Informacje
XV Projekt Kostka: Złotów stał się stolicą wiary, muzyki i młodości
W ostatni weekend września (26–28.09.2025) Złotów tętnił życiem za sprawą młodych ludzi z całej Polski. Po raz piętnasty odbył się tu Projekt Kostka – festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń katolickiej młodzieży. Trzy dni wypełnione modlitwą, muzyką, warsztatami i spotkaniami stały się przestrzenią do pogłębiania wiary i doświadczania radości płynącej ze […]
Modlitwa w intencji Migrantów i Uchodźców w Opolu
„Pamiętajmy o tych, którzy z nadzieją ruszają w obce strony, bo nie mogą już żyć w swojej ojczyźnie z powodu prześladowań, przemocy, głodu czy zmian klimatycznych” – mówił biskup opolski Andrzej Czaja podczas modlitwy w intencji Migrantów i Uchodźców, w sobotę, 27 września w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Czuwanie odbyło się w związku ze zbliżającym się 111. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, a towarzyszyło mu hasło „Umrzeć z nadziei”.
Abp Gallagher: reforma ONZ drogą do pokoju i rozwoju
Podczas 80. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ watykański sekretarz ds. relacji z państwami przypomniał o konieczności działania na rzecz pokoju poprzez rozbrojenie, poszanowanie prawa humanitarnego oraz przezwyciężenie kryzysu multilateralizmu. Podkreślił znaczenie godności człowieka i troski o stworzenie oraz skupił się na zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją, wyrażając nadzieję, że dyplomacja i dialog doprowadzą do zawieszenia broni na obszarach ogarniętych konfliktami.
Psychoterapeuta: poczucie winy nie jest ani dobre ani złe
Czy termin sumienie jest obecny w psychoterapii? Dlaczego miłość jest dobrym kryterium oceny jakości pracy? Czy poczucie winy jest dobre? Na te pytania odpowie Paweł Bodzon jeden z ekspertów kursu „Sumienie z odzysku”, który Fundacja Świętego Józefa przygotowała razem z Pogłębiarką.
9 października ruszają 30. Targi Wydawców Katolickich
Autorzy, Wydawcy i Czytelnicy – wszyscy spotkają się na jubileuszowych 30. Targach Wydawców Katolickich. Święto Dobrej Książki – jak zwykło się mówić o tej, bogatej w liczne wydarzenia, imprezie wystawienniczej – odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie od 9 do 12 października.
1 Kor 14,1-8: Języki czy proroctwo? Jak dary Ducha budują Kościół?
Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia (wyd. 5) 1 Starajcie się posiąść miłość, troszczcie się o dary duchowe, szczególnie zaś o dar proroctwa! 2 Ten bowiem, kto mówi językiem, nie ludziom mówi, lecz Bogu. Nikt go nie słyszy, a on pod wpływem Ducha mówi rzeczy tajemne. 3 Ten zaś, kto prorokuje, mówi ku zbudowaniu ludzi, ku ich pokrzepieniu i pociesze. 4 Ten, kto […]
Wieczór z historią: NSZZ „Solidarność” tematem debaty w Rzymie
W niedzielę, 28 września br., Aula Jana Pawła II przy Kościele i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie ponownie stała się miejscem spotkania tych, którzy pragną pielęgnować pamięć o polskiej historii i refleksję nad jej znaczeniem dla współczesności. W ramach cyklu „Wieczór z historią” odbyła się debata poświęcona powstaniu i działalności NSZZ „Solidarność”. Spotkanie było owocem współpracy Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM z Instytutem Pamięci Narodowej, który od maja br. wspólnie z rzymską placówką rozwija inicjatywy naukowo-edukacyjne poświęcone XX-wiecznej historii Polski i losom Polaków rozsianych po świecie.
Lekarze i wolontariusze apelują o wsparcie budowy Wioski Hospicyjnej
– Szpital, mimo tego, że jest miejscem, gdzie jest udzielana pomoc chorym, nie spełnia potrzeb człowieka odchodzącego z tego życia – uważa doktor Maria Cygan z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. W regionie radomskim nie ma hospicjum stacjonarnego, a potrzeby w tym zakresie są ogromne. Lekarze kolejny raz apelują o wsparcie budowy Wioski Hospicyjnej, która powstaje w Sołtykowie koło Radomia.
Ponad 2000 maturzystów diecezji pelplińskiej na Jasnej Górze
Ponad dwa tysiące maturzystów z diecezji pelplińskiej, w towarzystwie blisko czterdziestu kapłanów oraz nauczycieli i opiekunów, wzięło udział w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Spotkanie, które odbyło się 29 września 2025 roku, było tradycyjnym aktem zawierzenia nadchodzącego roku szkolnego i egzaminów dojrzałości Czarnej Madonnie. Dla młodzieży stojącej u progu dorosłego życia był to czas intensywnej modlitwy i refleksji nad przyszłymi życiowymi wyborami.
We Włoszech powieszono tablicę upamiętniającą orędzie polskich biskupów
Tablica upamiętniająca miejsce powstania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich została umieszczona na budynku violino s. Giovanni we Fiuggi, gdzie od 100 lat pracują siostry elżbietanki.


