Informacje
Konferencja „Wokół Laudato Si’ – czas powrotu do teologii stworzenia”
O duchowym wymiarze ekologii i znaczeniu teologii stworzenia w życiu Kościoła mówiono podczas konferencji prasowej pod hasłem „Wokół Laudato Si’ – czas powrotu do teologii stworzenia”. Podkreślono, że troska o środowisko nie jest dodatkiem do wiary, lecz jej integralną częścią, a encyklika papieża Franciszka „Laudato si’” wciąż inspiruje do nowych działań. W wydarzeniu wzięli udział bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu KEP „Laudato si” oraz duszpasterze zaangażowani w promowanie ekologicznego nauczania Kościoła.
„Beczka. Bierzemy odpowiedzialność” – film dokumentalny na 60-lecie duszpasterstwa akademickiego wkrótce w kinach
„Beczka”, jedno z najbardziej znanych duszpasterstw akademickich w Polsce, które od ponad 60 lat formuje pokolenia studentów, jest tematem nowego filmu dokumentalnego „Beczka. Bierzemy odpowiedzialność” w reżyserii Błażeja Hadro. Obraz – zrealizowany z okazji 60-lecia wspólnoty – trafi do kin 10 października.
Wybrano nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów
Podczas walnego zebrania Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów we Wrocławiu 23 września, jego członkowie wybrali nowe władze stowarzyszenia na kadencję 2025-2028.
Papież zachęca do modlitwy różańcowej w intencji pokoju
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że październik jest zwłaszcza poświęcony modlitwie różańcowej. Zachęcił do szczególnej modlitwy w intencji pokoju. Zapowiedział, że w październiku codziennie o 19.00 w bazylice watykańskiej będzie odmawiany różaniec, a 11 –go października będzie szczególne czuwanie modlitewne w 63 rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II.
Leon XIV: dla Boga żadne miejsce nie jest zbyt odległe
Dla Boga nie istnieje miejsce zbyt odległe, serce zbyt zamknięte czy grób zbyt mocno zapieczętowany – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Raz jeszcze papież powrócił do tajemnicy Wielkiej Soboty, mówiąc dziś o zstąpieniu Jezusa do piekieł.
Podhalańskie kolędowanie w ośmiu miastach – Mała Armia Janosika rusza w trasę
„Śpiew młodych artystów – delikatny, a jednocześnie pełen mocy i prawdy – stworzy magiczny nastrój i zaprosi do wspólnego kolędowania” – zapowiadają organizatorzy zimowej trasy koncertowej Małej Armii Janosika. Największa góralska kapela w Polsce pod batutą Damiana Pałasza przygotowała serię koncertów, podczas których zabrzmią kolędy i pastorałki w folkowym, podhalańskim klimacie.
Leon XIV zachęca Polaków do rozwijania życia sakramentalnego
Niech Boże Miłosierdzie nieustannie ożywia waszą wiarę, nadzieję i miłość, płynące ze spotkania z Panem w Misterium Paschalnym, zwłaszcza w sakramentach świętych – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Szczególne słowa Leon XIV skierował do pielgrzymów z obchodzącej stulcie diecezji gdańskiej a także diecezji drohiczyńskiej. Obecni wśród nich byli metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda SAC z biskupami pomocniczymi Piotrem Przyborkiem i Wiesławem Szlachetką, oraz biskup drohiczyński, Piotr Sawczuk.
Krewni ukraińskich jeńców i zaginionych o spotkaniu z papieżem: aby świat zobaczył nasz ból
Każdego dnia ich pierwsze i ostatnie myśli kierują się ku bliskim, którzy są w niewoli lub zaginęli bez śladu. To samo przeżywają ukraińskie kobiety, które niedawno wzięły udział w środowej audiencji ogólnej papieża Leona XIV na Placu św. Piotra w Watykanie. Reprezentują one różne stowarzyszenia rodzin zaginionych i uwięzionych żołnierzy oraz cywilów. Trzy z nich opowiedziały w wywiadzie dla watykańskich mediów o swoim bólu i znaczeniu udziału w tej audiencji.
Katowice: Debata „Co z Kościołem ubogich po papieżu Franciszku?”
W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach spotkali się jałmużnicy biskupi polskich diecezji. Panel dyskusyjny prowadził Marcin Jakimowicz, dziennikarz tygodnika „Gość Niedzielny”.
Zakończenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej
23 września 2025 r. uroczystą Eucharystią zakończył się III Synod Archidiecezji Lubelskiej, odbywający się pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Jego celem była pogłębiona refleksja nad życiem Kościoła lokalnego w aktualnym kontekście społeczno-kulturowym. Liturgii przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Podczas uroczystości abp Stanisław Budzik podpisał dekret zatwierdzający postanowienia synodalne. Na zakończenie uczestnikom synodu wręczono księgi synodalne i pamiątkowe medale.


