Informacje
Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Włodarczyka
„Wszyscy jesteśmy pielgrzymami. Stajemy wobec tajemnicy przejścia z życia do Życia” – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodnicząc 12 sierpnia w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana uroczystościom pogrzebowym ks. prał. Stanisława Włodarczyka, długoletniego wykładowcy i rektora Instytutu Teologicznego w Częstochowie i biblisty, który zmarł 9 sierpnia.
Tysiące pielgrzymów
Kolejne tysiące pielgrzymów docierają do Jasnej Góry. 9-dniowe rekolekcje w drodze zakończyła jubileuszowa, 30. Piesza Pielgrzymka Sandomierska, w sanktuarium modlili się również uczestnicy Rajdu Motocyklowego od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie w Zakopanem.
Franciszek apeluje do Brazylijczyków
Życia ludzkiego trzeba bronić zawsze, od samego poczęcia – napisał Ojciec Święty w orędziu z okazji rozpoczętego wczoraj w Brazylii Krajowego Tygodnia Rodziny.
Krajowy Tydzień Rodziny
Miniona niedziela rozpoczęła w Brazylii Krajowy Tydzień Rodziny (11-17 sierpnia). Ta inicjatywa brazylijskiego episkopatu nawiązuje do słynnego dokumentu biskupów Ameryki Łacińskiej z Aparecidy, gdzie podstawowa komórka społeczna została nazwana „jednym z najistotniejszych skarbów kontynentu i dziedzictwem całej ludzkości”.
Wyruszyła pielgrzymka biegowa
45 pątników wyruszyło w niedzielę z Radomia w biegowej pielgrzymce na Jasną Górę. Przed nimi 200 kilometrów, które muszą pokonać do wtorku, aby tego dnia połączyć się z uczestnikami 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.
Musimy się modlić i prosić Boga o dobre sumienia
„Trzeba nam nieustannie modlić się o pomnożenie wiary na wzór Maryi i Józefa, a jednocześnie prosić Boga o dobre sumienia, które jest sanktuarium w człowieku, gdzie nasza wolność spotyka się z miłością Boga” – mówił 11 sierpnia abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Kalwarii w Praszce przewodniczył uroczystościom ku czci Matki Bożej Kalwaryjskiej.
14 tys. pielgrzymów dotarło na Jasną Górę
Pieszo i na rowerach, w upale i w deszczu na Jasną Górę dotrze w niedzielę w sumie ponad 14 tys. pielgrzymów. W drodze pątnicy modlili się o przymnożenie wiary, zapraszali Maryję na szlak peregrynacji i przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Najliczniejsza jest 8,5 tys. pielgrzymka krakowska.
Potrzebujemy ładunku nadziei
Potrzebujemy pocieszenia i ładunku nadziei, bo wciąż jako naród żyjemy w lęku i niepokoju – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż w Nowym Sączu.
Czy wiemy, jaki jest nasz skarb?
Miejmy zawsze serce, które pragnie przede wszystkim spotkania z Jezusem i miejmy zawsze ten skarb, o którym mówi niedzielna Ewangelia, że tam gdzie skarb, tam jest też twoje serce. Te słowa z czytanego w kościołach fragmentu Ewangelii św. Łukasza przypomniał 11 sierpnia papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.
Życzę Chrystusowego „spojrzenia z miłością”
„Życzę Chrystusowego «spojrzenia z miłością» (Mk 10,21), które pozwala rozpoznać w człowieku nie tylko niedostatek materialny, ale różne często o wiele dotkliwsze rodzaje biedy” – napisał kard. Zenon Grocholewski do abpa Konrada Krajewskiego. Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej wystosował list gratulacyjny do nowego szefa Urzędu Dobroczynności Apostolskiej.


