Informacje
Msza św. przed odsłonięciem pomnika Wojciecha Korfantego
Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie jest wyrazem sprawiedliwości wobec jego osoby – stwierdził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając Mszę poprzedzającą odsłonięcie monumentu wybitnego działacza chrześcijańskiej demokracji. We Mszy uczestniczył prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu i samorządów. Kazanie wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Abp Skworc: Pomnik Korfantego to znak dziejowej sprawiedliwości
Msza Święta w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie poprzedziła dziś rano uroczystość odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego. Monument wielkiego Polaka, zasłużonego w walce o polskość Śląska a zarazem przywódcy międzywojennej chrześcijańskiej demokracji, zostanie w południe odsłonięty u zbiegu Agrykoli i Alei Ujazdowskich. Eucharystii w katedrze przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Noblistka została członkiem Papieskiej Akademii Nauk
Papież Franciszek powołał laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Frances Hamilton Arnold, na członka Papieskiej Akademii Nauk. O nominacji poinformowało 24 października Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
„Dobrem zwyciężać” – koncert w hołdzie bł. ks. Popiełuszce
Finalny koncert z cyklu „Dobrem zwyciężać” w hołdzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 35. Rocznicę jego śmierci odbędzie się 27 października w Suchowoli, miasteczku, w którym uczył się przyszły kapłan i gdzie przyjął pierwszą Komunię św. Koncerty słowno-muzyczne z udziałem wybitnych artystów pod hasłem „Dobrem zwyciężać” odbywają się od 12 października br.
Msza św. we wspomnienie bł. ks. Jana Balickiego
Abp Józef Michalik przewodniczył w czwartek wieczorem Mszy św. w archikatedrze w Przemyślu z okazji wspomnienia liturgicznego bł. ks. Jana Balickiego. – Dziękujemy Panu Bogu za tego kapłana, który nadal czuwa nad nami i wstawia się w różnych potrzebach – powiedział emerytowany metropolita przemyski.
Obchody 100-lecia Wspólnoty Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie
Wspólnota Domu Misyjnego św. Wojciecha Księży Werbistów w Pieniężnie nazywanego „misyjnym sercem Polski” obchodzi jubileusz 100-lecia. W Domu znajduje się także Misyjne Seminarium Duchowne (MSD). Z tej okazji 24 października odprawiono Mszę św., którą celebrował bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz odbyła się sesja popularno-naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Polak z sercem – II edycja akcji KSM
Poruszona trudną sytuacją Rodaków na wschodzie, odzewem i rezultatem pierwszej edycji akcji młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zdecydowała się również w tym roku kontynuować akcję „Polak z sercem”. W ubiegłoroczną zbiórkę żywności i produktów chemicznych włączyło się 584 wolontariuszy z 16 diecezji. Zgromadzono ponad 11 ton produktów, które zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim […]
Papież odwiedzi Irak w 2020?
Według irackiej prasy w pierwszych miesiącach 2020 roku możliwa jest wizyta Ojca Świętego w tym kraju – podaje portal il sismografo. Dodaje, że pogłosek tych ani nie potwierdzono, ale także nie zdementowano. Spekulacje na ten temat pojawiły się w związku z wczorajszą rozmową telefoniczną Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina z prezydentem Iraku, Barhamem Salihem.
20 lat istnienia pisma Christianitas
Jacek Salij OP nazwał „Christianitas” wielkim skarbem Kościoła i polskiej kultury. 20 lat obecności na polskim rynku czytelniczym świętuje środowisko „Christianitas”. Jak przystało na pismo idei, z tej okazji 27 października zorganizowano sympozjum. Rozpocznie się ono o 10:00 w Domu Literatury (ul.Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa).
Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych
Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się w dniach 26-27 października w La Ferté-sous-Jouarre niedaleko Paryża. Organizatorami są: Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej i Polska Misja Katolicka we Francji. Patronat honorowy objęli: bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK we Francji.


