Polska
Abp Galbas: apostolstwo chorych najcenniejszym w Kościele
Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. – To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych – mówił.
Abp Galbas w Kokotku: co zrobić, żeby życie było festiwalem?
Drugi dzień Festiwalu Życia w Kokotku przyciągnął tłumy również za sprawą wieczornego koncertu Roksany Węgiel. Wcześniej młodzi modlili się nad wodami Posmyku i wzięli udział w pierwszych warsztatach.
Bp Libera: trudno być dojrzałym chrześcijaninem w pojedynkę
Potrzebujemy wspólnoty, bo trudno jest być dojrzałym chrześcijaninem w pojedynkę – powiedział bp Piotr Libera do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, z którymi spotkał się w Płocku.
Młodzi z Ukrainy wśród uczestników Miasteczka Modlitewnego
Młodzież m.in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Poznania i Kielc już zapisała się do udziału w Miasteczku Modlitewnym w Zabawie. To wakacyjna inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). W wydarzeniu weźmie udział także 30-osobowa grupa młodych z Ukrainy. Caritas Diecezji Tarnowskiej dofinansuje ich wypoczynek.
Chrześcijańska Turystyka Religijna – nowy kierunek na UKSW
Chrześcijańska Turystyka Religijna to nowy kierunek, który rusza właśnie na Wydziale Teologicznym UKSW. To jedyne takie studia w Polsce, które łączą przygotowanie religijne i teologiczne z wszystkimi umiejętnościami praktycznymi potrzebnymi do profesjonalnej pracy w branży turystycznej. Rekrutacja wciąż trwa.
Wystawa „Sztuka w służbie Eucharystii” z obrazem Jana Brueghela Starszego
„Matka Boża z Dzieciątkiem w girlandzie” Jana Brueghela Starszego to wyjątkowy eksponat wystawy „Ars Eucharistica. Sztuka w służbie Eucharystii”. Dzieło artysty żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku można oglądać do końca października. Na co dzień nie jest ono dostępne dla zwiedzających, ponieważ przechowywane jest w klauzurowym klasztorze sióstr norbertanek w Imbramowicach.
Diecezja płocka – słuchanie jednym z najważniejszych wyzwań Kościoła
„Synodalność wymaga od wszystkich – świeckich i duchownych – otwartości na działanie, chęci do pracy i zaangażowania w losy parafii” – napisano w syntezie procesu synodalnego w diecezji płockiej. Uznano, że jednym z najważniejszych wyzwań Kościoła jest słuchanie, ale napotyka ono wiele przeszkód, w tym klerykalizm, zarówno w myśleniu duchownych, jak i świeckich.
Jubileuszowe rekolekcje Misterium fascinans
We wrześniu odbędą się po raz 15. rekolekcje Misterium fascinans. Te największe rekolekcje liturgiczne w Polsce organizuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
Niemiecki biskup pod wrażeniem polskiej pomocy Ukraińcom
Przyjechałem do Polski, ponieważ przybywa tu i jest przyjmowanych wielu uchodźców z Ukrainy. Chce zobaczyć jak to się dzieje, że blisko 4 miliony uchodźców zostało tutaj przyjętych – mówił Abp Stefan Hesse, specjalny wysłannik Konferencji Episkopatu Niemiec, który odwiedził Przemyśl.
Synod ukraińskich biskupów odbędzie się w Przemyślu
W dniach 7-15 lipca 2022 r. w Przemyślu będzie obradował Święty Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Jego głównym tematem będzie: „Synodalność i soborowość: doświadczenie UKGK”.