Informacje
Szczyrk: ekumeniczne zakończenie sezonu motocyklowego 2025
W parafii ewangelickiej w Szczyrku odbyło się 19 października tradycyjne ekumeniczne zakończenie sezonu motocyklowego 2025. Jest to, jak podkreślali organizatorzy, jedyne w Europie nabożeństwo, w którym chrześcijanie różnych wyznań spotykają się, by wspólnie dziękować Bogu za miniony sezon motocyklowy.
Świadek wiary i wolności. Mural ks. Franciszka Blachnickiego w Bogdankach
19 października w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, na elewacji Domu Rekolekcyjnego w Bogdankach odsłonięto mural upamiętniający ks. Franciszka Blachnickiego – Kapłana Niezłomnego, patriotę, twórcę Ruchu Światło-Życie i wielkiego orędownika trzeźwości narodu.
Abp Guzdek: Niech ta kaplica umacnia naszą wiarę w zmartwychwstanie
Na białostockim cmentarzu farnym abp Józef Guzdek poświęcił i odnowioną kaplicę pw. Chrystusa Zbawiciela. W homilii metropolita białostocki mówił o nadziei życia wiecznego i potrzebie modlitwy za zmarłych. W oddanej do użytku sakralnego świątyni będą w sprawowane liturgie pogrzebowe i modlitwy za zmarłych, a w każdą niedzielę o godz. 15.00 celebrowana będzie Msza św.
„Wspólna Radość Tory” – Żydów i chrześcijan łączy odrzucenie beznadziei
W warszawskim kościele środowisk twórczych w niedzielę 19 października odbyło się spotkanie modlitewne chrześcijan i „Żydów Wspólna Radość Tory”. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Nadzieja wbrew nadziei”.
Zbrosławice: pielgrzymka Dzieci Maryi do sanktuarium Matki Bożej
Mam być dzieckiem, niezależnie od PESELu, który mam w dowodzie osobistym. Mam być dzieckiem, gdy szukam spraw Ojca, który jest w niebie – mówił biskup gliwicki Andrzej Iwanecki podczas pielgrzymki Dzieci Maryi w sanktuarium Matki Bożej Zbrosławickiej. W wydarzeniu wzięło udział ponad pół tysiąca dziewcząt ze swoimi animatorkami, siostrami zakonnymi i opiekunami.
Nagrody im. kard. Jeża dla pedagoga, zespołu Caritas i działacza Civitas Christiana
anonimowość, ale uwierzyć, że jest bardzo dużo dobrego do zrobienia” – powiedział biskup Krzysztof Zadarko podczas gali wręczenia XVII Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża „Radość płynie z Nadziei”. Wyróżnienia otrzymali pedagog Bożena Cienkowska z Mścic, Parafialny Zespół Caritas parafii Mariackiej w Słupsku oraz Ryszard Pilich – działacz Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.
Modlitwa na tamie w miejscu śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
„Trzeba, żebyśmy pamiętali. Żebyśmy mówili o ks. Jerzym tym, którzy nie mają prawa tego pamiętać” – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski podczas modlitwy na tamie we Włocławku. W miejscu, gdzie 41 lat temu wyłowiono ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki, duchowny i diecezjanie oddali hołd Kapelanowi Solidarności.
Modlitwa w ramach Diecezjalnego Dnia Dziecka Utraconego
W Narodowym Sanktuarium św. Józefa sprawowana była Msza św. w intencji zmarłych dzieci w ramach Diecezjalnego Dnia Dziecka Utraconego. Zapalono także znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II i odmówiono modlitwę za rodziny, które cierpią z powodu śmierci dziecka.
Główne obchody 41. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Jeśli chcemy być prawdziwymi czcicielami bł. ks. Jerzego, stanie się to poprzez umiłowanie prawdy i służbę prawdzie. Prawda jest nieśmiertelna – powiedział abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski wygłosił homilię podczas dzisiejszej Mszy św. sprawowanej w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 41. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
41. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – obchody w Bydgoszczy
W miejscu, gdzie 41 lat temu bł. ks. Jerzy Popiełuszko odprawił po raz ostatni Mszę św. – kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, obchodzono 19 października rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”.


