Informacje
Finał Konkursu im. S. Jopka – najlepsi zaśpiewają z „Mazowszem”
W najbliższą sobotę poznamy zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. 12. finalistów zaprezentuje swoje umiejętności podczas koncertu galowego, występując z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wśród patronów medialnych gali jest Katolicka Agencja Informacyjna. był jednym z najwybitniejszych solistów Zespołu „”. Postanowiono zatem poszukać jego następcy. Tak zrodziła […]
Kard. Schönborn: rozwijajmy w Amazonii stały diakonat
Brak kapłanów posługujących wśród ludów tubylczych w Amazonii powinien być powodem do rachunku sumienia dla całego Kościoła, a w szczególności dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej – mówił podczas briefingu z dziennikarzami kard. Christoph Schönborn. Jego zdaniem doszło do uchybień zarówno w duszpasterstwie powołaniowym, jak i na polu ogólnokościelnej solidarności.
Kard. Gracias: Indie i Amazonię łączą wspólne problemy
„Wyzysk i przemoc wobec rdzennej ludności oraz wylesienie, to problemy które łączą Indie i Amazonię” – powiedział kard. Oswald Gracias. Metropolita Bombaju w wywiadzie dla Radia Watykańskiego porównał problemy obu regionów. Jego zdaniem, zasadniczą różnicą jest ilość kapłanów, których w Indiach nie brakuje.
Krzyżyk z drewna wraku „Titanica” sprzedany za 11600 euro
Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano krzyż, wyrzeźbiony z drewna pochodzącego z wraku legendarnego „Titanica”. Jak poinformowały media brytyjskie, prosty, 13-centymetrowy krzyżyk, sprzedano 19 października w Wiltshire w pobliżu kurortu Bath. Nabywca zapłacił za niego 10 tys. funtów (około 50 tys. zł). Dom aukcyjny oczekiwał, że będzie to cena około 12-18 tys. funtów.
Ks. Jarmillo: w Amazonii są kapłani, ale zamiast do lasu jadą do USA i Europy
Koncentracja synodalnej dyskusji na święceniu żonatych mężczyzn pokazuje, jak silny jest w Ameryce Łacińskiej klerykalizm. Wciąż pokutuje w nas przekonanie, że Kościół to kapłani – jak oni będą, problemy zostaną rozwiązane – uważa ks. Roberto Jarmillo z Kolumbii, przewodniczący jezuickiej Konferencji Prowincjałów Ameryki Łacińskiej. Zauważa on ponadto, że problemem jest nie tylko brak kapłanów, ale ich nierównomierne rozmieszczenie. W Amazonii są diecezje i zgromadzenia, w których jest wielu księży, ale zamiast pracować na miejscu z ludnością tubylczą, wolą posługiwać w Stanach Zjednoczonych czy Europie.
Wkrótce nowy program formacyjny dla młodzieży w Polsce
Nowy program formacyjny dla młodzieży w Polsce, XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży oraz ŚDM w Lizbonie – to główne tematy spotkania Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, która odbyła się na stołecznej Pradze. Obradom przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady. W dyskusji wzięli m.in. udział prymas Polski, abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk.
100-lecie Wspólnoty Domu Misyjnego św. Wojciecha
Wspólnota Domu Misyjnego św. Wojciecha Księży Werbistów w Pieniężnie obchodzi jubileusz 100-lecia. W Domu znajduje się też Misyjne Seminarium Duchowne (MSD). Z tej okazji 24 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna i odbędzie się sesja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Kard. Ambongo sceptycznie o viri probati
Jeśli chodzi o kwestie ekologiczne to Amazonia boryka się z tymi samymi problemami, co Kongo. Zarówno puszcza amazońska, jak i lasy tropikalne w Kongo stanowią płuca ludzkości – uważa kard. Fridolin Ambongo. Ze względu na podobieństwa między dwoma regionami został on zaproszony do udziału w aktualnym synodzie. Podkreśla, że w kwestiach ekologicznych trzeba znaleźć niezbędną równowagę. Musimy chronić środowisko, ale trzeba też uznać interesy miejscowego społeczeństwa, które żyje z obecnych tam zasobów.
Rzecznik Episkopatu komentuje logo Marszu Niepodległości
„Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój” – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.
Dziś kolejna sesja III Kongresu „Europa Christi”
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się jutro kolejna sesja III Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, pod hasłem „Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, prawdy i pokoju”. W warszawskiej sesji, zatytułowanej „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” udział wezmą m.in. kard. Stanisław Dziwisz.


