Informacje
Wdzięczność Bogu za dary – ważny element chrześcijaństwa i judaizmu
– Błogosławieństwo nad chlebem (hebr. beracha), jest mocno zakorzenione w tradycji hebrajskiej, jako codzienny wyraz wdzięczności Bogu za dar życia i za wszystkie dary, które to życie podtrzymują, a których symbolem jest właśnie chleb. Błogosławieństwo to weszło w bardzo podobnym brzmieniu do katolickiej liturgii mszalnej – pisze ks. Józef Maciąg, absolwent studiów biblijnych KUL, duszpasterz i przewodnik grup pielgrzymkowych po Ziemi Świętej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 4 sierpnia.
Nowa fala aresztowań księży w Nikaragui
Ośmiu kolejnych księży zostało uwięzionych w piątek 2 sierpnia, większość z nich należała do diecezji Matagalpa.
Luteranie i prawosławni porozumieli się w sprawie „Filioque”
Przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) i Patriarchatu Konstantynopolskiego opowiedzieli się za użyciem tradycyjnej formuły o pochodzeniu Ducha Świętego „od Ojca”, a więc bez dodatku „i Syna” (Filioque) w tekście Nicejsko-Konstantynopolskiego Wyznania Wiary. We wspólnym dokumencie, ogłoszonym w Kairze, wyrażono przy tym nadzieję, że takie ujęcie „przyczyni się do uzdrowienia dawnych podziałów między naszymi wspólnotami i pozwoli nam wyznawać wspólnie wiarę Soborów Powszechnych”. Jednocześnie zaproponowano „zbadanie formuły «przez Syna» (…), która może ułatwić nasz wspólny wysiłek dochodzenia do lepszego uzgodnienia sprawy pochodzenia Ducha Świętego”.
Kościół potrzebuje świadectwa życia dominikańskiego
Dominikański wkład w życie Kościoła oraz uznanie dla stałości, odwagi i żywotności świadectwa wiary Zakonu w Irlandii wyraził arcybiskup Dublina, Dermot Farrell w liście wystosowanym z okazji 800. rocznicy przybycia dominikanów do Irlandii.
Bp Ważny podsumowuje swój pobyt na Przystanku Jezus
O swoim pobycie na „Przystanku Jezus”, pytaniach młodych ludzi oraz o podstawowych zasadach rozeznawania mówił bp Artur Ważny w czasie dorocznej pielgrzymki niewiast i dziewcząt do Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Głównym punktem obchodów uroczystości była suma odpustowa o godz. 11:00.
Modlitwa w 150. rocznicę urodzin Antoniego Kucharczyka – „nestora” i „księcia” poetów ludowych
„Jego życiorys, jego cierpienia osobiste, jego życie duchowe powodują, że z dystansu czasu nie wiemy, czy modlić się za niego, czy do niego” – powiedział o urodzonym 150 lat temu Antonin Kucharczyku – „nestorze” i „księciu” poetów ludowych, literacie, redaktorze wielu czasopism – ks. Mieczysław Augustynowicz. Kapłan, który pracuje jako duszpasterz na Zaolziu, wygłosił kazanie podczas Mszy św. 3 sierpnia br. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce-Pobiedrze koło Wadowic. W świątyni związanej mocno z autorem „Wesela Magdusi” modlili się przedstawiciele Gminy Brzeźnica, miejscowej szkoły, mieszkańcy Paszkówki, wierni i członkowie rodziny zmarłego 80 lat temu „Jantka z Bugaja”.
350 osób przeszkolonych w związku z „Ustawą Kamilka”
W archidiecezji gnieźnieńskiej zakończył się cykl szkoleń związanych z wdrażaniem w życie duszpasterskie wymogów tzw. „Ustawy Kamilka” oraz najnowszych wskazań Papieskiej Komisji ds. ochrony małoletnich.
„Wracamy do Mamy” – 79. Rybnicka Piesza Pielgrzymka i 21. Archidiecezji Katowickiej
„Jak przeżyja, póda piechty do Czynstochowy”- ślubowało dwóch Ślązaków w wojennym piekle, a pielgrzymkę podjęły następne pokolenia. Po raz 79. dotarła na Jasną Górę Rybnicka Piesza Pielgrzymka. W niej 1,2 tys. osób. Wśród przybyłych 59 % to kobiety, najpopularniejsze imię na pielgrzymce – Michał nosiło 19 mężczyzn, przyszły też 22 Katarzyny. Średnia wieku pątników to 38 lat. Pielgrzymka rybnicka od 21. lat połączona jest z pieszą pielgrzymka arch. katowickiej.
Po raz 12. na rowerach na Jasną Górę z Białegostoku
Ponad 130 pątników, którzy poprzez rowerowe pielgrzymowanie pragną uczcić Matę Bożą i wraz z Nią powierzać swoje intencje Panu Bogu, po raz 12. wyruszyli na Jasną Górę. Pielgrzymowanie rozpoczęła Msza św. w białostockiej archikatedrze.
Podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich oddano hołd trzem kobietom, które doprowadziły do legalizacji aborcji
Brytyjscy obrońcy życia podkreślają, że podczas kontrowersyjnej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jako największe bohaterki ukazano trzy kobiety, które doprowadziły do legalizacji aborcji we Francji


