Informacje
Życzenia Bożonarodzeniowe Przewodniczącego KEP dla grekokatolików
Aby światło tej niezwykłej, betlejemskiej nocy rozświetlało ciemności każdej nocy, wlewając w serca Chrystusową nadzieję – życzy grekokatolikom w Polsce w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła rzymskokatolickiego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał życzenia bożonarodzeniowe na ręce abp. Eugeniusza Popowicza, Arcybiskupa Metropolity Przemysko-Warszawskiego Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
Życzenia Bożonarodzeniowe Przewodniczącego KEP dla prawosławnych
Życzę, aby kontemplacja tajemnicy Nieśmiertelnego Boga, pozwoliła na nowo odkryć tajemnicę śmiertelnego człowieka, tajemnicę jego powołania do stawania się jakby sobowtórem Boga, tajemnicę pragnienia Ojca, zapisaną w każdym z nas, aby stworzenie miało udział w Bóstwie Stworzyciela – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.
Prezydent: 100. rocznica urodzin Jana Pawła II to okazja, by powrócić do jego nauczania
Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II to okazja, by spojrzeć na samych siebie i powrócić do ponadczasowych prawd, które zawarł w swoim nauczaniu – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników koncertu kolęd „Śpiewajmy i Grajmy Mu! XI Kolędowanie z Janem Pawłem II”, który odbył się w miniony weekend w Operze Krakowskiej.
Grekokatolicy obchodzą dzisiaj Wigilię Bożego Narodzenia
Kościoły wschodnie posługujące się kalendarzem juliańskim, w tym Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj, 6 stycznia, Wigilię Bożego Narodzenia. – Jest wiele elementów wspólnych, jeśli chodzi o tradycję wschodnią i zachodnią – zauważa abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik grekokatolików w Polsce.
Światowa premiera hymnu Górali Polskich
W wykonaniu młodych artystów z Fundacji Braci Golców oraz zespołu „Podhalanie” zabrzmiał 5 grudnia w ludźmierskiej bazylice pierwszy raz na świecie hymn Górali Polskich. Hymn został napisany i skomponowany przez braci Łukasza i Pawła Golców z okazji setnej rocznicy Związku Podhalan. Największa organizacja zrzeszająca górali polskich z całego świata podsumowała obchody 100-lecia, które odbywały się w 2019 r.
Życzenia przewodniczącego KEP dla bp. Stefana Regmunta na 25-lecie sakry biskupiej
Dziękujemy Ci więc, Biskupie Stefanie, że wyruszyłeś w drogę i zaniosłeś otrzymany dar pełni kapłaństwa w posłudze głoszenia Ewangelii, szafowania sakramentów świętych, przewodzenia wspólnocie wiernych i w posłudze miłosierdzia wobec ubogich i potrzebujących – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach skierowanych do bp. Stefana Regmunta, biskupa seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, z okazji 25-lecia sakry biskupiej.
Bp Miziński: Objawienie Pańskie ukazuje, że Bóg narodził się dla wszystkich
Uroczystość Trzech Króli objawia Boga, który przyszedł do wszystkich. Ukazuje również prawdę o tym, że ludzie potrzebują Chrystusa – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński.
Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli
Kościół katolicki obchodzi jutro, 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.
Dziś dzień modlitwy i pomocy misjom
Ponad 5 miliardów ludzi nie zna Chrystusa i nie doświadczyło radości płynącej z wiary – podkreśla w przesłanym KAI Komunikacie bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Z okazji przypadającego 6 stycznia Dnia Modlitwy i Pomocy Misjom biskup apeluje o modlitwę i wsparcie materialne dla misjonarek i misjonarzy.
Dziś ulicami Polski przejdą Orszaki Trzech Króli
W aż 872 miejscowościach w Polsce i 18 na świecie, od Gdańska po Kibeho w Rwandzie i Santa Clarę na Kubie, przejdą 6 stycznia Orszaki Trzech Króli, największe uliczne jasełka na świecie. Warszawski Orszak poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a dołączy do niego prezydent Andrzej Duda z małżonką. W tym roku uczestnicy radosnego pochodu, śpiewając kolędy, będą dziękować za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.


