Polska
Rodziny z dziećmi z zespołem Downa pozostawione same sobie
Rodziny wychowujące dzieci z zespołem Downa są bardzo często pozostawione samym sobie – to najważniejszy wniosek, zdaniem naukowców, który wynika z raportu przygotowanego przez pracowników Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Badacze, którzy dotarli do prawie 400 rodzin z całej Polski podkreślają, że skuteczne wsparcie oferowane rodzinom jest niezwykle ważne, gdyż może wspomóc decyzję o urodzeniu i wychowaniu dziecka z zespołem Downa. Raport został przedstawiony 19 marca w Krakowie.
Nawrócony gangster u karmelitów „Na Piasku”
O tym, jak Jezus przyszedł do niego w więziennej celi, opowiadał w kościele Karmelitów „Na Piasku” Paweł Cwynar – nawrócony gangster. Swoim świadectwem podzieli się również podczas rekolekcji dla młodzieży.
Kard Müller w Warszawie: nie możemy ulec materializmowi
Nie możemy pozwolić by duch materializmu wdarł się do naszych serc – powiedział kard Gerhard Ludwig Müller zachęcając do otwartości na Ducha Świętego. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył w niedzielę wieczorem Mszy św. w stołecznym kościele Najczystszego Serca Maryi. W czasie liturgii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
Bp Jarecki: Trwa burzliwy proces zmian w sądownictwie
„W naszej ojczyźnie dzisiaj trwa burzliwy, wzniecający konflikty społeczne proces zmian w sądownictwie. Każda ze stron sporu, bo jest taki spór, kryje się w jakichś okopach argumentów, często ideologicznych – mówił bp Jarecki podczas nabożeństwa. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej głosi kazania pasyjne podczas nabożeństwa Gorzkich Żali w bazylice Krzyża Świętego w Warszawie. W niedzielę 18 marca, komentując sąd nad Jezusem, odniósł się również do trwającej w Polsce dyskusji o sądownictwie.
Dziękczynienie za 20 lat posługi biskupiej kard. Stanisława Dziwisza
Kard. Stanisław Dziwisz odprawił w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Mszę św. dziękczynną za 20 lat posługi biskupiej. Hierarcha przyjął święcenia biskupie z rąk papieża Polaka, 19 marca 1998 roku w bazylice św. Piotra w Watykanie. „Proszę was o pamięć, abym mógł dalej służyć Kościołowi i wspólnocie, która się gromadzi wokół wielkiego pasterza, św. Jana Pawła II” – mówił w papieskim sanktuarium.
Dzień Bezdomnego we Wspólnotach Jerozolimskich
W kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich odbyło się dziś po raz czwarty spotkanie uwielbienia Boga z osobami bezdomnymi, ubogimi, samotnymi. Liturgii przewodniczył abp Henryk Hoser. W świątyni blisko ołtarza, uklękli bracia i siostry ze Wspólnot Jerozolimskich, a wraz z nimi kilkuset bezdomnych, samotnych i ubogich z całej Warszawy.
Papież błogosławił polską „Noc Konfesjonałów”
Papież Franciszek udziela błogosławieństwa wszystkim kapłanom posługującym podczas tegorocznej Nocy Konfesjonałów – poinformował papieski jałmużnik, abp Konrad Krajewski. Papież podkreślił wagę tej posługi sakramentalnej stwierdzając, że kapłana można zastąpić w wielu działaniach, ale nigdy w konfesjonale. Aktualnie do dziewiątej edycji akcji duszpasterskiej Noc Konfesjonałów włączyło się już ponad 100 parafii w całej Polsce. Inicjatywa odbywa […]
Eksperci KEP: zaniechanie uporczywej terapii nie jest eutanazją
Zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza zgody na eutanazję – podkreślił w rozmowie z KAI nowy Przewodniczący Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel. W czasie piątkowego posiedzenia które odbyło się na stołecznej Pradze zakończono prace nad nowym dokumentem poświęconym tzw. uporczywej terapii. Jest to wyjście naprzeciw dylematom etycznym wielu środowisk, które mają do czynienia z pacjentami terminalnymi oraz rodzin chorych.
Przewodniczący KEP podziękował Nuncjuszowi za wspólne uczczenie 5. rocznicy wyboru papieża Franciszka
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podziękował nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Salvatore Pennacchio za wspólne uczczenie 5. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.
Dekret ws. ochrony danych w Kościele czeka na recognitio Watykanu
Dekret Episkopatu w sprawie przetwarzania danych osobowych w Kościele katolickim jest „w ostatniej fazie procedury legislacyjnej”. Do jego wprowadzenia w Kościele w Polsce potrzeba recognitio, czyli zgody Stolicy Apostolskiej – poinformował ksiądz profesor Dariusz Walencik. Ekspert prawa wyznaniowego z Uniwersytetu Opolskiego omówił treść dekretu podczas sympozjum „Prawo do prywatności w Kościołach i innych związkach wyznaniowych: […]


