Polska
Przewodniczący Episkopatu do abp. Wachowskiego: biskupia Msza prymicyjna to okazja do wdzięczności Bogu i ludziom
Niech misja w Iraku będzie okazją do odkrywania na nowo zadania i powołania, jakim Pan Bóg obdarzył Księdza Arcybiskupa – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w liście przekazanym abp. Mirosławowi Wachowskiemu w dniu jego Mszy św. prymicyjnej. Nowy nuncjusz apostolski w Iraku przewodniczył jej w czwartek, 13 listopada w katedrze w Ełku.
Ekumeniczna modlitwa za zmarłych w Bielsku-Białej
Msza św. w intencji jedności chrześcijan oraz ekumeniczna modlitwa dziękczynna za zmarłych odbyły się wieczorem 13 listopada br. w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W wydarzeniu, zainicjowanym przez bielski oddział Klubu Inteligencji Katolickiej, uczestniczyli duchowni i wierni czterech Kościołów chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.
Nuncjusz Wachowski odprawił w Ełku prymicyjną Mszę św.
Nowy nuncjusz apostolski w Iraku, kapłan diecezji ełckiej abp Mirosław Wachowski, odprawił w czwartek Mszę św. prymicyjną w katedrze w Ełku. – Ukazuj współczesnemu światu i człowiekowi miłość Boga. Ukochaj człowieka, któremu chcesz głosić Ewangelię – mówił do arcybiskupa biskup ełcki Jerzy Mazur.
Spotkanie Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski
O możliwości implementacji odnowionej europejskiej Karty Ekumenicznej w Kościołach w Polsce mówiono podczas obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie ordynariusza prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej w Lublinie.
Kard. Ryś do kleryków: jak nie stać was, żeby się uniżyć i być posłusznymi, toście trafili pod zły adres
Kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczył uroczystej Mszy Świętej odpustowej ku czci św. Stanisława Kostki – patrona Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W dorocznym odpuście, celebrowanym w kaplicy pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, uczestniczyli klerycy z pięciu seminariów duchownych. Obecni byli również kard. Gérald Lacroix – prymas Kanady, bp Zbigniew Wołkowicz oraz bp Piotr Kleszcz – biskupi pomocniczy archidiecezji łódzkiej.
Jasna Góra: o sensie życia podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich
O tym, jak w kontekście cyberzagrożenia chronić nie tylko dane, ale i zdrowie psychiczne, o pułapce autodestrukcji nastolatka, czyli o uzależnieniach behawioralnych i substancjonalnych czy logoterapii w pracy pedagogicznej mowa jest podczas 35. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie nauczycieli i pedagogów poprzedziła konferencja dyrektorów. Temat Forum to „Szkoła katolicka – droga do sensu”.
Nowy rok duszpasterski: wezwanie do formacji, wspólnoty i misji
– Nie ma ucznia bez świadectwa, ani misjonarza bez szkoły Chrystusa – powiedział bp Andrzej Czaja, biskup opolski i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP w Warszawie. Bp Czaja zaprezentował nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2025/2026 pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze”.
Wkrótce Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Łodzi
Adwentowe Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Stella Maris” odbędą się w dniach 12 – 14 grudnia br. Tym razem, miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol, chórów i innych amatorskich zespołów muzycznych, spotkają się po raz pierwszy w przepięknych wnętrzach łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Do prowadzenia zajęć warsztatowych zostali zaproszeni cenieni w środowisku muzyków kościelnych artyści […]
Weekend patriotyczny w Mariówce
W przedłużony weekend listopadowy, w dniach od 8 do 12 listopada, w Ośrodku Rehabilitacji Promień w Mariówce pacjenci mieli okazję wspólnie świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Był czas na śpiew pieśni patriotycznych oraz tańce do melodii narodowych. W ramach obchodów uczestnicy mieli również okazję wysłuchać prelekcji historycznych oraz wykładów prozdrowotnych.
Ulicami Skarżyska przeszła Procesja Zawierzenia
– Stajemy razem z Maryją, aby Jej słowa wybrzmiały w naszych sercach – powiedział bp Marek Solarczyk, który wieczorem, 12 listopada poprowadził Procesję Zawierzenia ulicami Skarżyska-Kamiennej. Tego dnia obchodzona była 30. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II Matki Bożej Miłosierdzia patronką miasta.


