Informacje
Ochrona małoletnich w Kościele (dz.II)
Synodalność jako wspólna odpowiedzialność i kolegialność biskupów wobec tragedii seksualnego wykorzystywania nieletnich w Kościele były tematem drugiego dnia watykańskiego „szczytu” na temat ochrony małoletnich. Wysłuchano świadectwa ofiary pedofilii, trzech referatów wprowadzających oraz przedstawiono podsumowanie prac w grupach językowych.
Dzień Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim
Biskup Polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy przewodniczył w kaplicy Pałacu Prezydenckiego Mszy św. w intencji harcerzy i skautów z okazji obchodzonego dziś Dnia Myśli Braterskiej.
Trzeba docenić rolę kobiet w formacji seminaryjnej
Kobiety powinny być bardziej zaangażowane w formację seminarzystów. Jest to jeden z kroków na drodze powstrzymania nadużyć. Ma marginesie watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich wskazuje na to włoska klaryska, s. Adriana Papa.
Zerowa tolerancja nadal aktualna
Reakcje biskupów w auli synodalnej, jak i obrady w małych grupach pokazują, jak bardzo było potrzebne takie ogólnoświatowe spotkanie w sprawie ochrony nieletnich. Biskupi uświadamiają sobie, na czym polega ich odpowiedzialność – mówił podczas spotkania z dziennikarzami ks. Federico Lombardi. Dawny dyrektor Biura Prasowego dzielił się swymi wrażeniami tym razem jako ten, kto prowadzi sesje plenarne kościelnego szczytu. Podkreślił, że atmosfera obrad jest dobra, bez napięć.
O. Żak: normy ogłoszone przez Franciszka działają
Usuwanie z urzędu biskupów, którzy błędnie reagowali na przypadki wykorzystywania seksualnego przez duchownych świadczy o tym, że normy ogłoszone przez Franciszka działają – uważa o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Skomentował on dla KAI trwający w Watykanie „szczyt” na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym.
Kard. B. Cupich: Kościół ma być miłosierną matką dla ofiar
Kościół ma być miłosierną matką dla ofiar wykorzystywania seksualnego, którego dopuszczali się jego ludzie, prawdziwym zmiłowaniem, pochylonym nad cierpieniem, pocieszającym w duchu miłości współczującej. Ma ukazywać czułość Boga wśród przygnębienia wśród tych, którzy doświadczyli przemocy. Mówił o tym w swym obszernym wystąpieniu „Synodalność: wspólnie odpowiedzialni” arcybiskup Chicago kard. Blase Cupich 22 lutego. Był on drugim relatorem ogólnym drugiego dnia watykańskiego szczytu nt. seksualnego wykorzystywania małoletnich w Kościele.
Kard. R. Marx: szczyt w Watykanie nie pozostanie bez wniosków
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx chciałby, aby jednym z efektów watykańskiego szczytu poświęconego ochronie nieletnich było samozobowiązanie zwierzchników kościelnych. W wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD arcybiskup Monachium wyraził nadzieję, że na koniec obrad biskupi podejmą „swego rodzaju commitment – zobowiązanie, że mają świadomość tego, do czego doszło, że to widzieli i wyciągną konsekwencje, że chcą z tego wynieść naukę”. „Byłby to mocny znak, a także impuls dla całego społeczeństwa, gdyż wykorzystywanie seksualne dzieci jest problemem globalnym i strasznym wyzwaniem dla całego świata” – powiedział kard. Marx.
Warszawa: harcerskie spotkanie i modlitwa z okazji wspomnienia bł. ks. phm. Stefana W. Frelichowskiego
Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy będą modlić się i wspominać bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w sobotę, 23 lutego w katedrze polowej w Warszawie (ul. Długa 13/15). Okazją do spotkania jest przypadające tego dnia liturgiczne wspomnienie patrona polskich harcerzy.
Watykan: podczas „szczytu” 11 grup językowych przygotowuje swoje stanowisko
W ramach obradującej w Watykanie konferencji na temat ochrony małoletnich w Kościele obok zebrań plenarnych pracuje 11 grup językowych przygotowujących swoje stanowisko, które zostanie zaprezentowane dzisiaj wieczorem.
Prezentacja książki o powołaniu Wydawnictwa „Gaudium”
„Za Nim” to tytuł nowej książki wydanej przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, której prezentacja odbędzie się we wtorek, 26 lutego o godz. 17.00 w Metropolitalnym Seminarium Duchowym w Lublinie.


