Informacje

23 lipca 2015 | 09:25

Datki z wystawienia Całunu dla potrzebujących

Ponad milion euro, jakie zebrano w czasie niedawnego wystawienia Całunu Turyńskiego, zostanie przeznaczone na pomoc najuboższym i migrantom. Zadecydował o tym Franciszek, gdy poinformowano go o wysokości ofiar złożonych przez pielgrzymów przed tą największą relikwią chrześcijaństwa.

23 lipca 2015 | 08:42

Setki młodych na „Jasnej Górze Podkarpacia”

„Nawrócona wiedźma”, czyli Patrycja Hurlak, dziennikarz Krzysztof Ziemiec czy aktor Dariusz Kowalski to tylko niektórzy goście, z którymi spotkali się do tej pory uczestnicy 28. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Do sanktuarium maryjnego, nazywanego „Jasną Górą Podkarpacia” przyjechało około tysiąca młodzieży z różnych zakątków Polski.

23 lipca 2015 | 08:31

Kara śmierci dla Asii Bibi wstrzymana

Sąd Najwyższy Pakistanu nakazał 22 lipca wstrzymanie wykonania wyroku na Asii Bibi – chrześcijance, skazanej 6 lat temu na śmierć za rzekome bluźnierstwo wobec islamu. Karę śmierci orzekł w listopadzie 2010 sąd pierwszej instancji. Później Sąd Najwyższy w Lahaurze – stolicy prowincji Pendżab – nakazał wstrzymanie egzekucji. Jednocześnie polecono ponowne rozpatrzenie całej sprawy.

23 lipca 2015 | 08:26

Rektor KUL z wizytą w Sankt Petersburgu

Od 16 do 20 lipca br. w Sankt Petersburgu przebywał z wizytą ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego wizyta związana była ze zbliżającym się 100. jubileuszem powstania uniwersytetu, który jest kontynuatorem Rzymsko-Katolickiej Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu (1842-1918).

22 lipca 2015 | 16:57

Prezydent Komorowski odpowiedział na list abp. Gądeckiego ws. in vitro

W kwestii tak złożonej jak in vitro rozbieżność poglądów jest radykalna, a rozpiętość oczekiwań ogromna. Zadaniem prezydenta jest rozważenie wszystkich konsekwencji, jakie przyjęcie lub odrzucenie tej ustawy może spowodować w życiu Polaków – napisał prezydent Bronisław Komorowski w odpowiedzi na niedawny list abp. Stanisława Gądeckiego.

22 lipca 2015 | 10:59

Prezydium KEP po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy o „in vitro”

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało Komunikat po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy dotyczącej procedury „in vitro”, w którym wyraża najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból z powodu tej decyzji. „W tej sytuacji zwracamy się do katolików oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody 'in vitro’ i zachęcają małżonków do szukania godziwych z punktu widzenia moralnego metod leczenia niepłodności.

22 lipca 2015 | 09:23

Burmistrzowie miast o niewolnictwie i klimacie

W zalecaną przez Franciszka troskę o słabych wpisuje się spotkanie o współczesnym niewolnictwie i o zmianach klimatycznych, zorganizowane w Watykanie przez Papieską Akademię Nauk. Obie te plagi uderzają bowiem szczególnie w najsłabszych mieszkańców dzisiejszego świata.

22 lipca 2015 | 09:08

Ks. Halík krytykuje przyjmowanie tylko chrześcijańskich uchodźców

Czeski teolog i socjolog ks. Tomáš Halík skrytykował apel konferencji biskupów swego kraju o przyjmowanie przede wszystkim chrześcijańskich uchodźców z krajów ogarniętych wojną domową. „Jezus z pewnością nie podpisałby takiego apelu”, powiedział ks. Halík 20 lipca w czeskiej telewizji. Dodał, że to „nie po chrześcijańsku” troszczyć się tylko o chrześcijan.

22 lipca 2015 | 08:59

Zespół KEP apeluje o całkowity zakaz reklamy alkoholu

O zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków apeluje Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jak co roku zachęca też, by w sierpniu – „miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic” – powstrzymać się od picia alkoholu. Apeluje także o całkowity zakaz jego reklamy przypominając, że w ub. roku na reklamę alkoholu w telewizji przeznaczono 400 mln zł.

21 lipca 2015 | 19:25

Bp Wiesław Śmigiel: niewierzący mogą nauczyć nas pokory

Trzeba szukać realnego spotkania z niewierzącymi – podkreśla bp Wiesław Śmigiel, który od niedawna przewodniczy Komitetowi Episkopatu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Zdaniem biskupa takie próby powinny być dziś podejmowane w polskich diecezjach, bo takie osoby mogą wiele Kościół nauczyć, na przykład pokory. Tymczasem, jak przyznaje Kościół nie do końca potrafi z nimi rozmawiać, jest bezradny i woli dialogu unikać. "Nie wolno wpadać w stereotyp, że człowiek niewierzący to człowiek zły albo gorszy" – przestrzega biskup pomocniczy z Pelplina.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.