Informacje
Srebrny ołtarz wrócił do wrocławskiej katedry
Dzieło ufundowane przez biskupa Andreasa Jerina, które Od 1591 r. do końca II wojny światowej stanowiło główny ołtarz wrocławskiej katedry, dziś wróciło na swoje dawne miejsce. – To efekt kilku lat prac ogromnego zespołu – powiedział abp Józef Kupny, inicjator rekonstrukcji ołtarza i jego powrotu do matki kościołów Dolnego Śląska.
Udział chrześcijan z Gazy w świętach w Betlejem niepewny
Katoliccy biskupi z Ziemi Świętej zaapelowali do władz Izraela o bezzwłoczne udzielenie niezbędnych zezwoleń, które umożliwią chrześcijanom ze Strefy Gazy udział w uroczystościach Bożego Narodzenia w Betlejem. „Chrześcijanie ze Strefy Gazy, podobnie jak ludzie z całego świata, mają prawo do świętowania Narodzenia Jezusa Chrystusa w Grocie, w której się narodził”, napisał w specjalnym oświadczeniu 19 grudnia doradca medialny biskupów Wadie Abunassar.
Rabin Michael Schudrich z Nagrodą Służby Rzeczypospolitej
Rabin Michael Schudrich został laureatem nagrody przyznawanej przez Fundację Służby Rzeczypospolitej osobom, które w swojej pracy i działalności społecznej urzeczywistniają ideały wolności, solidarności i społeczeństwa obywatelskiego. Naczelnego Rabina Polski uhonorowano za pracę na rzecz odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, a także za działalność społeczną i budowanie stosunków polsko-żydowskich i dialogu chrześcijaństwa z judaizmem.
Sportowcy z Watykanu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024?
Niewykluczone, że sportowcy watykańscy wezmą udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Pracuje nad tym prał. Melchior Sánchez de Toca, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury.
„Ofiaromat” – elektroniczna taca w Krakowie-Mistrzejowicach
W przedsionku kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej „ofiaromat”. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych. Z kolei w kancelarii parafialnej zainstalowano terminal płatniczy, umożliwiający składanie za pomocą karty bądź telefonu ofiar przy okazji zamawianej Mszy św., ślubu, chrztu czy pogrzebu.
Jan Paweł II patronem ulicy w centrum Zaporoża
Święty Jan Paweł II został patronem ulicy w centrum Zaporoża. Uchwałę w tej sprawie przyjęto 18 grudnia większością głosów na 46. sesji rady miejskiej. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło wcześniej miejscowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II
50 lat temu zmarł ks. Mondry – pierwszy szef „Niedzieli”
20 grudnia przypada 50. rocznica śmierci ks. Wojciecha Mondrego (1887-1969), pierwszego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” i pierwszego proboszcza parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie. Z okazji tej rocznicy w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie dzisiaj rano została odprawiona Msza św.
Coraz mniej Polaków uważa, Boże Narodzenie za święto religijne
Boże Narodzenie w Polsce od lat najczęściej traktowane jest jako święto rodzinne, rzadziej zaś religijne czy też związane z tradycją chrześcijańską – zauważa Centrum Badana Opinii Społecznej (CBOS). Wedle najnowszych badań spadł odsetek wskazań na Boże Narodzenie głównie jako święto religijne. Pozostaje ono takim dla 23% ankietowanych i jest to spadek o 4 punkty procentowe w stosunku do 2017 roku.
Chaldejski patriarchat Babilonii odwołał nocne pasterki
Katolicki Patriarchat Babilonii Kościoła chaldejskiego odwołał we wszystkich kościołach Bagdadu pasterki w noc Bożego Narodzenia, tłumacząc to względami bezpieczeństwa i „nietykalności wiernych”. Arabski portal chrześcijański „Abouna” podał 20 grudnia, iż zdaniem władz kościelnych stan bezpieczeństwa w stolicy Iraku jest obecnie niepewny a ludzie byliby narażeni na przemoc fizyczną. Odbędą się natomiast zaplanowane wcześniej liturgie 25 grudnia.
Bp Jarecki: Trójpodział władzy gwarantem właściwego funkcjonowania państwa
– Zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła znawcy konstytucjonalizmu stwierdzają, że bez zasady niezawisłości sędziowskiej nie można mówić o istnieniu demokratycznego państwa prawnego – stwierdza bp Piotr Jarecki w swej przesłanej KAI analizie pt. „Polityka ma być działaniem dla dobra wspólnego”. Publikujemy jej fragment odnoszący się do trójpodziału władz oraz autonomii władzy sądowniczej, co dziś jest przedmiotem debaty publicznej.


