Informacje
Papież spotkał się z premieremem i władzami Japonii
Papież Franciszek rozmawiał z premierem Japonii. Następnie przemówił do przedstawicieli władz tego kraju i korpusu dyplomatycznego. Spotkania te odbyły się w siedzibie rządu – Kantei – w Tokio.
Papież do władz Japonii: chrońmy życie, szanujmy godność i prawa ludzi
Pragnę was wesprzeć w waszych wysiłkach na rzecz kształtowania ładu społecznego coraz bardziej zdolnego do ochrony życia, coraz bardziej szanującego godność i prawa członków rodziny ludzkiej – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z władzami Japonii i korpusem dyplomatycznym w siedzibie rządu Kantei w Tokio.
Papież odbył prywatną rozmowę z cesarzem Naruhito
Drugim punktem poniedziałkowego programu podróży Franciszka do Japonii była wizyta prywatna u 59-cio letniego cesarza Naruhito. Oficjalna inauguracja jego panowania miała miejsce 22 października.
Franciszek odprawił Mszę św. w Tokio
„Głoszenie Ewangelii życia nas pobudza i wymaga od nas jako wspólnoty, abyśmy się stali szpitalem polowym, gotowym do leczenia ran i oferowania zawsze drogi pojednania i przebaczenia” – powiedział dziś Franciszek podczas Mszy św. na stadionie „Tokyo Dome” w stolicy Japonii. Papież przestrzegł przed światowymi postawami, które szukają i dążą jedynie do własnego zysku lub korzyści na tym świecie, a egoizm, udający szczęście indywidualne, czyni nas w istocie przenikliwie nieszczęśliwymi i niewolnikami, a także utrudnia rozwój prawdziwie harmonijnego i ludzkiego społeczeństwa.
Kard. Woelki przeprosił za tolerowanie księdza-pedofila
Niemiecki kardynał Rainer Maria Woelki przeprosił za to, że ksiądz dwukrotnie skazany za wykorzystywanie seksualne nieletnich, mógł w dalszym ciągu pracować w duszpasterstwie. Metropolita Kolonii „nie chcąc owijać w bawełnę” stwierdził w rozmowie z portalem internetowym „domradio.de”, że „w tym przypadku ksiądz spowodował okrutne cierpienia, a jego przełożeni pozwolili, by miał kontakty z ludźmi pracując w dalszym ciągu jako duszpasterz”. – Przyczyny takiego postępowania muszą zostać dokładnie zbadane, stwierdził kard. Woelki i dodał: „Wstydzę się za to, co się wydarzyło”.
Franciszek w Tokio: Głośmy Ewangelię życia!
„Głoszenie Ewangelii życia nas pobudza i wymaga od nas jako wspólnoty, abyśmy się stali szpitalem polowym, gotowym do leczenia ran i oferowania zawsze drogi pojednania i przebaczenia” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. na stadionie „Tokyo Dome” w stolicy Japonii. Papież przestrzegł przed światowymi postawami, które szukają i dążą jedynie do własnego zysku lub korzyści na tym świecie, a egoizm, udający szczęście indywidualne, czyni nas w istocie przenikliwie nieszczęśliwymi i niewolnikami, a także utrudnia rozwój prawdziwie harmonijnego i ludzkiego społeczeństwa.
Franciszek spotkał się z japońską młodzieżą
Do budowania przyjaźni społecznej zachęcił papież japońską młodzież 25 listopada podczas spotkania w katedrze Wniebowzięcia NMP w Tokio.
Papież do japońskiej młodzieży: budujcie przyjaźń społeczną
„Bądźcie świadkami, że przyjaźń społeczna jest możliwa! Nadziei na przyszłość opartą na kulturze spotkania, akceptacji, braterstwa i szacunku dla godności każdej osoby, szczególnie wobec osób najbardziej potrzebujących miłości i zrozumienia” – powiedział Ojciec Święty 25 listopada podczas Spotkania z młodymi w katedrze Wniebowzięcia NMP w Tokio.
Papież spotkał się z ofiarami „potrójnej katastrofy”
Pierwszym punktem poniedziałkowego programu pielgrzymki Ojca Świętego do Japonii było spotkanie o godz. 10.00 czasu lokalnego (gdy Polsce była godzina 2.00) z ofiarami potrójnej katastrofy, gdy 11 marca 2011 roku kraj nawiedziło silne trzęsienie ziemi, którego skutkiem była fala tsunami i awaria elektrowni jądrowej w Fukishimie.
Papież do ofiar „potrójnej katastrofy” o potrzebie szacunku dla osoby i świata przyrody
O potrzebie szacunku dla osoby i dla świata przyrody, ale także obrania skromnego i surowego stylu życia mówił Ojciec Święty spotykając się w Tokio z ofiarami potrójnej katastrofy — trzęsienia ziemi, tsunami i awarii nuklearnej, która dotknęła Japonię, a zwłaszcza prefektury Iwate, Miyagi i Fukushimy przed ośmioma laty – 11 marca 2011 roku. Kataklizm pochłonął blisko 21 tys. ofiar. Franciszek zaapelował także o kontynuowanie pomocy dla obszarów dotkniętych tą klęską.


