Informacje
Nowy Targ: 60-lecie orkiestry dętej parafii NSPJ
Od sześciu dekad dźwięki Orkiestry Parafialnej przy nowotarskiej parafii NSPJ są niedołączonym elementem życia religijnego i kulturalnego stolicy Podhala. Muzycy grali m.in. podczas wizyty Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku w 1979 r.
Bp Muskus: wiary nie da się pogodzić z instrumentalnym wykorzystaniem Ewangelii do celów politycznych
Gościnność i przyjęcie to nie jest opcja do wyboru, ale konsekwencja miłości – mówił bp Damian Muskus OFM w sanktuarium matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył tam Dniowi Jubileuszowemu i uroczystościom fatimskim. W sanktuarium na Krzeptówkach zgromadzili się pielgrzymi z całej Polski oraz mieszkańcy Zakopanego i przedstawiciele Związku Podhalan.
Leon XIV kanonizował siedmioro błogosławionych
Leon XIV ogłosił świętymi siedmioro błogosławionych z Armenii, Papui-Nowej Gwinei, Włoch i Wenezueli. Papież przewodniczył uroczystej Mszy świętej kanonizacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie. W homilii wskazał, że nowi święci to „nie bohaterowie czy orędownicy jakiejś idei, lecz autentyczni mężczyźni i kobiety”.
VII Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza
VII Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Generała Zakonu zakończone. Wzięło w nich udział ok. 160. młodych sportowców z paulińskich parafii w Polsce i poza granicami. W tym roku w rozgrywkach wzięły udział trzy drużyny ze Słowacji i jedna z Rumunii.
Bydgoszcz: spotkanie młodych inspirowane nauczaniem Jana Pawła II
W Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy odbyło się Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Nadzieja, która łączy” i nawiązywało do nauczania św. Jana Pawła II, papieża młodych. W wydarzeniu uczestniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył modlitwie i spotkał się z młodzieżą. Forum było także przygotowaniem do wyboru nowych członków Młodzieżowej Rady Diecezji.
Niedzica: koncert dedykowany Strefie Gazy
W kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy na Spiszu odbył się koncert dedykowany mieszkańcom Strefy Gazy, połączony ze zbiórką charytatywną pod patronatem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Wydarzenie miało charakter muzycznej modlitwy i solidarności z ofiarami konfliktu.
Papież: cały Kościół jest misyjny
Cały Kościół jest misyjny – przypomniał papież Leon XIV w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją na zakończenie Mszy św. kanonizacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie.
Gniezno-Lednica: Pielgrzymi Nadziei z okazji Dnia Papieskiego
Blisko 120 pielgrzymów, w tym większość ludzi młodych, pielgrzymowało w sobotę 18 października z Gniezna na Pola Lednickie z okazji 47. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II i minionego XXV Dnia Papieskiego. Przed tygodniem młodzi pielgrzymowali także do sanktuarium w Markowicach z Kruszwicy i Inowrocławia oraz do Parkowa z Rogoźna.
Bp Włodarczyk przypominał młodym o postaci Heleny Kmieć
Bp Krzysztof Włodarczyk 18 października przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy. Udzielił też sakramentu bierzmowania młodym, których zachęcał do przyjrzenia się bliżej postaci Heleny Kmieć.
Abp Szal przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego
W liturgiczne święto św. Łukasza, Ewangelisty, 18 października, wspólnota parafialna pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Łukasza w Jedliczu przeżywała uroczystości odpustowe połączone z obchodami setnej rocznicy konsekracji świątyni parafialnej. Jubileuszowej modlitwie przewodniczył abp Adam Szal.


