Informacje
Gliwice – modlitwa za pracowników służby zdrowia w dniu św. Łukasza
W dniu św. Łukasza, patrona służby zdrowia, 18 października w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach sprawowano Mszę św. w intencji żyjących i zmarłych pracowników ochrony zdrowia. Liturgii przewodniczył bp senior Jan Kopiec.
53. Ogólnopolska Konferencja Historyków Zakonnych
Ponad dwa tysiące sióstr zakonnych niosło pomoc ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Ich odwaga, cicha służba i duchowe dziedzictwo będą jednym z głównych tematów 53. Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Zakonnych, która odbędzie się w dniach 22–23 października w Warszawie.
Przyjaciele Misji – duchowe wsparcie dla misjonarzy oblatów na całym świecie
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zaprasza do włączenia się w grono Przyjaciół Misji, którzy duchowo i materialnie wspierają oblatów posługujących na wszystkich kontynentach. W ich intencji każdego dnia odprawianych jest kilka Mszy św. przez misjonarzy pracujących w różnych częściach świata.
Licheń – Jubileuszowy Rodzinny Dzień Seniora w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
W sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej 19 października odbył się Jubileuszowy Rodzinny Dzień Seniora. Spotkanie zgromadziło licznych pielgrzymów, którzy w duchu modlitwy i wdzięczności dziękowali za lata życia i wiarę przekazywaną młodszym pokoleniom.
Monika Sajkowska: Kościół i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę łączy troska o dziecko
Partnerstwo Kościoła i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jest bardzo cenne, nawet jeśli nie we wszystkim myślimy i działamy tak samo. Ważne, że potrafimy się spotkać tam, gdzie różnic nie ma – w trosce o dziecko, które jest naczelną wartością – powiedziała Monika Sajkowska przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, liderka ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, była prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, z którą wciąż jest związana. W rozmowie z KAI opowiedziała o współpracy z Kościołem w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Wskazała na rosnącą świadomość społeczną, potrzebę edukacji rodziców i wspólną troskę o dobro dziecka.
Strefa Młodych Festiwal 2025 – młodzi razem dla wiary, pasji i wspólnoty
W sobotę, 18 października 2025 roku, Arena Sosnowiec wypełniła się energią, radością i modlitwą tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Tego dnia odbyła się druga edycja Strefa Młodych Festiwal, organizowana przez fundację Muza Dei Centrum Nowej Kultury we współpracy z Diecezją Sosnowiecką. Tegoroczna edycja zgromadziła uczestników, którzy przyjechali nie tylko z Polski, ale także innych […]
Jak używać defibrylatora AED? Pokaz po niedzielnej mszy świętej
W parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim po niedzielnej Mszy św. 19 października odbył się pokaz używania defibrylatora AED. Urządzenie, zakupione ze środków zebranych przez parafian, umieszczono w ogólnodostępnym miejscu na ścianie plebanii. Celem inicjatywy było pokazanie, że każdy może uratować życie, gdy liczą się sekundy.
„Katedra” Widowisko z okazji 100-lecia Archidiecezji Katowickiej
„Katedra” Widowisko z okazji 100-lecia Archidiecezji Katowickiej Katowicki Spodek 26.11.2025 r. godz. 18.30 Widowisko „Katedra” powstaje jako symboliczne zwieńczenie jubileuszu 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Kontekst przedstawienia stanowią ostatnie dziesięć dekad historii Śląska, nierozerwalnie związane z dziejami lokalnego Kościoła. Tematyczną i artystyczną inspiracją widowiska jest architektura oraz wystrój katowickiej Katedry. Wielkie tematy chrześcijaństwa oraz istotne wydarzenia […]
„Sukces to pochodna jakości” – wywiad z rektorem KUL ks. prof. Mirosławem Kalinowskim
O wzroście liczby kandydatów, sukcesach naukowych i wyzwaniach stojących przed Katolickim Uniwersytetem Lubelskim mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. W rozmowie podsumowuje miniony rok akademicki, tłumaczy, skąd bierze się popularność kierunku lekarskiego i jak uczelnia stara się łączyć wysoką jakość kształcenia z formacją opartą na wartościach.
Kard. Nycz w Kętach o świętym profesorze – świadku mądrości i świętości
W sanktuarium św. Jana Kantego w Kętach, miejscu narodzin patrona miasta i jednego z patronów diecezji bielsko-żywieckiej, 19 października br. odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej. W homilii duchowny wskazał na aktualność przesłania świętego profesora z Kęt, łącząc refleksję historyczną, teologiczną i społeczną.


