Informacje
Prymas Polski podczas Pasterki: nie jesteśmy już sami
„Bóg jest z nami. Zaprośmy Go w nasze życie. Zaprośmy Go, gdy nie potrafimy spojrzeć na siebie z miłością i wciąż się nawzajem oskarżamy. Zaprośmy Go, gdy nie potrafimy, a może już nie chcemy widzieć tych, do których trzeba nam wyjść z pomocą, z odważnym upomnieniem, z pełnym nadziei pocieszeniem” – mówił w Noc Bożego Narodzenia abp Wojciech Polak.
Kard. Dziwisz podczas Pasterki: nasz los i losy świata są w ręku Boga
– Nie powinniśmy lekceważyć trudności i zła, które jest wokół nas, a także i w nas. Ale z tym wszystkim nie jesteśmy sami, bo nasz los i losy świata są w ręku Boga. Niewdzięcznością wobec Niego byłoby niedostrzeganie dobra, które jest wokół nas i w nas, choć jest ono mniej krzykliwe i mniej nagłaśniane – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystej Mszy św. pasterskiej w Rabie Wyżnej.
Abp Jędraszewski na wigilii dla ubogich w Krakowie
– Cudowne wydarzenie, które sprawiło, że świat stał się inny – lepszy, bo bliższy Panu Bogu, a jednocześnie lepszy, także dlatego, że ludzie, zwłaszcza w pamiątkę Narodzin Pana Jezusa chcą być razem, chcą dzielić się swoim sercem – powiedział dziś abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski uczestniczył w tradycyjnej wigilii dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych przygotowywanej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Pasterka z papieżem Franciszkiem
„Rodzaju ludzki, Bóg cię miłuje i dla ciebie stał się człowiekiem, nie jesteś już sam!” – zaznaczył Franciszek podczas tradycyjnej „Pasterki”, której przewodniczył w Wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Papież zachęcił do dziękczynienia za dar łaski Boga oraz abyśmy sami stawali się „pięknym darem”, jak Jezus. „Stawanie się darem nadaje życiu sens. I jest to najlepszy sposób na przemienienie świata: my się zmieniamy, zmienia się Kościół, zmienia się historia, kiedy zaczynamy nie chcieć zmieniać innych, ale samych siebie, czyniąc dar z naszego życia” – powiedział Ojciec Święty.
Papież: Rodzaju ludzki, Bóg cię miłuje!
„Rodzaju ludzki, Bóg cię miłuje i dla ciebie stał się człowiekiem, nie jesteś już sam!” – zaznaczył Franciszek podczas tradycyjnej „Pasterki”, której przewodniczył w Wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Papież zachęcił do dziękczynienia za dar łaski Boga oraz abyśmy sami stawali się „pięknym darem”, jak Jezus. „Stawanie się darem nadaje życiu sens. I jest to najlepszy sposób na przemienienie świata: my się zmieniamy, zmienia się Kościół, zmienia się historia, kiedy zaczynamy nie chcieć zmieniać innych, ale samych siebie, czyniąc dar z naszego życia” – powiedział Ojciec Święty.
Abp Ryś w TVP: betlejemski żłóbek to zdumiewający znak
Do dostrzeżenia „zdumiewającego znaku, jakim jest betlejemski żłóbek” zachęcił Polaków abp Grzegorz Ryś. W orędziu wyemitowanym wieczorem w 1 Programie TVP metropolita łódzki dziękował też wszystkim za codzienne współtworzenie Kościoła – z odpowiedzialnością, przebaczeniem, z modlitwą i pytaniami, a gdy trzeba – także upomnieniem.
Prymas: nawet jeśli mamy niejedno za kołnierzem, Bóg nas kocha
Abp Wojciech Polak rozpoczął świętowanie Bożego Narodzenia z osobami bezdomnymi i ubogimi. Jak co roku wigilijny stół przygotowały dla nich siostry szarytki ze wsparciem Caritas i Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. „Nawet jeśli mamy niejedno za kołnierzem, to Bóg i tak nie przestaje nas kochać” zapewnił Prymas Polski.
Uroczystości Narodzenia Pańskiego w Betlejem
Święta Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej rozpoczął tradycyjnie w Wigilię przed południem uroczysty wjazd do Betlejem abp. Pierbattisty Pizzaballi. Do miasta narodzin Jezusa administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy przyjechał w konwoju aut ze Starego Miasta w Jerozolimie. Tradycyjnie już abp Pizzaballa przeszedł ulicami betlejemskiego Starego Miasta witany serdecznie przez tysiące mieszkańców i turystów. Przed południem odbyła się też tradycyjna parada skautów.
Papież mianował nowego arcybiskupa Alba Iulii w Siedmiogrodzie
Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez arcybiskupa diecezji Alba Iulia 73-letniego György-Miklósa Jakubínyiego oraz tamtejszego biskupa pomocniczego, Józsefa Tamása i mianował nowym arcybiskupem tej leżącej archidiecezji na terenie Rumunii 51-letniego ks. Gergely’ego Kovácsa, który dotychczas kierował biurem w Papieskiej Radzie ds. Kultury.
Przed katedrą na Mindanao eksplodował ładunek wybuchowy
Przed katedrą katolicką w Cotabato na filipińskiej wyspie Mindanao eksplodował w niedzielę ładunek wybuchowy. W eksplozjo zostało rannych co najmniej 12 osób w tym ośmiu żołnierzy, poinformowała azjatycka agencja katolicka „Ucanews”.


