Informacje
Przewodniczący episkopatu i prezydent Węgier przyjadą do Kielc
Msza św. koncelebrowana przez biskupa kieleckiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Węgier, uroczysta Gala z udziałem par prezydenckich Polski i Węgier, turnieje sportowe, wystawy, pokazy historyczne, spotkanie głów państw z kielczanami – takie wydarzenia odbędą się w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach od 21 do 24 marca.
Fatima: pielgrzymka figurki Matki Bożej do Jordanii
Władze sanktuarium w Fatimie potwierdziły pielgrzymkę figurki Matki Bożej do Jordanii. Wydarzenie odbędzie się pomiędzy 30 maja a 3 czerwca 2019 r. z inicjatywy Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie. Jak poinformowała Carmo Rodeia, z biura prasowego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, podróż na Bliski Wschód będzie jedną z najważniejszych peregrynacji figurki Matki Bożej w tym roku. Na trasie pozostałych 15 podróży maryjnej statuetki znają się m.in. Włochy, Hiszpania, a także Brazylia.
Płomień Pokoju z Hiroszimy dla papieża Franciszka
Podczas wczorajszej audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek otrzymał Płomień Pokoju. Ogień z „Parku Pokoju” z japońskiej Hiroszimy, zniszczonej w 1945 roku wybuchem amerykańskiej bomby atomowej, wręczyła papieżowi delegacja międzyreligijnego ruchu pokojowego „Earth Caravan”. W gronie delegatów była 87-letnia Setsuko Thurlow, która jako 13-letnia dziewczynka przeżyła zrzucenie bomby na jej rodzinne miasto. Na papieskiej audiencji towarzyszyło jej m.in. pięć 13-letnich dziewcząt z różnych krajów i religii.
Internetowa ewangelizacja #TenWKtórym o życiu w zakonie
W środę wieczorem odbyła się kolejna internetowa ewangelizacja pod hasłem #TenWKtórym. Poprowadziła ją s. Teresa Pawlak, albertynka z Krakowa – zakonnica jeżdżąca na Przystanek Jezus na Woodstocku, a z więźniami śpiewająca piosenki grupy „Dżem”.
Mauro Garofalo: uważamy wojnę za “matkę” wszelkiego ubóstwa
Głównym filarami naszej działalności są modlitwa, ubodzy i pokój, które wzajemnie się wspierają i dopełniają – powiedział KAI Mauro Garofalo z rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego). Odpowiada w niej za jej kontakty międzynarodowe, za jej stosunki z rządami i organizacjami międzynarodowymi, ze szczególnym uwzględnieniem spraw pokoju i konfliktów w różnych częściach świata. Brał udział w wielu rozmowach pokojowych, m.in. w Afganistanie, Senegalu, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej i Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie w 2014 roku doprowadził do uwolnienia porwanego polskiego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica.
Rzecznik KEP: Kościół uznaje wymogi prawa karnego
W kwestii zgłaszania przypadków wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne Kościół uznaje wymogi państwowego prawa karnego, a jednocześnie szanuje wolność zgłaszających – pisze rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przekazanym KAI oświadczeniu.
Ks. prof. Stanisław Wilk odbierze Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego
W środę 27 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wręczona zostanie Nagroda im. ks. Idziego Radziszewskiego. Tegorocznym laureatem przyznawanego przez władze Towarzystwa Naukowego KUL wyróżnienia został ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB, były rektor lubelskiej uczelni.
Kolejne dary akcji „Rodacy-Bohaterom” trafiły do środowisk polskich na Kresach
Kolejne ponad 5 ton żywności zebranych w ramach akcji „Rodacy-Bohaterom” trafiło do kombatantów i Polaków mieszkających na Kresach. Na Litwę dary zawieźli wolontariusze z małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie.
Arcybiskup Tangeru: Głównym problemem Kościoła w Maroku są obecnie migranci
Relacje między katolikami i muzułmanami w Maroku są bardzo dobre. Kraj ten jest tradycyjnie tolerancyjny dla mniejszości. Co więcej spotykam się tu z większym szacunkiem i otwarciem niż na przykład w Hiszpanii – powiedział arcybiskup Tangeru Santiago Agrelo Martinez na 10 dni przed papieską podróżą do tego kraju.
Rejs Niepodległości: podsumowanie w Londynie
Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości opuścił ostatni port – Londyn. Polski żaglowiec tym razem cumował na Tamizie. Zainteresowanie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii było ogromne. Choć na statek trzeba było docierać wyczarterowaną taksówką motorową, z młodymi żeglarzami spotkało się prawie 2000 osób: Polaków i Brytyjczyków.


