Informacje
„Jesteście Bożym TERAZ”. Franciszek posłał uczestników ŚDM
Z udziałem 700 tysięcy młodych ze 156 krajów świata Franciszek dziś rano odprawił Mszę św. posłania, kończąca 34. Światowe Dni Młodzieży. „Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w „międzyczasie”, lecz jesteście Bożym „teraz” – powiedział. Podkreślił, że Ewangelia powinna w życiu każdego chrześcijanina wyrażać się w „konkretnej miłości daru z siebie”. Na zakończenie ogłoszono, że miejscem ŚDM w 2022 r. będzie Lizbona, stolica Portugalii.
ONZ i Sant’Egidio ostrzegają przed rosnącą nienawiścią
W związku z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu komisarz praw człowieka ONZ, Michelle Bachelet, ostrzegła przed rosnącymi tendencjami do wykluczania. „Obserwujemy dziś znaczny wzrost wielu form nienawiści, włącznie z trucizną antysemityzmu i innymi atakami na mniejszości, oświadczyła komisarz ONZ w Genewie. Wyjaśniała, że są to ataki na dzieci i dorosłych, a także kampanie przeciwko całym narodom, mniejszościom etnicznymi migrantom, „w niektórych przypadkach przy wsparciu kierujących państwami”.
Papież spotkał się z jezuitami
W sobotę po południu Franciszek spotkał się z 30 jezuitami z Panamy i innych krajów Ameryki Środkowej w nuncjaturze apostolskiej. Podczas spotkania, które trwało ponad godzinę, papież odpowiadał na wiele pytań dotyczących Towarzystwa Jezusowego, podróży apostolskiej, a także na temat pontyfikatu. Wśród obecnych był także o. Antonio Spadaro, dyrektor jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”.
Kolejne Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie
Portugalia będzie gospodarzem Światowego Dnia Młodzieży 2022, a spotkanie odbędzie się w Lizbonie. Ogłosił to podczas Mszy posłania w Panamie papież Franciszek. Ojciec Święty potwierdził tym samym spekulacje, które od grudnia krążyły w portugalskim mediach. „Zostało już ogłoszone miejsce kolejnego Światowego Dnia Młodzieży. Proszę was, abyście nie ostudzili tego, co przeżyliście w tych dniach. Powróćcie […]
Śląski Bal Panamski
W ramach odbywających się w Panamie Światowych Dni Młodzieży, dla tych który nie mogli wyjechać do Ameryki Południowej na spotkanie z papieżem Franciszkiem, w Arenie Gliwice zorganizowany został Śląski Bal Panamski. Pomysłodawcą i głównym organizatorem było Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Gliwickiej. Była wspólna modlitwa, ale i zabawa taneczna. W wydarzeniu uczestniczyło około 500 z całej diecezji gliwickiej.
Wystawa o nabożeństwie Gaudiego do Maryi
Z okazji odbywających się w Panamie 34. Światowych Dni Młodzieży w miejscowym Auditorio del Biomueso uruchomiona została ekspozycja przedstawiająca nabożeństwo katalońskiego artysty Antonio Gaudiego do Maryi. Jak poinformowała Chiara Curti, inicjatorka wystawy zatytułowanej “Gaudi, syn Maryi”, projekt służy zapoznaniu mieszkańców Panamy oraz zagranicznych turystów z tematem przywiązania słynnego artysty do Matki Bożej. Ekspozycję można oglądać bezpłatnie do 7 lutego.
Polscy pielgrzymi spotkali się z Agatą Kornhauser-Dudą
W drodze na wieczorne czuwanie z papieżem Franciszkiem w Metro Parku w Panamie 26 stycznia, polscy uczestnicy 34. Światowego Dnia Młodzieży mieli okazję spotkać się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. Doszło do tego w kościele św. Łukasza Ewangelisty w peryferyjnej dzielnicy Juan Díaz.
Yad Vashem – nigdy więcej nie dzielić ludzi
Nie wolno nigdy dzielić ludzi. Nie jesteśmy masą, ale jednostkami. Wszystko jedno, kim jesteś – jesteś człowiekiem. Każdy rodzaj ksenofobii i rasizmu może prowadzić do strasznej ludzkiej tragedii – mówi KAI Ewa Lutkiewicz, która po wydarzeniach marcowych w 1968 r. wyjechała z Polski, a dziś mieszka w Izraelu i pracuje w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Dziś, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Czuwanie z Franciszkiem zgromadziło 600 tys. osób
Piękną Modlitwą z Maryją, odmówioną przez Franciszka w intencji młodych zakończyło się jego czuwanie modlitewne z ich udziałem wieczorem 26 stycznia na Polu św. Jana Pawła II (Campo San Juan II) w Metro Parku w stolicy Panamy. Przed opuszczeniem tego miejsca Ojciec Święty przez chwilę modlił się przed tzw. pielgrzymującą figurą Matki Bożej Fatimskiej, którą następnie przekazał młodzieży, aby towarzyszyła im przez całą noc w ich wypoczynku i modlitwie. Był to ostatni punkt programu 34. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w tym dniu.
Franciszek do młodych: bądźcie „influencerami” na wzór Maryi
Do bycia „ludźmi wpływowymi” na wzór Maryi, która odważyła się powiedzieć „niech mi się stanie”, zachęcił papież młodych podczas czuwania modlitewnego 26 stycznia na Polu Jana Pawła II (Metro Park) w Panamie.


