Informacje
Giżycko: myśliwi świętowali Dzień św. Huberta
W Giżycku odbyły się Okręgowe Obchody Dnia św. Huberta, patrona myśliwych i leśników. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w parafii św. Kazimierza Królewicza, której przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. W homilii zachęcał uczestników, by rozwijając pasję łowiectwa, pielęgnowali swoje sumienia i kierowali się etyką oraz zasadami Dekalogu Myśliwego.
Jasna Góra: 46. Pielgrzymka Prawników – o wierze, prawie i sztucznej inteligencji
Prawnicy z całej Polski przybyli na Jasną Górę z 46. Ogólnopolską Pielgrzymką. Spotkanie rozpoczęła Droga Krzyżowa, a centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Prawników.
Licheń: „Badam się, więc mam pewność” – Sanktuaryjny Dzień Walki z Rakiem Piersi
– Jesteśmy mali wobec wielkiego Boga, dlatego nadzieja nas nie zawodzi – powiedział kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC podczas Mszy św. w intencji osób chorych na raka piersi, ich rodzin oraz zmarłych z powodu tej choroby. Eucharystia była centralnym punktem Sanktuaryjnego Dnia Walki z Rakiem Piersi, który odbył się 4 października w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
W Sejmie świętowano 60. rocznicę Memorandum Kościoła Ewangelickiego Niemiec
Ogłoszone 1 października 1965 tzw. Memorandum Wschodnie Ewangelickiego Kościoła Niemiec i wydany kilka tygodni później List Biskupów Polskich do ich Niemieckich Braci w Chrystusie odegrały ogromną rolę w pojednaniu naszych narodów i umożliwiły dalsze kroki na tej drodze. Zwracali na to uwagę uczestnicy międzynarodowej konferencji „60 lat później: pojednanie w czasach niepokoju”, która 4 października odbyła się w gmachu Sejmu w Warszawie.
Tarnobrzeg: XV pielgrzymka Żywego Różańca do Matki Bożej Dzikowskiej
– Różaniec pozwala nam otworzyć się na Boga i wejść z Nim w bliską relację – powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas XV Diecezjalnej Pielgrzymki Kół Żywego Różańca w Tarnobrzegu. Spotkanie odbyło się 4 października w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej.
Polska misjonarka: Bycie pielgrzymem nadziei, to codzienny wybór
Każdy dzień bycia misjonarką jest dla mnie wielkim darem, ponieważ dzieje się tyle rzeczy, których wcześniej nawet nie mogłabym sobie wyobrazić – mówi siostra Cecylia Bachalska, misjonarka Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki, posługująca w Tanzanii. Mówi o wzruszeniu katechezą Leona XIV, który powiedział, że bycie pielgrzymem nadziei, to jest decyzja, którą musimy podejmować każdego dnia.
Kard. Parolin do Gwardii Szwajcarskiej: Miejcie odwagę iść pod prąd
„Miejcie odwagę iść pod prąd wobec oczywistości logiki światowej, a zyskacie na szczęściu i pełni życia” – mówił w sobotę rano kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, do 27 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej, którzy po południu 4 października złożyli przysięgę.
Pierwsze dłuższe wystawienie na widok publiczny ciała św. Franciszka z Asyżu
Jak poinformowało biuro prasowe franciszkańskiej wspólnoty w Asyżu, w ramach obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka, przypadającej w 2026 r., odbędzie się historyczne wydarzenie, na które zaproszeni są pielgrzymi z całego świata. Po raz pierwszy szczątki świętego będą widoczne dla wszystkich w dniach 22 lutego do 22 marca przyszłego roku. Będzie możliwość m. in. zwiedzania grupowego, w tym z polskim tłumaczeniem.
Jasna Góra: 28. Pielgrzymka Kobiet po chorobie nowotworowej piersi
– Matka niezawodnej nadziei po raz 28. połączyła na Jasnej Górze Amazonki z całej Polski – powiedziały uczestniczki ogólnopolskiej pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Podczas spotkania kobiety podkreślały znaczenie badań profilaktycznych, które mogą uratować życie, bo – jak mówiły – raka wcześnie wykrytego można pokonać. Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec.
Wąsosz: rekolekcje doradców życia rodzinnego
W Wąsoszu trwają rekolekcje dla doradców życia rodzinnego diecezji bydgoskiej, które potrwają do 5 października. Spotkanie jest okazją do formacji duchowej, pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń osób zaangażowanych w duszpasterstwo małżeństw i rodzin.


