Informacje
Upały we Włoszech – episkopat zaopatruje więzienia w wentylatory
Afrykańskie upały, które od czerwca mocno doskwierają mieszkańcom Włoch zainspirowały episkopat tego kraju do niecodziennej akcji pomocy. Do 31 zakładów karnych trafi 2200 wentylatorów i wiatraków przekazanych przez biskupów.
Rektor KUL: od września rozpocznie działalność Collegium Medicum
– Usystematyzowanie relacji pomiędzy naukami medycznymi i biotechnologicznymi, tworzenie nowych kierunków studiów w tych obszarach oraz rozwój badań, to główne cele Collegium Medicum KUL – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. Rektor wydał we wtorek zarządzanie, zgodnie z którym Collegium Medicum będzie funkcjonowało w strukturze KUL od 1 września tego roku.
Kard. Müller: ideologia woke nacechowana nienawiścią do Jezusa Chrystusa
Na ideologiczny kontekst bluźnierczego prezentowania Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zwraca uwagę w swoim komentarzu emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.
Biskupi Wenezueli domagają się uczciwej weryfikacji rezultatu wyborów
„Przyłączamy się do wszystkich tych w Wenezueli i poza jej granicami, którzy wzywają do procesu weryfikacji protokołów wyborczych, w którym aktywnie i w pełni uczestniczyć będą wszystkie zaangażowane podmioty polityczne” – stwierdzili wenezuelscy biskupi. W wyniku kontrowersyjnych wyborów prezydenckich z 28 lipca lewicowy prezydent Nicolas Maduro miał uzyskać 51,2 proc. głosów. Jednak zarówno opozycja, jak i opinia międzynarodowa oskarża reżim o oszustwa.
Msza żałobna za śp. księżną Renatę, ostatnią z rodu żywieckich Habsburgów
„Modlimy się, żeby wspomnienie o rodzinie Habsburgów, o księżnej Renacie, nie było tylko kolejną kartą historii naszego miasta, lecz było dla nas zawsze pięknym memento, że można żyć w różnych czasach i ocalić to, co najważniejsze” – powiedział ks. Grzegorz Gruszecki, który 29 lipca br. sprawował Mszę św. w żywieckiej konkatedrze w intencji śp. Renaty Habsburg. Ostatnia z rodu żywieckich Habsburgów odeszła 18 czerwca br. w wieku 93 lat. Jej pogrzeb odbył się w poniedziałek w Madrycie. Zmarła była najmłodszym z czworga dzieci księcia Karola Olbrachta i Alicji Ankarcrony.
Bogate w wydarzenia obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Debaty historyków, musical młodych „Kolumbowie Wszech Czasów”, Msza św. i modlitwy w miejscach pamięci, a także wystawy przygotowane przez różne instytucje upamiętnią w Kielcach 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Bp Janocha o ceremonii otwarcia Igrzysk: nie tylko kicz, ale też agresywna ideologia i nietolerancja
– Profanacja jest bardzo łatwym środkiem do zaistnienia. Na tej strunie gra wielu miernych artystów – mówi bp Michał Janocha, profesor historii sztuki na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Odnosi się w ten sposób do sceny parodii Ostatniej Wieczerzy, która miała miejsce podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich 26 lipca br. w Paryżu. Zdaniem bp. Janochy podczas ceremonii zabrakło tego, co najważniejsze – przesłania jedności, którą niesie sport. Wyeksponowano natomiast niesmaczne i kiczowate wątki, które dodatkowo budzą poważne zaniepokojenie. Są wyrazem agresywnej ideologii, która głosi tolerancję, a w istocie jest pełna pogardy i przemocy wobec wszystkich myślących inaczej. Zamiast jedności przynosi podział i wykluczenie.
Ekwador – trwają przygotowania do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego
W Quito trwają ostatnie przygotowania do 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (MKE), który odbędzie się w dniach 8-15 września pod hasłem „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Wydarzenie upamiętnia 150 rocznicę ofiarowania Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 25 marca 1874 r. Organizatorzy spodziewają się przybycia tysięcy pątników z ok. 40 krajów, m.in. z Polski. Kongres poprzedzi sympozjum teologiczne nt. „Związków między Eucharystią a braterstwem w zranionym [przez grzech] świecie”.
Archidiecezja poznańska modli się za księdza poszkodowanego w napadzie rabunkowym
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Środzie Wlkp. prosimy o modlitwę w intencji kapłana archidiecezji poznańskiej, ks. Łukasza Słocińskiego, duszpasterza parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce w dekanacie komornickim – napisano na stronie internetowej i w mediach społecznościowych archidiecezji. Apel ma związek z napadem rabunkowym, w wyniku którego śmierć poniosła mama księdza.
Bp Greger: nie będę oglądał żadnego przekazu ze sportowych aren Paryża
„Z ogromnym zażenowaniem trzeba zauważyć, że święto sportu, jakim jest olimpiada, stało się przestrzenią kpiny z tego, co stanowi o chrześcijańskich korzeniach Europy” – powiedział bp Piotr Greger podczas spotkania z uczestnikami oaz biorących udział w dniu wspólnoty w Kętach. Duchowny, który odprawił Mszę św. w kęckim sanktuarium maryjnym, skrytykował wydarzenia podczas inauguracji olimpiady w Paryżu w kontekście szacunku do wartości chrześcijańskich.


