Informacje
Zmarł o. Florian Pełka SJ
Dziś rano, dnia 25 października 2019, zmarł w szpitalu w Wejherowie o. Florian Pełka SJ – ceniony duszpasterz, były szef polskiej Sekcji Radia Watykańskiego i prowincjał wielkopolsko-mazowieckiej prowincji Towarzystwa Jezusowego. „Odszedł po nagrodę do Pana w 83 roku życia, 68 roku powołania zakonnego i 56 roku kapłaństwa” – podają ojcowie jezuici. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 października w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni, przewodniczyć im będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Kard. Stella: trzeba strzec celibatu, również w Amazonii
Celibat jest przejawem radykalizmu Ewangelii, a Kościołowi w Ameryce Łacińskiej zabrakło odwagi głoszenia tego radykalizmu również ludom tubylczym – uważa kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jego zdaniem celibat jest dobrem, którego trzeba strzec także w Amazonii. Robienie wyjątków od celibatu dla tamtejszych ludów uwłacza ich godności.
Kard. Hollerich: Europa ekologicznym liderem
Unia Europejska w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych odgrywa dziś kluczową rolę w ochronie środowiska, jest ekologicznym mocarstwem – w ten sposób kard. Jean-Claude Hollerich wyjaśnia znaczenie obecności na Synodzie Biskupów o Amazonii niektórych hierarchów europejskich.
Ks. Costa o synodzie: w sprawie środowiska i ubogich wszyscy są zgodni
Synod chce, by Kościół w tym regionie miał swe własne amazońskie oblicze. Nie jest jeszcze jasne, jakie środki należy do tego zastosować – mówi ks. Giacomo Costa SJ, sekretarz synodalnej Komisji ds. Komunikacji. Przyznaje, że w tej sprawie głosy ojców synodalnych są podzielone.
Odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego
Pomnik Wojciecha Korfantego, dyktatora III Powstania Śląskiego i jednego z ojców polskiej niepodległości, odsłonięto dziś w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli min. prezydent i premier RP raz metropolici: warszawski i katowicki.
Ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym
Na popołudniowej kongregacji generalnej ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym zgromadzenia. Został on zredagowany w języku hiszpańskim i jutro zostanie podany pod głosowanie.
Radom: związkowcy chcą nazwać ulicę bądź plac w mieście imieniem o. Huberta Czumy
Ponad 300 podpisów zebrała radomska Solidarność pod wnioskiem nazwania jednej z radomskich ulic imieniem o. Huberta Czumy, niezłomnego wychowawcy młodzieży, duszpasterza ludzi pracy, kapelana „Solidarności” oraz prześladowanego przez aparat bezpieczeństwa PRL. Jezuita zmarł pod koniec września tego roku.
Kraków: 800 lat duchaczek w Polsce
Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia rozpoczyna Rok Jubileuszowy 800–lecia istnienia w Polsce. Obchody zainauguruje Msza św., której w sobotę o 12.00 w krakowskim kościele św. Tomasza Apostoła przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM.
Franciszek u św. Marty: nie zapominajmy o rachunku sumienia
Na konieczność praktykowania każdego wieczoru rachunku sumienia, jako warunku rozwoju duchowego, wskazał Ojciec Święty dziś podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swej homilii papież nawiązał do pierwszego czytania liturgicznego (Rz 7, 18-24), mówiącego o wewnętrznym rozdarciu człowieka, który „nie czyni dobra, którego chce, ale czyni to zło, którego nie chce”.
Kard. Sako: wsłuchajcie się w głos ludzi
Niech rządzący wsłuchają się wreszcie w krzyk ludzi, zobaczą ich biedę i powstrzymają przemoc stosowaną wobec protestujących – apelował chaldejski patriarcha Babilonu, odnosząc się do manifestacji odbywających się w Iraku. W ich wyniku co najmniej 150 osób poniosło śmierć, a tysiące zostało rannych. Bezpośrednią przyczyną protestów jest korupcja, drożyzna oraz bezrobocie.


