Informacje
Bp Tesfaselassie Medhin: nie można żyć opowiadając wciąż o zniszczeniu – trzeba z niego wyjść
„Jeśli będziemy wciąż powtarzać historię zniszczenia, sami siebie zniszczymy. Musimy z tego wyjść – nie zapominając, ale przekształcając pamięć w drogę uzdrowienia” – mówi bp Tesfaselassie Medhin. W rozmowie z KAI eparcha Adigrat w Etiopii, opowiada o wojnie w Tigraju, ludobójstwie, świadectwie Kościoła i nadziei mimo traumy.
Wszyscy jesteśmy powołani do świętości…
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają o tym, że śmierć nie jest końcem, a między żywymi a zmarłymi istnieje duchowa więź. Przez dobre uczynki i modlitwę możemy pomóc zmarłym, a zmarli mogą nam pomóc wstawiając się za nami u Boga. Na tym polega „obcowanie świętych” – wyjaśnia kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.
70. rocznica poświęcenia archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach
W czwartkowy wieczór 30 października dziękowano Bogu za dar katowickiej archikatedry Chrystusa Króla. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki.
Rozpoczęła się główna kwesta na kieleckich cmentarzach
Kilkuset wolontariuszy zrekrutowanych przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach rozpoczęło dzisiaj na kieleckich cmentarzach 33. Kwestę, aby ratować zabytkową strukturę nekropolii. Tegoroczna kwesta trwa od dzisiaj, tj. 31 października do 1 i 2 listopada, w godz. 9 – 19. Każdy z wolontariuszy pełni dyżur z oznakowaną puszkę ok. półtorej godziny. Są wśród nich ludzie nauki i kultury, samorządowcy, politycy, uczniowie kieleckich szkół, lekarze.
Polska Misja Katolicka w Niemczech – między historią a wyzwaniami współczesności
Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. dr Michał Wilkosz, przedstawił historię, aktualną działalność oraz najważniejsze wyzwania stojące przed duszpasterstwem polskojęzycznym w Niemczech. Jak podkreślił, jego celem jest formowanie takiego modelu duszpasterza, który potrafi łączyć wrażliwość i kulturę Kościoła niemieckiego z troską o duchowe potrzeby wiernych polskiego pochodzenia. – Mamy wiele pomysłów duszpasterskich na przyszłość – zaznaczył ks. Wilkosz w rozmowie z Polskifr.fr.
XI kwesta na renowację zabytkowych nagrobków Cmentarza Tarchomińskiego
Fundacja AVE i Stowarzyszenie Razem dla Białołęki we współpracy z Parafią św. Jakuba organizują XI kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków 250-letniego Cmentarza Tarchomińskiego. Kweście towarzyszą wydarzenia kulturalne: spacer historyczny, wyprawa po białołęckich cmentarzach olęderskich oraz koncert zaduszkowy.
Kard. Ryś poświęcił siedzibę hospicjum domowego w Tomaszowie Mazowieckim
– Hospicjum Domowe założone przez dr Alinę Goska i jej śp. męża Wojciecha przeżywa swój rok jubileuszowy. Od 25 lat opiekują się i pomagają chorym, a równocześnie przeżywają dzień, kiedy ich hospicjum otrzymało dzisiaj imię Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. – mówił kan. Zygmunt Nitecki podczas Mszy świętej celebrowanej wczoraj wieczorem w parafii pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś.
Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
O zbliżających się listopadowych świętach oraz św. Janie Henryku Newmanie mówi prezes KAI – o. Stanisław Tasiemski OP.
Radom: społecznicy będą kwestować na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce
Przez dwa dni potrwa tegoroczna kwesta na zabytkowym cmentarzu, który mieści się przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Założono ją w 1812 roku. Dzięki zbiórce możliwe będą kolejne prace i renowacje nagrobków.
Radom: żołnierze porządkowali groby tych, którzy walczyli o Polskę
Żołnierze z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w akcji „Żołnierska Pamięć”. Została ona przeprowadzona przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Terytorialsi odwiedzili groby żołnierzy, którzy odeszli na wieczną wartę, porządkowali mogiły, zapalali znicze i oddawali cześć tym, którzy walczyli o wolną Polskę.


