Informacje
800-letnia katedra oświetlona jedynie świecami
We Francji rozpoczęły się obchody 800-lecia katedry w Amiens. Jest to jedna z najwspanialszych i największych gotyckich świątyń w tym kraju. Aby wydobyć całe piękno architektury, przez ostatnie trzy dni wnętrze jest oświetlane wyłącznie świeczkami, tak jak to było w średniowieczu. W tej niecodziennej i bardzo intymnej atmosferze trwają liturgie, czuwania modlitewne, a także koncerty.
Wystawa żłóbków w Watykanie
Od 8 grudnia z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w pobliżu Watykanu można zobaczyć doroczną wystawę pod tytułem „100 żłóbków”. Tym razem szopek jest ponad 130 z 30 krajów. Są wśród nich bardzo cenne egzemplarze, na przykład te, wykonane zgodnie z tradycją neapolitańską. Jak zwykle są też żłóbki amatorskie, przygotowane przez szkoły czy ośrodki dla osób z upośledzeniem. W tym roku współorganizatorem wystawy jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej, zapraszając na przyszłoroczny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
Kard. Tagle nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało 8 grudnia, że papież Franciszek mianował arcybiskupa Manili kard. Luisa Antonio Taglego nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Piastujący dotychczas ten urząd kard. Fernando Filoni został wielkim mistrzem Rycerskiego Zakonu Grobu Pańskiego, zastępując na tym stanowisku Amerykanina kard. Edwina Fredericka O’Briena, który 8 kwietnia br. skończył 80 lat. Kard. Tagle jest drugim purpuratem z Azji, stojącym na czele tego urzędu, po kard. Ivanie Diasie z Indii (1936-2017), który pełnił to stanowisko w latach 2006-11.
Abp Jędraszewski: Maryja ma być naszym wzorem
Wpatrujemy się w Przenajświętszą Dziewicę pełną łaski, poczętą prawdziwie bez grzechu pierworodnego, do której uciekamy się z najrozmaitszymi sprawami i problemami – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św. z okazji Święta Kupca. Metropolita krakowski podzielił się również z wiernymi pomysłem, który zrodził się w nim na skutek podróży do Libanu i Syrii, aby w Dzień Bożego Narodzenia we wszystkich kościołach diecezji zorganizować specjalną zbiórkę na rzecz syryjskich sierot.
Abp Pennacchio: Maryja była pierwszą misjonarką
Kiedy patrzymy się na Maryję, wtedy poznamy prawdę o tym, kim jesteśmy w rzeczywistości. Wychodząc z domu i dzieląc się wiarą z innymi ludźmi stała się pierwszą misjonarką – powiedział abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył Eucharystii z okazji zakończenia lubelskich obchodów 150-rocznicy założenia Zgromadzeń Misjonarek i Misjonarzy Afryki. Założycielem wspólnot jest ks. Karol Lavigerie, arcybiskup Kartaginy i kardynał.
Niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”
Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.
Papież do Maryi: przypominaj nam, że jesteśmy dziećmi kochającego Boga
Jak co roku 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – papież Franciszek udał się pod figurę Matki Bożej na Placu Hiszpańskim w Rzymie, składając tam kwiaty i odmawiając specjalną, ułożoną przez siebie modlitwę. Prosił w niej Maryję, aby uwolniła swe duchowe dzieci od zła i przypominała, że jesteśmy dziećmi Boga – Ojca przeogromnej miłości.
Jestem, pamiętam, czuwam – 66. rocznica Apelu Jasnogórskiego
Dziś przypada 66. rocznica Apelu Jasnogórskiego. W tej formie jako wieczorna modlitwa kierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dziś to jedna z najbardziej znanych jasnogórskich modlitw, gromadząca każdego wieczoru o godz. 21.00 tysiące pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej i kolejne tysiące dzięki transmisji na cały świat.
Bp Dydycz: wspierajmy Kościół na Wschodzie
– Matka Boża jest dla nas wspaniałym przykładem wychodzenia naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom człowieka – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie w intencji Kościoła na Wschodzie. Druga Niedziela Adwentu obchodzona jest jako Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.
Abp Wacław Depo: Radio Maryja rozmodliło Polskę
Będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – mówił abp Wacław Depo podczas obchodów rocznicowych powstania Radia Maryja w Toruniu.


