Informacje
Zakończyła się pierwsza sesja 385. zebrania plenarnego Episkopatu
Zakończyła się pierwsza sesja 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Wśród głównych temat obrad były ogólnopolskie przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, sprawy związane z powołaniem Fundacji Świętego Józefa oraz przygotowywany dokument biskupów nt. LGBT+. Druga sesja obecnego zebrania plenarnego będzie miała w tym samym miejscu, w czwartek 21 listopada, bezpośrednio po zakończeniu rekolekcji Księży Biskupów. Wówczas zostanie ogłoszony komunikat.
Jan Paweł II i Japonia
Przy okazji zbliżającej się duszpasterskiej wizyty papieża Franciszka w Japonii media przypominają mającą miejsce 38 lat temu pielgrzymkę św. Jana Pawła II. Papież Polak był pierwszym biskupem Rzymu, który odwiedził w dniach 23-26 lutego 1981 r. Tokio, Nagasaki i Hiroszimę. Była to wówczas jego najdłuższa pielgrzymka i do niej odwołują się przed drugą wizytą papieską media katolickie i niekatolickie, wierni oraz sami organizatorzy wizyty papieża Franciszka.
Papież jedzie do Tajlandii
Tajlandia będzie pierwszym etapem azjatyckiej podróży Franciszka. Od 20 do 23 listopada papież przebywać będzie w Bangkoku. Następnie uda się z trzydniową wizytą do Japonii.
Abp Gądecki: Prymas Wyszyński widział w Maryi nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce
Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce – przypomniał w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przygotowania do czerwcowej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego będą jednym z tematów zebrania plenarnego polskich biskupów. Poprzedza ono doroczne rekolekcje, które rozpoczną się na Jasnej Górze wieczorem.
Rozpoczyna się Afrykański Kongres Bożego Miłosierdzia
„Miłosierdzia Boże, łaska naszych czasów” – pod takim hasłem 19 listopada rozpocznie się IV Kongres Miłosierdzia Bożego dla Afryki i Madagaskaru. Będzie się odbywał w Wagadugu, stolicy Burkina Faso. – Celem Kongresu, tym najbardziej ogólnym, jest uświadomienie Afrykańczykom, że Miłosierdzie Boże może być pomocą w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów Afryki i Madagaskaru i niesie nową nadzieję dla całego świata – mówi ks. Stanisław Filipek, pallotyn, główny organizator Kongresu.
Prof. Brague o pladze profanacji: jesteśmy dla świata wyzwaniem
Wrogość względem chrześcijaństwa jest czymś naturalnym. Dla świata samo nasze istnienie jest już wyzwaniem – uważa prof. Rèmi Brague, francuski filozof i religioznawca, laureat Nagrody Ratzingera. Katolicy we Francji stawiają sobie pytanie o przyczyny coraz liczniejszych i coraz bardziej zuchwałych aktów profanacji.
Kard. Nycz o ogólnopolskich inicjatywach przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego
Listy pasterskie, materiały duszpasterskie oraz inicjatywy diecezjalne – to główne elementy ogólnopolskiego przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która 7 czerwca odbędzie się w Warszawie. Obradujący na Jasnej Górze polscy biskupi zatwierdzili najważniejsze elementy tych przygotowań. Jak podkreślił w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, treścią przygotowań powinna być nie tylko sama postać wielkiego Prymasa Tysiąclecia, ale przede wszystkim jego duchowość, która może stanowić wzór dla każdego.
Większe parafie wspierają mniejsze dzięki specjalnemu funduszowi
Większe parafie wspierają finansowo te najmniejsze – taki jest cel powołanego przez bp. Jana Piotrowskiego Funduszu Remontowo–Budowlanemu, dzięki któremu kilka niewielkich parafii budujących lub remontujących obiekty parafialne otrzymało dofinansowanie. Ponad 80 tys. zł właśnie rozdysponowano na ten cel.
Abp Polak: czas rekolekcji zgłębianiem istoty kapłańskiej i biskupiej posługi
Myślę, że ten czas rekolekcji jest zgłębianiem tego, co jest istotą naszej kapłańskiej i biskupiej tożsamości oraz posługi – powiedział KAI abp Wojciech Polak przed rozpoczynającymi się dziś rekolekcjami polskiego Episkopatu na Jasnej Górze. Prowadzić je będzie znany dominikanin o. Wojciech Giertych, teolog Domu Papieskiego, a ich przewodnim tematem jest Eucharystia.
Szokująca kampania „Dzięki Bogu za aborcję”
Amerykańscy obrońcy życia zszokowani są inicjatywą aborcyjnej aktywistki, która sprzedaje w internecie koszulki z napisem „Thank God for Abortion” (Dzięki za aborcję). Zachęca osoby popierające aborcję do fotografowania się w nich i umieszczania zdjęć na specjalnie w tym celu utworzonym koncie na Instagramie.


