Informacje
Zakończenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej
23 września 2025 r. uroczystą Eucharystią zakończył się III Synod Archidiecezji Lubelskiej, odbywający się pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Jego celem była pogłębiona refleksja nad życiem Kościoła lokalnego w aktualnym kontekście społeczno-kulturowym. Liturgii przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Podczas uroczystości abp Stanisław Budzik podpisał dekret zatwierdzający postanowienia synodalne. Na zakończenie uczestnikom synodu wręczono księgi synodalne i pamiątkowe medale.
Spotkanie pątników z Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki w Terliczce
21 września 2025 roku w Sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce odbyło się spotkanie pątników, którzy w sierpniu pielgrzymowali na Jasną Górę w ramach 48. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki. Księża i sympatycy rzeszowskiej pielgrzymki spotkali się, by wspólnie się pomodlić, wspominać pielgrzymkowy szlak i świętować.
„Sumienie z odzysku. Jak zaufać samemu sobie” – Fundacja Świętego Józefa i Pogłębiarka zapraszają na kurs
Fundacja Świętego Józefa we współpracy z Pogłębiarką przygotowała kurs internetowy zatytułowany „Sumienie z odzysku. Jak zaufać samemu sobie”, który przygotowała Fundacja Świętego Józefa razem z Pogłębiarką. Jego celem jest pomoc w lepszym rozumieniu i kształtowaniu sumienia, a także wskazanie, jak odróżniać w codzienności głos Boga od własnych przekonań czy emocji.
Świat bez Boga? Niemieccy biskupi sprzeciwiają się pesymizmowi
Według biskupa Moguncji Petera Kohlgrafa Kościół katolicki nie może się poddawać – nawet jeśli coraz więcej ludzi w Niemczech żyje bez Kościoła i religii. Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego Konferencji Biskupów Niemiec w Fuldzie bp Kohlgraf powiedział: „Znajdujemy się w samym środku głębokich zmian, którym musimy stawić czoła – i to bez popadania w rezygnację lub pesymizm kulturowy, ani wycofywania się z życia społecznego w gniewie”.
Wesprzyj produkcję filmu o św. Faustynie Kowalskiej – apostołce Bożego Miłosierdzia
Trwają przygotowania do realizacji pełnometrażowego filmu fabularnego o św. Faustynie Kowalskiej – apostołce Bożego Miłosierdzia. Twórcy projektu zapraszają wszystkich, którym bliska jest duchowość świętej, do włączenia się w dzieło, które ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców na całym świecie.
Bp Wojciech Osial udzielił promocji ponad 50 szafarzom nadzwyczajnym
Ponad pięćdziesięciu mężczyzn z różnych parafii diecezji łowickiej zostało w sobotę 20 września włączonych do grona szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej. Uroczystości przewodniczył w katedrze łowickiej biskup Wojciech Osial. Kandydaci przygotowywali się do tej posługi przez kilka miesięcy i odtąd mogą zostać skierowani do pomocy w parafiach.
27 września XXVI piesza pielgrzymka katechetów i nauczycieli diecezji łowickiej
„Wybierz się razem z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak” – zachęcają organizatorzy XXVI pieszej pielgrzymki katechetów i nauczycieli diecezji łowickiej. Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 września i przebiegnie pod hasłem „Katecheci nadziei”, nawiązującym do obchodów Roku Jubileuszowego 2025.
4 października diecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca pod hasłem „Nadzieja w różańcu”
„Maryjo Różańcowa, w Tobie nasza nadzieja!” – tymi słowami moderator diecezjalny Żywego Różańca, ks. Zbigniew Łuczak, zaprasza wiernych na diecezjalną pielgrzymkę, która odbędzie się 4 października w Domaniewicach. Spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego 2025, przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów we Wrocławiu: o Kościele i pojednaniu
We Wrocławiu w dniach 23-24 września trwa Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, którzy, debatują nad współczesnymi wyzwaniami duszpasterskimi. W ramach wydarzenia Mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył abp Józef Kupny. – Jeśli zabraknie teologii i waszej pracy, zaczniemy urządzać Kościół według własnych wyobrażeń, kopiując instytucje społeczne czy polityczne – mówił metropolita wrocławski do pastoralistów.
Leon XIV: Europa zjednoczona mogłaby dokonać zmiany
O konieczności porzucenia broni i zbliżenia się do stołu dialogu mówił we wtorek 23 września Leon XIV do dziennikarzy przed wieczornym powrotem z Castel Gandolfo do Watykanu. Podkreślił rolę Europy w kwestii pokoju: „Gdyby Europa była rzeczywiście zjednoczona, wierzę, że mogłaby dokonać zmiany”.


