera na słuchanie innych
Na rolę literatury w dojrzewaniu osobistym wskazał Ojciec Święty w liście do kandydatów do kapłaństwa, a także do duszpasterzy. Franciszek zaznaczył, że książki otwierają nowe przestrzenie wewnętrzne, ubogacają, pomagają stawić czoła życiu i zrozumieć innych. Dzieła literackie są swoistym ćwiczeniem rozeznawania rodzajem i ułatwiają duszpasterzowi „nawiązanie owocnego dialogu z kulturą swoich czasów” – napisał papież.
Zakończył się Przystanek Jezus, największa letnia inicjatywa ewangelizacyjna
200 ewangelizatorów z całej Polski przyjechało do Czaplinka, by z uczestnikami Pol’and’Rock Festival dzielić się dobrą nowiną o zbawieniu. Przede wszystkim świeccy, ale nie zabrakło też sióstr zakonnych, kilkunastu kleryków i 25 księży, którzy oprócz rozmowy posługiwali też nawet późno w nocy sakramentem pojednania. W bazie Przystanku Jezus trwała nieustanna adoracja, a ewangelizatorzy w twórczy sposób próbowali zachęcić do rozmów i refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze.
Bp Muskus: zawierzenie Bogu sprawdza się w czasach kryzysu
Bóg składa swojemu Kościołowi propozycje nowego życia, zaprasza do podejmowania coraz większej miłości, chce nas prowadzić nowymi drogami – mówił bp Damian Muskus OFM w sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył tam Mszy św. odpustowej.
Motocykliści już 22. raz pielgrzymowali do św. Anny
Pątnicy mocno wypełnili grotę lurdzką na Górze św. Anny. Modlili się o bezpieczeństwo na drodze. Pamiętali też o swoich zmarłych kolegach.


